Korčuľovanie – zimný šport pre všetky vekové kategórie a môžete sa mu venovať či už profesionálne alebo na úplne amatérskej úrovni, na klziskách v meste. Ste milovníkmi tohto športu alebo hľadáte korčule ako darček? Či už je to jeden alebo druhý prípad, určite čítate správny článok, v ktorom vám poradíme, ako korčule vybrať, kde hľadať, ktoré parametre si detailne pozrieť a ktoré značky korčúľ na ľad sú najlepšie.
Tento zimný šport obľubujú ženy, muži aj deti a dôležité určite mať kvalitné a dobre padnúce korčule, pretože sú vlastne tou základnou a zároveň jedinou výbavou, ktorú k vykonávaniu tohto športu potrebujete – ak teda neberieme do úvahy samotný ľad. Ako teda vyberať korčule a na akých miestach hľadať? Otázkou je aj to, či je potrebné si korčule vždy vyskúšať alebo ich stačí aj objednať cez internet.
Rozdelenie typov korčúľ
Korčule vieme rozdeliť do takých troch hlavných kategórií a to podľa toho, pre koho sú určené. Rozdeľujeme ich teda na pánske, dámske a detské. Tieto kategórie sa líšia nie len dizajnom a výberom veľkostí, ale aj ich materiálom, celkovou stavbou aj typom nožov.
Pánske korčule
Pánske korčule alebo kanady sa líšia od tých ostatných hlavne tvarom a konštrukciou. Najčastejšie si muži kupujú rekreačné a hokejové korčule. Nôž majú zvyčajne v plastovom držiaku. Korčule sú znížené a ich zadná časť je zvýšená. Sú charakteristické hlavne svojou pevnou konštrukciou a pevnou špičkou. Ak chcete páni skôr pohodlie ako pevnosť nohy, tak je lepšie pozerať skôr na tie mäkšie modely a varianty. Samozrejme, záleží na tom, či budete využívať korčule len na rekreačné účely a ľahké korčuľovanie, alebo v nich plánujete aj hrať hokej.
Dámske korčule
Dámy najčastejšie volia tie klasické, krasokorčuliarske biele korčule. Odlišné a zároveň špecifické sú špičkou so zúbkami. Tie dámy používajú na zastavovanie, odrážanie, čo je typické pre dámsky štýl korčuľovania. Profesionálne krasokorčuliarky ich používajú aj pri odrážaní pred skokmi. Tieto klasické biele korčule už viete nájsť v množstve rôznych dizajnov, a jedným z najmodernejších dizajnov sú korčule s kožušinkou.
Na trhu sa už ale udomácnili aj dámske kanady, čiže korčule bez zúbkov a s plastovou konštrukciou. Vzhľadovo sú veľmi podobné tým pánskym, no sú užšie, menej masívne a viac tvarované na ženskú nohu. Čo sa týka zapínania, tak ho majú najčastejšie kombinované, čiže aj na šnurovanie aj pomocou systému Boa. Predávajú sa už aj korčule 2 v 1, čiže si na korčule viete dať namiesto nožov kolieska.
Detské korčule
Detské korčule viete vyberať v podobných variantoch ako tie dámske, čiže pre dievčatá klasické biele korčule alebo kanady, no a pre chlapcov sú to teda primárne len tie kanady. Pre korčuliarov začiatočníkov viete nájsť aj také korčule, ktoré sú pevné a celoplastové, len na zapínanie Boa. Výhodou ale pri kanadách v detskej kategórii je to, že sa dá posúvať ich veľkosť, keďže výrobcovia berú do úvahy to, že sa veľkosť detskej nohy veľmi rýchlo mení a rodičia tak nemusia kupovať korčule každý rok. V tom majú oproti klasickým bielym koženým korčuliam určite navrch.
Detské kanady viete zohnať aj v najrôznejších dizajnoch, od pestrofarebných až po tie, ktoré majú na sebe rozprávkové motívy. Jedným z tipov detských korčúľ sú aj tzv. kačičky, ktoré sú určené pre deti v predškolskom veku a pre tie, ktoré sa s týmto zimným športom ešte len zoznamujú. Aj u detských korčúľ je samozrejmosťou systém 2v1, takže korčuľovať sa na nich môžu aj v lete a výmena za kolieska vôbec nie je nijak zložitá ani časovo náročná.
Ako vyberať korčule?
Veľkosť korčúľ je úplným základom, na čo by ste mali klásť dôraz pred ich kúpou. Základným pravidlom, ktorým by ste sa mohli riadiť hlavne ak vyberáte korčule cez internet je, že veľkosť vašich korčúľ by mala byť o pol čísla alebo až o jedno celé číslo väčšia ako veľkosť vašich klasických topánok. Je to hlavne kvôli tomu, že vám pri dlhšom pohybe nohy napúchajú a zaberajú viac miesta. Ak by ste si teda vybrali korčule presne vo vašej veľkosti, tak by vám mohlo byť bo krátkom čase korčuľovanie nepríjemné a začali by vás otláčať nohy.
