Mrkva

Kedy sadiť mrkvu a ako ju správne pestovať?

Redakcia - 20. augusta 2020 - 460. zobrazení

Kým väčšina záhradkárov má tohtoročné sadenie mrkvy za sebou, druhých táto práca ešte iba čaká. Možností, kedy sadiť mrkvu, je totiž viac, pričom vo všetkých prípadoch dokážete vypestovať zdravú a kvalitnú úrodu.

Prvým krokom k vypestovaniu zdravej a kvalitnej mrkvovej úrody je práve sadenie. S tým sa spája hneď niekoľko nepísaných pravidiel, medzi ktoré patrí aj voľba jedného z odporúčaných období, kedy sadiť mrkvu. Od zvoleného obdobia následne závisí výber sorty či termín zberu a následného uskladnenia tejto zeleniny.

Zasadená mrkva

Sadiť mrkvu na jar alebo na jeseň?

Najlepším časom na výsadbu je jednoznačne jar. Počas nej je možné sadiť akúkoľvek sortu, či sa jedná o skoré alebo neskoré odrody. Niektoré z nich sa môžu sadiť aj počas jesene. Spôsob sadenia a následná starostlivosť sa však od jarnej výsadby trochu odlišuje.

Kedy sadiť mrkvu na jar?

V prípade jarnej výsadby máte na výber až z 2 fáz, kedy sadiť mrkvu. Tá prvá prebieha už v marci, najneskôr na začiatku apríla, kedy sa vysádza tzv. skorá mrkva. Neskoré odrody sa sadia len o pár týždňov neskôr, zvyčajne v priebehu mája. Pokiaľ sú teploty vyššie už v apríli, výsadbu môžete uskutočniť aj skôr.

Kedy sadiť mrkvu na jeseň?

Pri výbere vhodného termínu na jesennú výsadbu mrkvy hrá kľúčovú úlohu počasie, resp. vonkajšie teploty. Tie by nemali byť príliš nízke, aby sa mrkva stihla poriadne zakoreniť ešte pred príchodom prvých mrazov. Problémom môže byť aj príliš premočená zemina, takže najlepším obdobím na výsadbu je koniec septembra alebo začiatok októbra. Informáciu, kedy sadiť mrkvu, nájdete na informačnom letáku zakúpených semienok.

Kedy sadiť mrkvu - sadenie semienok

Ako sadiť mrkvu?

Po výbere odrody a voľbe termínu, kedy sadiť mrkvu, prichádza na rad samotná výsadba. Tá zahŕňa zopár jednoduchých krokov, ktoré s trochou šikovnosti zvládnete za pár minút. Platí to pri jarnej aj jesennej výsadbe, a to bez ohľadu na konkrétnu sortu. V oboch prípadoch totiž platia rovnaké nepísané pravidlá s minimálnymi odlišnosťami.

1. Prekyprenie pôdy – Ešte pred vkladaním mrkvových semienok do zeme sa odporúča pôdu poriadne prekypriť. Tým sa dobre prevzdušní, vďaka čomu bude disponovať vyšším obsahom živín a zároveň dokáže dlhšie udržiavať potrebnú vlahu.

2. Pohnojenie pôdy – Hnojenie pôdy pred výsevom nie je potrebné, ak sadíte do kvalitnej pôdy s neutrálnym až zásaditým pH. V opačnom prípade môžete použiť kvalitný superfosfát v kombinácii s draselnou soľou.

3. Siatie semienok – Po príprave pôdy začnite so samotným výsevom. Semienka môžete vkladať do jamiek s hĺbkou okolo 2 cm buď čisté nemiešané v stave, v akom ste ich zakúpili, alebo zmiešané s trochou vlhkého piesku. Vzdialenosti medzi nimi by mali dosahovať aspoň 15 až 20 cm. V prípade jesennej výsadby ich môžete siať trochu bližšie vedľa seba.

4. Zasypanie semienok – Po výseve prichádza záverečný krok, ktorým je zasypanie jamiek so semienkami. Nahromadenú zeminu môžete aj poriadne pritlačiť a udupať. Semienka v nej to nijako nepoškodí.

Kedy sadiť mrkvu - sadenie mrkvy

Starostlivosť o mrkvu po výseve

  • Zeminu s posadenými semienkami pravidelne kypríte a zbavujte buriny.
  • Mrkvu nezabúdajte pravidelne polievať, najlepšie v rovnakých intervaloch.
  • Po 2-3 mesiacoch môžete z hriadky odstrániť zopár slabšie rastúcich mrkiev.
  • Takouto prebierkou poskytnete ostatným mrkvám dostatok priestoru na rast.

Ako sadiť bataty a zvládnuť ich pestovanie?

Viete ako sadiť bataty? Prečo sú bataty čoraz viac obľúbenejšími? Čo všetko obsahujú? Ako sa dajú využiť v kuchyni?

Bataty na stole

Správne posadená a následne vypestovaná mrkva vám prinesie hojnú a zdravú úrodu. Na jej zber si však musíte trochu počkať. Hlavne pri neskorších odrodách sa tak deje až v októbri, prípadne v novembri. Pri skorých odrodách môžete počítať s vyťahovaním mrkvy zo zeme už v júli, najneskôr v auguste.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články