Po dlhých a náročných týždňoch, kedy sa väčšina z nás mordovala so zimou a poletujúcim snehom, si môžeme konečne vydýchnuť. Prednedávnom začala jar a poletujúci sneh vystriedali prvé slnečné lúče, ktoré môžu za to, že príroda sa začala pomaličky prebúdzať. A práve s prebúdzaním prírody nastali pre záhradkárov, aj prvé tohtoročné povinnosti. Viete, čo všetko by mali záhradkári urobiť v záhrade v apríli?
Ak si však chcete svoju záhradu po zime skrášliť novými drevinami, čítajte ďalej… V dnešnom článku vám predstavíme okrasné listnaté kríky, ktoré zapasujú aj do vašej záhrady a príjemne ju oživia. Aké okrasné listnaté kríky a kry sú však tými najobľubenejšími?
Listnaté kríky a kry: Vŕba previslá
Prvým okrasným listnatým kríkom, ktorý vám dnes predstavíme je Vŕba previslá, latinsky Salix caprea, tiež nazývaná „Pendula“. Zaujímavosťou však je, že Vŕba previslá je zaštiepená na kmeni, preto skôr vyzerá ako malý listnatý stromček než ker. Práve kvôli jej „slabému“ kmeňu sa odporúča k Vŕbe previslej priviazať pomocný kolík, ktorý kmeň čiastočne ochráni najmä pred silným a nárazovým vetrom. Listy má tmavozelené, prevažne vajcovitého tvaru, dlhé šesť až jedenásť centimetrov.
Pokiaľ sa Vŕbe previslej bude vo vašej záhrade dariť a narastie do väčších rozmerov, musíte sa pripraviť na to, že na jeseň budete musieť pomerne často zbierať listy, ktoré popadajú na zem. Z vlastných skúseností vám však môžeme povedať, že to za tu krásu stojí.
Približne v marci alebo v apríli sa na Vŕbe previslej objavujú žlté jahňady. Výhony sa ihneď prehýbajú k zemi, takže vytvárajú hustú a previslú korunu. Výška Vŕby previslej je daná kmeňom na ktorom je naštiepená, v priemere sa výška kmeňa pohybuje v rozmedzí 1 až 2 metrov. Vŕba previslá však potrebuje dostatok svetla, čo sa týka pôdy na tú náročná nie je, treba ju len často polievať. Koncom apríla však nezabudnite ostrihať všetky vetvičky, a to ihneď po odkvete.
Listnaté kríky a kry: Krušpán, Buxus alebo Zimostráz?
Druhým okrasným listnatým kríkom, ktorý vám dnes predstavíme je Krušpán vždyzelený, latinsky Buxus alebo po česky Zimostráz. Tento celoročne zelený listnatý ker odporúčame hlavne, tým majiteľom záhrad, ktorí sú radi kreatívni. Ide o listnatý ker, ktorý keď vyrastie do väčších rozmerov, môžete strihať a tvarovať do rôznych obrazcov a „sôch“. Vzhľad Krušpánu tak závisí len a len na vás.
Ďalšou výhodou Buxusu je jeho nenáročnosť. Či už ho zasadíte na slnečné alebo tienisté miesto, nijako to neovplyvní jeho vzhľad. Strihá sa raz alebo dvakrát ročne, zvyčajne na jar a na konci septembra, pokojne ho však môžete ostrihať aj viackrát. Vďaka jeho neopadavým listom môžete Buxus pokojne pestovať, aj v črepníku na balkóne či terase.
Cytisus scoparius alebo Prútnatec metlovitý
Ako posledný okrasný listnatý ker vám predstavíme Prútnatec metlovitý, latinsky Cytisus scoparius. Tento listnatý krík nie je v našich končinách známym druhom. Rastie do výšky 90 až 150 cm. Má niekoľko dlhých, rovných, svetlo zelených konárov, ktoré sú pevné, ale zároveň aj veľmi ohybné. Má žlté a voňavé kvety, ktoré sú v rozkvete od apríla do júna. Kvety Prútnatcu sú však veľkým lákadlom pre včely. Prútnatec metlovitý je vhodným listnatým kríkom do okrasných záhrad, avšak nezabudnite na to, že vyžaduje pomerne veľa svetla.
V krátkosti sme vám predstavili tri obľúbené listnaté kríky, ktoré sú vhodné do okrasných, ale aj úžitkových alebo kombinovaných záhrad. Preto neváhajte a skúste zvážiť ich prípadnú kúpu. Možno to budú práve tieto listnaté kríky, ktoré ešte viac skrášlia okolie vášho rodinného domu, prípadne vašu okrasnú záhradu.