Ideálne je aj skontrolovať vnútornú dĺžku korčúľ a odmerať si veľkosť vášho chodidla. Tiež treba pri výbere veľkosti brať do úvahy, že si dávate na nohy hrubé ponožky alebo dva páry ponožiek.
Aké korčule na krasokorčuľovanie a hokej
Chcete, aby vaša dcéra začala s krasokorčuľovaním alebo váš syn s hokejom? Tu je poriadny a premyslený výber korčuliarskej výbavy samozrejme ešte dôležitejší ako pri bežnom používaní. Krasokorčule sú z jedného kusu ocele, celé rovnako vysoké a vpredu so zúbkami. Topánka je vyrobená z kože, päta a členok sú vystužené a mali by čo najviac priliehať k nohe. Jazyk topánky je pri kvalitných krasokorčuliarskych poriadne vystužený a tak zabraňuje zarezávaniu šnúrok do nartu nohy. Drobné dierky, ktoré sa v jazyku nachádzajú dopomáhajú k cirkulácií vzduchu v topánkach.
Hokejové korčule majú z ocele len nôž, ostatné časti sú buď kovové, umelohmotné alebo látkové. Nôž je zasadený teda do kovovej alebo umelohmotnej konštrukcie. Tieto korčule sú užšie ako krasokorčuliarske, aby mali menší odpor vzduchu a tak nadobudne hokejista väčšiu rýchlosť. Pozdĺžne sú zbrúsené, vpredu do špičky a vzadu zdvihnuté, takže aj v tom sa líšia od tých krasokorčuliarskych. Sú zaguľatené alebo vybavené chráničom. Pred prvým použitím si nechajte oba typy poriadne naostriť.
Recenzie zimných korčúľ
Ak neviete kde konkrétne nájsť kvalitné korčule na ľad a nevedia vám poradiť ani vaši blízky, máme pre vás tipov na značky a modely, pri ktorých je overené, že vám vydržia roky a sú naozaj kvalitne vyrobené. Krátke recenzie korčúľ prinášame v spolupráci s webom spotrebitelskytest.sk .
Dámske korčule Tempish Giulia
Ako prvé vám dám tip na klasické dámske korčule Tempish Giulia Lady, ktoré sú takým zlatým stredom medzi prijateľnou cenou a zároveň vysokou kvalitou, keďže práve tento typ korčúľ patria k tým najkvalitnejším značky Tempish. Hneď na prvý pohľad vás upútajú svojím nadčasovým a elegantným štýlom. Topánka korčule je zo syntetického materiálu na báze PU s efektnou povrchovou úpravou 3D, ktorá dodáva topánke punc elegancie a exkluzivity.
Korčuľa má tiež kvalitný skelet s anatomickým tvarovaním v oblasti členku. Vložená bandáž sa prispôsobí tvaru chodidla a zaistí pohodlnú funkciu. Na vnútornú výstelku je použitý materiál novej generácie, ktorý je nie len veľmi príjemný, ale disponuje skvelými izolačnými vlastnosťami. Nôž na korčuli je z klasickej, nerezovej ocele.
Pánske korčule CCM Tacks 9040 Senior
Ako tip na najlepšie pánske korčule máme pre vás korčule CCM Tacks 9040 Senior. Sú skvelou voľbou či už len na rekreačné účely, no aj v takom prípade, ak sa rozhodnete začať s hokejom, keďže veľmi dobre chránia pred nastreleným pukom a členky držia v správnej pozícií. Plstený jazyk dobre chráni prednú časť nohy a nikde netlačí. Vstrekovaná podrážka umožní dobrý prenos pohybu až k nožom korčúľ.
Keď už sme pri nožoch, tak tie sú nerezové CCM Speedblade a v sú korčuli pevne usadené. Pevné holdery odolajú aj veľkým tlakom pri brzdení, zmenách smeru alebo nastreleným pukom. Ostrie je vopred nabrúsené, takže nemusíte zbytočne doplácať za naostrenie korčúľ.
Detské korčule Spartan Kombi 2v1
No a do tretice, máme tu aj podľa mňa jedny z najlepších zástupcov korčúľ z kategórie pre deti, Spartan Kombi 2v1. Tieto korčule viete využiť v lete aj v zime, keďže viete vymeniť zimné nože za kolieska. Výhodou je aj rozsah štyroch veľkostí, takže vášmu dieťaťu vydržia dlhšie ako jednu sezónu.
Korčule majú spevnený hliníkový rám a pracka na zapínanie je so zámkom MicroLock a je doplnené aj o zapínanie na suchý zips. Na pravej korčuli je odnímateľná brzda. Nože na nástavci na zimu sú z nerezovej ocele a dostupné sú vo veľkostiach od 30 až po 41. Vybrať si viete z dvoch farebných variantov, biela s fialovou a čierna s červenou.
Zdroj: