Kedy sa okná začínajú rosiť zvnútra?

Kedy sa okná začínajú rosiť zvnútra?

Redakcia - 7. júna 2018 - 1167. zobrazení

Len máloktorí majitelia sa aspoň raz za čas nestretnú s rosením okien. V prípade, že sa s týmto problémom dokážu popasovať, prejavy kondenzácie im určite neublížia. Na to však potrebujú poznať príčiny jej vzniku, čo platí hlavne pri vnútornom rosení.

Pribúdajúce kvapky rosy vo vnútri okna nie sú nikdy príjemnou správou. Aj keď nejde o nič nebezpečné, ich včasné nepodchytenie môže podporiť šírenie plesní. Platí to pri vnútornom aj vonkajšom rosení, a to bez ohľadu na možné príčiny. Práve ich odhalenie je smerodajným pre odstránenie problému a ďalšie predchádzanie jeho vzniku.

Pribúdajúce kvapky rosy

Okná za rosenie nemôžu

Majitelia sa v snahe zatočiť s rosením často dožadujú reklamácie, čo sa týka hlavne tých, ktorí majú nové okná len krátko a pred tým podobnému problému nečelili. Vznik kondenzácie však nemá nič spoločné s oknami ako takými a ak áno, ide o výnimočné prípady. Príčiny rosenia je potrebné hľadať skôr v kvalite vnútorného prostredia a jeho užívania.

Za všetkým hľadajte vlhkosť

Je úplne jedno, či bývate v novostavbe alebo staršom objekte, zvýšená vlhkosť môže výrazne potrápiť vašu vnútornú mikroklímu. Jej dielom býva aj spomínané rosenie zvnútra, ktoré má na svedomí estetické a neraz aj hygienické chyby na oknách. Dobrou správou je, že dosiahnuť optimálnu mieru vlhkosti (okolo 40 %) a tým skoncovať s orosovaním sa dá celkom ľahko.

Tipy na zníženie vlhkosti v byte:

– základom dosiahnutia optimálnej vlhkosti je správne a pravidelné vetranie

– vykurovacie telesá by mali byť pod oknami alebo v ich najbližšom priestore

– na znižovanie vlhkosti pomáha aj využívanie digestorov a sušičiek bielizne

– pokiaľ sa chystáte kupovať nové okná, vyberte si modely spĺňajúce normy

Za všetkým hľadajte vlhkosť

Menej častým, no rizikovejším prípadom je vznik kondenzácie v priestore medzi sklami. Tu už môžeme hovoriť o chybe v okne, aj keď nie o tej kvalitatívnej. Dôvodom sú  praskliny či poškodené tesniace rámy v spojoch, ktoré vyžadujú reklamáciu alebo rovno výmenu, čo nám pri rosení zvnútra alebo pri neškodnom vonkajšom orosovaní určite nehrozí.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články