Provensálska spálňa - splnený vidiecky sen

Provensálska spálňa – splnený vidiecky sen

Redakcia - 15. marca 2016 - 6652. zobrazení

Premýšľate nad spálňou v provensálskom štýle, ale neviete ako na to? Máme pre vás pár tipov ako sa dostať k tomuto úspechu. Ak patríte medzi zástancov či fanúšikov vidieckeho štýlu, určite sa snažíte priblížiť čo najviac k tomuto obdobiu a teda si zariadiť podľa toho aj svoje bývanie.

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že tento štýl sa nesie vo svetlejších farbách. Teda bielej, béžovej, ale aj ružovej. Nie každý sa cíti na tento typ farieb, preto zvážte veľmi dobre ako budú jednotlivé farby k sebe ladiť. Pravá vidiecka či provensálska posteľ je „lôžko“ pomerne väčších rozmerov. Mal by to byť masívny kus vyrobený čisto len z dreva, prevažne sa vyrába z dubového či bukového dreva. Je nutné spomenúť, že väčšinou ide o čisto ručnú prácu, ktorá zahŕňa aj voskovanie včelím voskom. Takáto posteľ najlepšie vyzerá v čisto bielej alebo v prírodnej farbe dreva.

white-french-bed

Nábytok v spálni okrem tradičných skríň, skriniek alebo stoličiek by mal obsahovať aj nočný stolík, taburetky či dokonca mini stolíky. Je zrejmé, že nie všetko sa vám zmestí do vašej spálne, preto zvážte rozmery miestnosti a to čo všetko do nej chcete vložiť. Každý z týchto nábytkov by mal odpovedať provensálskemu štýlu a to znamená jednoduchosť, precíznosť a prírodné farby, poprípade aj robustnosť.

Ak máte problém s malou miestnosťou a aj tak chcete, aby s menším počtom nábytku pôsobila ako veľká spálňa, problém môže vyriešiť veľké zrkadlo zasadené do jednej zo stien. Samotné zrkadlo opticky zväčší miestnosť vďaka čomu bude aj s menej nábytkom pôsobiť plnšie a väčšie.

chateauneuf-pine

Pri samotných stenách, strope či podlahe máte voľnú ruku. Dbajte na to, aby nábytok dokonale ladil so stenami a stropom. Poväčšine to bývajú hlavné kamene úrazu, ktoré proste bijú do očí. Ak si neviete dať rady, tmavý nábytok prírodnej farby sa skvelo hodí do kontrastu s bielymi stenami a naopak, biely či béžový nábytok použite k sivej, sivočiernej farbe. Ak máte problém s farbou postele, ktorá proste nie a nie ladiť ku podlahe, vyriešite ho pomocou veľkého koberca pod ňou, vďaka ktorému môžete postupne zladiť posteľ s podlahou.

vidiecky-sen

Je jasné, že na zrealizovanie tohto sna sa nedá len na chvíľu popremýšľať a začať s budovaním. Chce to veľa času, skúšania a kombinovania. Ako ste si mohli všimnúť, veľmi záleží hlavne na samotnom nábytku a farbách, s ktorými sa musíte pohrať. Preto si dajte záležať a odskúšajte si pár kombinácii kým začnete s tvorbou tohto štýlu v spálni.

Text: Deniels     Foto: The French Bedroom Company

  • Kategórie

Podobné články