Listnaté okrasné kríky na jar

Listnaté okrasné kríky na jar

Redakcia - 9. apríla 2013 - 7547. zobrazení

Po dlhých a náročných týždňoch, kedy sme sa mordovali s neočakávanou zimou a poletujúcim snehom, si dnes môžeme konečne povedať, že začína jar.  Pošteklia nás teplejšie slnečné lúče a príroda sa začne pomaličky prebúdzať.  A práve s jej prebúdzaním nám vznikajú prvé starosti.

Ak si chcete tentokrát svoju záhradku skrášliť novými kríkmi, prinášame vám jedinečné listnaté okrasné kry, ktoré zapasujú aj do vašej záhrady. V nasledujúcom článku nájdete užitočné rady, ktoré vám môžu pomôcť pri hľadaní tej správnej rastlinky pre vás.

0006

Prvým spomínaným kríkom je previslá vŕba. ( Salix caprea ‘Pendula’) Tento previslo rastúci stromček nachádza široké uplatnenie v malých i veľkých záhradách. Listy sú tmavo zelené, vajcovitého tvaru, šesť až jedenásť centimetrov dlhé. Jedinou nevýhodou tohto okrasného kríku je padanie listov. Pokiaľ sa mu bude vo vašej záhrade dariť a narastie do pekných veľkých rozmerov, musíte sa pripraviť na to, že na jeseň budete pomerne často zbierať jeho listy po zemi. Ale z vlastných skúseností vám môžeme povedať, že to za tú krásu stojí. V marci (až apríli) sa na stromčeku objavujú sýto žlté jahňady.

hračky

Výhony sa hneď prehýbajú k zemi, takže stromček vytvára hustú previslú úzku korunu, do výšky však narastá pomerne pomaly. V 10tich rokoch dosahuje výšku približne 1,6 až 1,8 metra. Táto rastlina vyžaduje pomerne veľa svetla, ktorej sa jej však v záhrade musí dopriať, pokiaľ ju niekde neschovávate. Na pôdu nie je až taká náročná, treba ju len často polievať. Koncom apríla nezabudnite na ostrihať všetky vetvy hneď po odkvete.

plants-729928_1920

Druhým kríkom, ktorý sme si pre vás pripravili je Krušpán vždyzelený. (Latinsky Buxus, anglicky Boxwood, česky Zimostráz) Tento zelený ker odporúčame hlavne pre tých, ktorý sa radi hrajú s tvarmi. Ide o rastlinu, ktorá keď vám vyrastie do väčších rozmerov, môžete strihať a tvarovať do rôznych obrazcov a „sôch“ a zároveň môže perfektne vyniknúť v každej záhrade. Jej vzhľad takpovediac závisí len a len na vás.

Ďalšou výhodou je jeho nenáročnosť. Či už ho zasadíte na slnečné alebo tienisté miesta, vcelku to nijako neovplyvní jeho vzhľad. Striháme ho 1-2 ročne (na jar, a do konca septembra), alebo ho môžete pokojne aj viackrát záležiac od potreby. Vďaka jeho neopadavým listom, ho môžete pokojne pestovať aj v črepníku na balkóne či na terase. Niektorí milovníci bonsajov ho využívajú aj na tieto účely.

cytisus

Ako tretí vám predstavujeme Cytisus scoparius. (Slovenský Prútnatec metlovitý)  Táto rastlina v našich končinách nie je až tak rozšíreným druhom, no zato je taktiež peknou okrasou do záhrady. Rastie do výšky 90 až 150 cm, a produkuje niekoľko dlhých, rovných, svetlo zelených konárov, tvrdých a veľmi flexibilných. Má veľké žlté voňavé kvety, ktoré sú v rozkvete od apríla do júna, chlpaté na okrajoch, no zato hladké na bokoch. Kvety sú veľkým lákadlom pre včely, aj keď vlastne neprodukujú žiadny med. Je vhodnou rastlinou do vresovísk a na slnečné stanoviská.

V krátkosti sme vám takto predstavili tri okrasné kríky, ktoré sa práve môžu hodiť aj do vašej záhrady. Neváhajte a skúste zvážiť ich kúpu, možno práve oni ešte viac skrášlia vaše okolie.

  • Kategórie

Podobné články