Domov ako nový

Domov ako nový: Tipy na údržbu a renováciu

Reklamný článok - 1. júna 2024 - 143. zobrazení

Ak hľadáte niekoľko nápadov na údržbu, renováciu alebo na zmeny vo vašej domácnosti, ste tu správne. Prečítajte si niekoľko tipov na to, aby vaša domácnosť dostala opäť nový šmrnc.

Každý jeden človek chce žiť v dome, v ktorom sa bude cítiť pohodlne, príjemne a dobre. No a samozrejme na to, je potrebné sa o domácnosť poriadne starať. To však nemusí znamenať nutne to, že si človek musí nasadiť zváračské kukly a do rúk zváračku, alebo krompáč, nachystať miešačku s cementom a podobne. Niekedy stačia malé zmeny, ktoré ale dokážu veľké zázraky. A v tomto článku si o nich môžete prečítať niečo viac.

Starajte sa o exteriér

Nie všetko je len o tých vnútorných zmenách. Ľudia častokrát zabúdajú aj na exteriér svojej domácnosti.

Fasáda

Fasáda a starostlivosť o ňu je veľmi podstatná. A tiež je to prvé, čo si ľudia všimnú keď prídu k vášmu domu. Pravidelná kontrola a údržba fasády sú kľúčové pre predĺženie jej životnosti. Skontrolujte, či sa na nej nenachádzajú praskliny alebo či si nevyžaduje aj nový náter. Ak je to potrebné, dajte si opraviť praskliny a premaľujte fasádu kvalitnou farbou, ktorá dokáže odolať poveternostným vplyvom.

Strecha

Strecha je jedným z najdôležitejších prvkov domu. Pretože ak by bola poškodená, je jasné čo to znamená. Zbytočné problémy so zatekaním a podobne. Pravidelne teda kontrolujte, či na streche nie sú poškodené škridle alebo iné problémy. Taktiež si z času na čas nezabudnite dať aj vyčistiť strechu, pretože toto pravidelné čistenie predlžuje aj jej životnosť. V rámci kontroly strechy skontrolujte aj odkvapové rúry. Minimálne aspoň to, či nie sú poškodené alebo zanesené.

Pár zmien v interiéri

Podlahy

Podlahy sú ďalším dôležitým aspektom interiéru, ktoré je potrebné udržiavať. Pretože ich pravidelné čistenie a údržba môžu predĺžiť ich životnosť. Drevené parkety môžete po nejakom čase obrúsiť a znovu nalakovať, zatiaľ čo koberce by ste mali pravidelne čistiť, a aspoň raz ročne ich napríklad dať profesionálne vytepovať.

Nábytok

Rovnako to platí aj pri nábytku. Drevené časti by ste mali pravidelne ošetrovať, poprípade lakovať. Tak dosiahnete to, že budú vždy vyzerať tip top. No a profesionálne by ste si mali rozhodne z času na čas dávať aj vytepovať sedačku či kreslo, alebo iný čalúnený nábytok. Na týchto kúskoch trávime najviac času a teda sú samozrejme aj najviac znečistené, takže vďaka profesionálnemu čisteniu sa jednak nemusíte báť žiadnych roztočov a baktérií, a z druhej strany sa nemusíte báť ani toho, že za krátku dobu budú vyzerať ako zničené, špinavé a staré.

Energetická úspora

Renovácia domu je ideálnym časom na zvýšenie jeho energetickej efektívnosti. Síce vás to ako prvotná investícia bude možno trochu bolieť, ale z dlhodobého hľadiska ušetríte obrovské množstvo peňazí, ktoré zas môžete využiť niekde inde. Investovať môžete napríklad do kvalitnej izolácie, vymeniť staré okná za nové s dvojitým alebo trojitým sklom, môžete zvážiť inštaláciu solárnych panelov alebo nákup úsporných elektrospotrebičov. Tieto opatrenia nielen znížia vaše náklady na energie, ale tiež zvýšia hodnotu vašej nehnuteľnosti.

Steny a stropy

Steny a stropy domu môžu časom stratiť svoju pôvodnú krásu kvôli škrabancom, škvrnám a iným poškodeniam. To určite poznáte. Len také nevinné premaľovanie stien môže dramaticky zmeniť atmosféru miestnosti. Ak vás napríklad omrzelo pozerať sa na jednofarebnú stenu, oživiť ju môžete pomocou tapiet, tých je na výber už neúrekom, alebo môžete zvážiť aj tehlový obklad, ktorý je skutočne trendy a nadčasový.

Modernizácia a renovácia kúpeľne alebo kuchyne

Predtým, než začnete so samotnou renováciou, je dôležité, aby ste si všetko dôkladne naplánovali. Určte si, ktoré oblasti domu potrebujú renováciu najviac a stanovte si na to všetko rozpočet. Najčastejšie ľudia renovujú buď kúpeľne alebo kuchyne. Výmena starých obkladačiek za nové v kúpeľni, nie je síce veľmi obľúbená činnosť, no výsledky stoja vždy za to. Čo sa týka kuchyne, tá je srdcom domova, je to miesto, kde varíte, jete a kde s veľkou pravdepodobnosťou pozvete aj svoju návštevu. Kuchynské linky na mieru sú preto tým najlepším možným riešením v prípade renovácie. Vďaka nim budete mať jedinečnú kuchyňu, v ktorej bude každý jeden centimeter využitý na maximum.

Zdroj obrázku: www.unsplash.com

  • Kategórie

Podobné články