Vidiecky nábytok – návrat ku klasike

Vidiecky nábytok – návrat ku klasike

Redakcia - 7. marca 2016 - 2884. zobrazení

Jednoduchosť, robustnosť a precíznosť. To sú hlavné znaky vidieckeho štýlu, ktorý sa usadil v mnohých domácnostiach súčasnosti a vďaka ktorému ľudia dodali svojím domom trochu klasiky a noblesy.

Pripomeňme si niečo z histórie vidieckeho štýlu: tento typ nábytku, ktorý je typický svojím prirodzeným vzhľadom pochádza z obdobia Francúzska v 18. storočí, kedy ľudia už boli unavení zo samých prezdobených ornamentov a vzorov a túžili po niečom jednoduchšom, čo splní svoj účel a zároveň bude pôsobiť esteticky aj v domácnosti. Namiesto zlatých vyšívaných vzorov či oblúkovitých tvarov dali prednosť jednoduchému nábytku svetlej farby bez nejakých výraznejších ozdôb.

pisaci-stol

Ako bolo už spomenuté, vidiecky nábytok sa nesie poväčšine vo svetlých farbách ako sú biela či svetlo béžová, avšak nájde sa aj v prírodných dubových či bukových farbách. Čaro tohto nábytku spočíva v jeho jednoduchosti a schopnosti presvetliť Vám celú miestnosť. Stoly a stoličky sú vyrobené vo väčších rozmeroch na aké sme zvyknutí, najmä operadlá stoličiek, ktoré sú pomerne vysoké a zložené z jednotlivých priečok. Stoly majú typické hlavne svoje zásuvky, ktoré sa nájdu nielen pri obývacích či pracovných stoloch, ale taktiež pri tých kuchynských, čo je v modernej dobe pri súčasných kuchynských linkách veľmi nezvyčajné.

Ak predsa len túžite po troške ozdôb alebo ornamentov, dajú sa nájsť a zakúpiť kusy nábytku, či už skrine alebo stolíky, ktoré sa spájajú okrem vidieckeho štýlu taktiež s obdobím klasicizmu, a teda aj jeho charakteristikami. Stolíky majú oblejší charakter a do skríň bývajú vyrezávané štvorcové a obdĺžníkové tvary.

lavica-vintage

To „pravé orechové“ pri vidieckom nábytku však prichádza s jeho schopnosťou poskladania si izby v jednotnom štýle a farbe. Hoci to nie je podmienkou môžete si všimnúť, že existuje veľa domácností či izieb zariadených v totálne jednotnej farbe nábytku, ktorý môže vyvolať skvelý kontrast. Príkladom môže byť biely nábytok s tmavými stenami a podlahou.

vintage-stol

Pri vidieckom nábytku by ste si mali uvedomiť, že to nie je len o umiestnení pár kusov stolov a stoličiek, vďaka ktorým dosiahneme jednoduchý provensálsky či vidiecky efekt. Jeho hlavnou prednosťou je schopnosť jednoduchej kombinácie s okolím izby, čo býva vzácnosťou pri súčasných gýčových moderných nábytkoch a štýloch. Preto si dôkladnejšie prezrite exempláre, ako by mala vyzerať vidiecka domácnosť a pochopíte, prečo ma tento nábytok toľko zástancov.

Text: Deniels    Zdroj/foto: Nostalgiashop

  • Kategórie

Podobné články