Klimatizácia – áno či nie?

Klimatizácia – áno či nie?

Redakcia - 10. novembra 2015 - 2944. zobrazení

Rozmýšľate nad tým, že do svojho domu zavediete klimatizáciu? Každé leto sú horúčavy čoraz intenzívnejšie a náš organizmus má mnoho práce, aby sa s vysokými teplotami vyrovnal. Práve to je dôvodom, že stále viac a viac ľudí uvažuje nad zabudovaním klimatizácie aj v obytných priestoroch. Aké sú však výhody a nevýhody? Čo všetko so sebou prinesie klimatizácia vám prezradíme na nasledujúcich riadkoch.

Výhody klimatizácie

To, že klimatizácia má svoje výhody je nepopierateľné. Vďaka nej môžete v miestnosti regulovať teplotu a keď je vonku veľmi horúco, nemusíte sa doma potiť.

Počas horúčav je náš organizmus namáhaný a môže dôjsť až k jeho prehriatiu, čo je veľmi vážny stav. Teplota vo vašej domácnosti môže byť nastavená na príjemných xy stupňov podľa toho, čo vám vyhovuje. No nie je to skvelé? Okrem toho, počiatočná investícia nie je príliš veľká, takže klimatizáciu v dome si môže dopriať množstvo ľudí. Je však klimatizácia skutočne takým skvelým riešením postupného otepľovania?

air-conditioning-233953_640

Nevýhody klimatizácie

Veľa odborníkov varuje pred klimatizáciou. Lepšie povedané pred jej nesprávnym používaním. Ak je totiž rozdiel medzi teplotou vonku a teplotou v domácnosti príliš veľký, telo môže zažiť takzvaný teplotný šok. Tento stav ťažšie znášajú najmä deti a starší ľudia. Pýtate sa, čo môže spôsobiť? Možno sa budete čudovať, ale striedanie teplôt môže mať za následok rôzne ochorenia ako napríklad angína, prechladnutie ale môže aj zhoršiť alergiu, alebo astmu. Preto, aby ste sa takýmto situáciám vyhli, musíte si nastaviť klimatizáciu správne. Ľudské telo nie je stavané nato, aby v priebehu dňa niekoľko krát prekonávalo veľké teplotné rozdiely. Ideálnym riešením je, ak rozdiel medzi teplotou vonku a teplotou vo vašej domácnosti je medzi 5 až 7 stupňov celzia. Ak je to viac, vaše telo vystavujete riziku.

celsius-2125_640

Okrem správneho nastavenia teploty, treba dbať ešte na jednu dôležitú vec. Pri klimatizácii, ktorá navodí v domácnosti príjemný vzduch, ľudia často zabúdajú na vetranie miestnosti. A to je skutočný problém. Ak nie je miestnosť riadne vetraná, môžu vás prepadnúť bolesti hlavy či únava. Okrem toho, klimatizáciu je potrebné pravidelne čistiť. Obzvlášť, ak máte doma alergika. Dnes klimatizácie obsahujú špeciálne filtre, ktoré dokážu absorbovať množstvo rôznych alergénov. Ale na ich správne fungovanie, je nevyhnutné pravidelné čistenie.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články