Vidiecky nábytok – návrat ku klasike

Vidiecky nábytok ako návrat ku klasike?

Redakcia - 15. septembra 2020 - 6648. zobrazení

Jednoduchosť, robustnosť a precíznosť. To sú hlavné znaky vidieckeho štýlu, ktorý sa usadil v mnohých domácnostiach súčasnosti a vďaka ktorému ľudia dodali svojim domom trochu klasiky a noblesy.

Čím je charakteristický vidiecky štýl?

Pripomeňme si niečo z histórie vidieckeho štýlu. Tento typ nábytku, ktorý je typický svojim prirodzeným vzhľadom pochádza z obdobia Francúzska v 18. storočí, kedy ľudia už boli unavení zo samých prezdobených ornamentov a vzorov. Túžili po niečom jednoduchšom, čo splní svoj účel a zároveň bude pôsobiť esteticky aj v domácnosti. Namiesto zlatých vyšívaných vzorov či oblúkovitých tvarov dali prednosť jednoduchému nábytku svetlej farby bez nejakých výraznejších ozdôb.

Písací stôl - viediecky nábytok

Aký je vidiecky nábytok?

Ako bolo už spomenuté, vidiecky nábytok sa nesie poväčšine vo svetlých farbách, ako sú biela či svetlo béžová, avšak nájde sa aj v prírodných dubových či bukových farbách. Čaro tohto nábytku spočíva v jeho jednoduchosti a schopnosti presvetliť celú miestnosť. Stoly a stoličky sú vyrobené vo väčších rozmeroch, než na aké sme zvyknutí.

Najmä operadlá stoličiek, ktoré sú pomerne vysoké a zložené z jednotlivých priečok. Stoly majú typické hlavne svoje zásuvky, ktoré sa nájdu nielen pri obývacích či pracovných stoloch ale taktiež pri tých kuchynských, čo je v modernej dobe pri súčasných kuchynských linkách veľmi nezvyčajné.

Ak predsa len túžime po troške ozdôb alebo ornamentov, dajú sa nájsť a zakúpiť kusy nábytku, či už skrine alebo stolíky, ktoré sa spájajú okrem vidieckeho štýlu taktiež s obdobím klasicizmu a teda aj jeho charakteristikami.

Lavica - vidiecky nábytok

Rustikálny štýl? Nič pre milovníkov gýču!

Viete, prečo patrí rustikálny štýl medzi najobľúbenejšie interiérové štýly? Aké má charakteristické znaky? Rustikálny štýl je…

Rustikálny štýl - skrinka

Ako zladiť vidiecky nábytok?

To „pravé orechové“ pri vidieckom nábytku však prichádza s jeho schopnosťou poskladania si izby v jednotnom štýle a farbe. Hoci to nie je podmienkou, môžeme si všimnúť, že existuje veľa domácností či izieb zariadených v totálne jednotnej farbe nábytku, ktorý môže vyvolať skvelý kontrast. Príkladom môže byť biely nábytok s tmavými stenami a podlahou.

Vintage stôl

Pri vidieckom nábytku by sme si mali uvedomiť, že to nie je len o umiestnení pár kusov stolov a stoličiek, vďaka ktorým dosiahneme jednoduchý provensálsky či vidiecky efekt. Jeho hlavnou prednosťou je schopnosť jednoduchej kombinácie s okolím izby, čo býva vzácnosťou pri súčasných gýčových moderných nábytkoch a štýloch. Preto si dôkladnejšie prezrime exempláre, ako by mala vyzerať vidiecka domácnosť a pochopíme, prečo ma tento nábytok toľko zástancov.

Autor textu: Deniels

Zdroj obrázkov: NostalgiaShop.sk

  • Kategórie

Podobné články