Fikus

Ako dokáže fikus bojovať proti škodlivinám v interiéri?

Redakcia - 3. júna 2021 - 5335. zobrazení

Kým niektoré izbové rastliny sú pestované výhradne kvôli svojmu pôvabnému vzhľadu, iné majú pre pestovateľov aj praktický úžitok. Tým sa môže pochváliť aj fikus, ktorý je už nejaký čas jednou z najobľúbenejších rastlín, aké sa v interiéroch objavujú.

Dôvodom rastúcej popularity fikusu nie je iba samotný praktický úžitok. Pri tejto rastline sa môžete spoľahnúť aj na elegantný vzhľad, vďaka ktorému oživí akýkoľvek interiér, v ktorom mu vytvoríte vhodné podmienky. Pre mnohých majiteľov je však dôležitejšia práve praktická funkcia. Tú si fikus dokonale plní pri boji so škodlivinami prítomnými vo vašom interiéri.

Zneškodňuje najnebezpečnejšie toxíny

Schopnosti fikusu zneškodňovať toxické látky prítomné v ovzduší potvrdili viaceré vedecké štúdie. Podobné schopnosti má aj mnoho iných rastlín, no fikus patrí do skupiny s najširším záberom jednotlivých druhov toxínov. Podľa rôznych výskumov, pri ktorých sa opakovane merala hladina toxínov v interiéroch s fikusom a bez neho, sa ukázali diametrálne rozdiely hlavne v množstve formaldehydu. Okrem neho však pohlcuje aj ďalšie nebezpečné toxíny, medzi ktorými nechýbajú tie najškodlivejšie látky ako benzén alebo xylén.

Fikus

Účinný je aj pri čistení zafajčených izieb

Vzhľadom na schopnosť pohlcovať formaldehyd sa rastlina perfektne hodí do bytov a domov, kde sa fajčí vo vnútri. Cigaretový zápach síce odstrániť nedokáže, no značnou mierou prispeje aspoň k zníženiu množstva tejto nebezpečnej látky v ovzduší. Nie náhodou sa fikusy objavujú vo fajčiarskych priestoroch v pohostinstvách alebo v iných interiéroch umožňujúcich fajčiť, kde slúžia ako živé „čističky vzduchu“.

Listy dokážu pohltiť množstvo prachu

Fikusy môžete pestovať aj v interiéroch, kde sa nefajčí a kde sú hladiny škodlivých toxínov v ovzduší zanedbateľné. Okrem toho, že ich dokážu esteticky oživiť, splnia si v nich ďalšiu zo svojich praktických funkcií. Tou je pohlcovanie prachu, ktorý sa bežne nachádza v každom interiéri, a to vo vysokých koncentráciách. Vďaka fikusu môže byť jeho množstvo pomerne nižšie, čo vám potvrdí aj prachová vrstva na povrchu listov, ktoré čiastočky prachu priťahujú.

Fikus

Vhodný do domácností, kde žijú alergici

Boj so škodlivými toxínmi a schopnosť pohlcovať prach je kombináciou, ktorú ocenia hlavne alergici. Vedci absolvovali viacero výskumov, pri ktorých skúmali zdravotný stav alergikov bývajúcich v domácnosti s fikusom a v domácnosti, kde sa ani jeden kvetináč s touto rastlinou nenachádzal. Opakované výskumy preukázali, že menej alergických reakcií na prach zažívali obyvatelia bytov a rodinných domov, v ktorých fikus nechýbal.

Ktoré z druhov čistia ovzdušie najviac?

Nielen alergici, ale aj celkom zdraví obyvatelia sa vzhľadom na schopnosti fikusov zvyšovať kvalitu ovzdušia v domácnosti pri výbere zaujímajú o druhy s najsilnejšími účinkami. Vedci však zatiaľ neprišli so zoznamom konkrétnych druhov, ktoré by boli pri čistení vzduchu lepšie ako tie ostatné. Silné čistiace účinky majú všetky fikusy, takže z niekoľkých desiatok druhov, ktoré sa u nás pestujú, si môžete vybrať ktorýkoľvek z nich.

Náš TIP ako udržať fikus bez škodcov

Kvapalné hnojivo

Prost Fast K

ND Neudosan AF

Kvapalné hnojivo - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 3.00 €

Hnojivo Prost Fast K - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 1.50 €

Hnojivo ND Neudosan AF - izbové rastliny
Hodnotenie

Cena: od 7.00 €

Ako zlepšiť čistiace schopnosti fikusu?

  • Pravidelne utierajte prach na listoch.
  • Listy občas pokropte odstátou vodou.
  • Zaistite fikusu vhodnú pôdu a polohu.
  • Doprajte fikusu živiny dobrým hnojivom.

Kde pestovať najobľúbenejšie jedovaté izbové rastliny?

Aké sú najznámejšie jedovaté izbové rastliny? Čo robiť, ak časť rastliny zožerie váš domáci miláčik? Prečo sú jedovaté izbové rastliny…

Jedovaté izbové rastliny

Zaujímavosť na záver

Fikus je všestranný liečiteľ, ktorý „nelieči“ iba ovzdušie v interiéri. Nielenže je podľa starovekých legiend a povestí schopný očisťovať priestory od negatívnej energie, jednotlivé časti rastliny obsahujú aj liečivé látky, ktoré sa dajú využívať pri liečbe a detoxikácii organizmu, prípadne pri iných liečebných procedúrach.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články