Vintage štýl v kúpeľni

Ako zariadiť kúpeľňu vo vintage štýle?

Redakcia - 27. februára 2019 - 7523. zobrazení

Viete, čo sa ukrýva pod pojmom „vintage“? Tento pojem má množstvo významov. Pôvodne označoval časť roku, sezónu, kedy sa zbieralo hrozno. V súčasnosti sa však používa na pomenovanie všetkého, čo je alebo čo môže byť staromódnym. Ak si kladiete otázku, čo predstavuje vintage v bývaní, odpoveď je jednoduchá…

Vintage štýl je veľmi úzko spojený s rustikálnym štýlom medzi, ktorými neexistuje žiadny zásadný rozdiel. Zatiaľ čo pri rustikálnom štýle sa snažíte zladiť celý váš interiér do „staromódnych“ čias, pri vintage štýle stačí, ak použijete len zopár výraznejších „staromódnych“ bytových doplnkov alebo dekorácií. Našou otázkou však je: ako by mala byť zariadená kúpeľňa vo vintage štýle?

Z histórie vintage štýlu…

Ak sa chcete, čo najlepšie vžiť do vintage štýlu a mať vo svojej kúpeľni dokonalý každý jeden detail, odporúčame vám pozrieť si nejaké staré filmy, ktoré zobrazovali vtedajšiu spoločnosť, obzvlášť však ich príbytky. Ak existujú bytové doplnky a dekorácie, ktoré uprednostňujete, či už ide o staré obrazy, prezdobené zrkadlá alebo pozlátené lustre, pokojne sa môžete zamerať na ich zvýraznenie. Pri zariaďovaní kúpeľne vo vintage štýle je dôležité to, koľko priestoru máte k dispozícií. Či už ide o malý alebo veľký priestor, je potrebné vždy zvoliť odlišné rozmiestnenie nábytku a samotných bytových doplnkov a dekorácií.

Kúpeľňa vo vintage štýle

Dôležité je, aby ste nezabudli rozlišovať medzi dvoma základnými typmi vintage štýlu. Priaznivci minimalizmu obľubujú „skromný“ vintage štýl. Naopak priaznivci luxusu obľubujú „pompézny“ vintage štýl. Tí z vás, ktorí radi experimentujú, môžu skombinovať oba uvedené typy vintage štýlu.

Vintage umývadlo

Ako by mala vyzerať kúpeľňa vo vintage štýle?

V prípade zariaďovania malej kúpeľne sa musí takticky rozvrhnúť celý priestor. Každá vec by mala mať svoje miesto, no zároveň dbajte na to, aby pri vstupe človek nenadobudol pocit, že sa už do kúpeľne ani len nezmestí. V prípade zariaďovania veľkej kúpeľne sa nebojte ponechať viac voľného miesta. Práve vďaka tomu vyniknú všetky vaše vintage dekorácie a bytové doplnky.

Vintage vaňa

Kúpeľňa vo vintage štýle by mala predovšetkým obsahovať vaňu. Sprchový kút sa využíva len zriedkavo. Nesmiete zabúdať na to, že sa inšpirujete minulosťou a v dávnych časoch ľudia sprchovací kút ešte nepoznali. Ak si však bez neho neviete predstaviť život a musíte ho tam mať, zvyšné doplnky zvoľte o to viac výraznejšie a staromódnejšie, aby sa vyvážil celkový vzhľad a vaša kúpeľňa vo vintage štýle so sprchovacím kútom napriek tomu pôsobila staromódnym dojmom.

Vintage štýl v kúpeľni

Čo všetko by mala obsahovať kúpeľňa vo vintage štýle?

Kúpeľňa vo vintage štýle by mala obsahovať umývadlo a nad ním by nemalo chýbať zrkadlo v jednoduchom alebo ozdobnom ráme. Ak disponujete veľkým priestorom môžete do kúpeľne umiestniť napríklad starodávne ratanové kreslo. Steny môžete pokryť tapetami v rustikálnom štýle a tým najnáročnejším odporúčame aj jeden výnimočný doplnok, a to krb. (Samozrejme môže ísť iba o čistý doplnok, tj. bez toho, aby sa v ňom skutočne kúrilo.) Pri skromnejšom type vintage štýlu vám odporúčame rôzne drevené bytové doplnky, ktoré dodajú vašej kúpeľni potrebnú atmosféru.

Vintage zrkadlo

Ste na pochybách a neviete, aký typ vintage štýlu si zvoliť? Každý z nás má svoj vlastný, jedinečný vkus. Preto vám odporúčame, aby ste sa riadili práve ním, keďže odzrkadľuje to, čo chcete a čo sa vám páči. Ak máte pocit, že vintage štýl je to pravé pre vás, neváhajte a určite neoľutujete a vďaka našim radám pri zariaďovaní nič nepokazíte.

Zdroj foto: Savio Firmino

  • Kategórie

Podobné články