Rosenie okien zvnútra

Prečo sa okná začínajú rosiť zvnútra?

Redakcia - 18. júna 2019 - 6532. zobrazení

Len máloktorí majitelia rodinných domov a bytov sa aspoň raz za čas nestretnú s rosením okien. V prípade, že sa s týmto problémom dokážu popasovať, prejavy kondenzácie im určite neublížia. Na to však potrebujú poznať príčiny jej vzniku, čo platí hlavne pri vnútornom rosení. Viete, čo má za následok rosenie okien a ako sa mu vyhnúť?

Rosenie okien

Pribúdajúce kvapky rosy vo vnútri okna nie sú nikdy príjemnou správou. Aj keď nejde o nič nebezpečné, ich včasné nepodchytenie môže podporiť šírenie rôznych druhov plesní. Platí to pri vnútornom aj vonkajšom rosení, a to bez ohľadu na možné príčiny. Práve ich odhalenie je smerodajným pre odstránenie problému a ďalšie predchádzanie jeho vzniku.

Náš TIP na kvalitné čistiace prostriedky na okná

Krystal

Leifheit

Kärcher

Krystal
Hodnotenie

Cena: od 1.40 €

Leifheit
Hodnotenie

Cena: od 3.60 €

Kärcher
Hodnotenie

Cena: od 4.30 €

Čo spôsobuje rosenie okien?

Majitelia rôznych typov nehnuteľností sa v snahe zatočiť s rosením okien často dožadujú reklamácie, to sa týka hlavne tých, ktorí majú nové okná len krátko a pred tým podobnému problému nečelili. Vznik kondenzácie však nemá nič spoločné s oknami ako takými a ak áno, ide o výnimočné prípady. Príčiny rosenia je potrebné hľadať skôr v kvalite vnútorného prostredia a jeho užívania.

Ako si zariadiť spálňu v provensálskom štýle?

Je provensálska spálňa splneným „vidieckym“ snom každého milovníka vintage štýlu? Čo všetko by mala obsahovať provensálska spálňa?

Provensálska spálňa

Za všetkým hľadajte vlhkosť!

Je úplne jedno, či bývate v novostavbe alebo staršom objekte, zvýšená vlhkosť môže výrazne potrápiť vašu vnútornú mikroklímu. Jej dielom býva aj spomínané rosenie okien zvnútra, ktoré má na svedomí estetické a neraz aj hygienické „chyby“ na oknách. Dobrou správou je, že dosiahnuť optimálnu mieru vlhkosti (okolo 40 %) a tým skoncovať s orosovaním sa dá celkom ľahko.

Náš TIP na kvalitné odvlhčovače vzduchu

Klarstein

Beit

Electrolux

Klarstein - odvlhčovač vzduchu
Hodnotenie

Cena: od 199.90 €

Biet - odvlhčovač vzduchu
Hodnotenie

Cena: od 209.00 €

Electrolux - odvlhčovač vzduchu
Hodnotenie

Cena: od 179.00 €

Trápi vás rosenie okien? Znížte vlhkosť v byte:

  • základom dosiahnutia optimálnej vlhkosti je správne a pravidelné vetranie
  • vykurovacie telesá by mali byť pod oknami alebo v ich najbližšom priestore
  • na znižovanie vlhkosti pomáha aj využívanie digestorov a sušičiek bielizne
  • pokiaľ sa chystáte kupovať nové okná, vyberte si modely spĺňajúce normy
Rosenie okien

Menej častým, no rizikovejším prípadom je vznik kondenzácie v priestore medzi sklami. Tu už môžeme hovoriť o chybe v okne, aj keď nie o tej kvalitatívnej. Dôvodom sú praskliny či poškodené tesniace rámy v spojoch, ktoré vyžadujú reklamáciu alebo rovno výmenu, čo nám pri rosení zvnútra alebo pri neškodnom vonkajšom orosovaní určite nehrozí.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články