Francúzska kuchyňa

Kuchyňa v štýle provence: Prineste si domov nádych južného Francúzska

Reklamný článok - 10. júla 2022 - 867. zobrazení

Zabudnite na konvenčný štýl zariaďovania kuchýň, ktorý nájdete v každej druhej domácnosti a stavte na niečo menej tradičné. Provence kuchyne sú jedinečné svojou farebnou paletou, elegantnými líniami a kombináciou moderných prvkov s vintage kúskami. Tento koncept pochádzajúci z južného Francúzska si získa vaše srdce. Ako ho dosiahnuť?

Otvorené kuchynské skrinky a police

Jednou z charakteristických čŕt provence kuchyne je otvorený koncept nábytku – otvorené kuchynské skrinky bez dvierok či sklenené vitríny, ktoré ponúkajú pohľad na úhľadne naukladané taniere, šálky a iné drobné predmety. Dolná časť kuchynskej linky sa naopak vyznačuje množstvom zásuviek.

TIP: Úložné systémy môžu byť nahradené aj ozdobnými prútenými košíkmi s látkovou podšívkou, ktoré sa zároveň stávajú dekoračným prvkom.

Základné materiály a farby

Správny šarm provensálskych kuchýň docielite využívaním prírodných materiálov. Typický je hlavne kuchynský nábytok z moreného dreva s kovanými doplnkami a kamenné alebo terakotové podlahy. Kombinovať môžete nové, moderné kúsky s vintage nábytkom, ktorým vdýchnete nový život. Ide o tzv. upcykláciu.

Z hľadiska farebnosti stavte na univerzálne biele kuchyne, pastelové farby (mätová, staroružová či modrá) alebo slonovinovú bielu, resp. krémovú.

TIP: Nábytok by mal byť skôr matný, nie lakovaný – lesklý. Ak si sami neviete dať rady, ideálnym riešením je nechať si vypracovať návrh a vyrobiť provence kuchyňu na mieru.

Doplnky a textílie

Dekorácie dokážu urobiť veľké rozdiely, pokiaľ ide o vymedzenie určitého štýlu. To, čo by nemalo chýbať v žiadnej provence kuchyni sú sušené kvety alebo levanduľa v zdobených porcelánových vázach a rôzne textílie. Zakomponujte do kuchyne ľahké ľanové záclony, čipkované či háčkované prvky a kvetinové vzory.

V čom spočíva tajomstvo autentickej francúzskej kuchyne v štýle provence? Vsaďte na kombinovanie moderných a vintage prvkov, vhodný výber z farebnej palety a veľa textílií. Záležať si dajte aj pri výbere kuchynských riadov, ktoré by sa mali vynímať na otvorených policiach.

Zdroj foto: brizmaker / Shutterstock.com

  • Kategórie

Podobné články