Obsah článku
Tropické okrasné rastliny sú u nás čoraz viac obľúbené. Druhy pochádzajúce z Afriky či z Latinskej Ameriky sa pestujú v domácnostiach, v skleníkoch aj na záhradách. Chýbať medzi nimi nesmie ani mandevila, ktorá sa bez väčších problémov prispôsobila tunajším podmienkam a stala sa bežnou súčasťou interiérov aj exteriérov.
Aj keď mandevila u nás nemá takú dlhoročnú tradíciu ako iné druhy privezené z tropických oblastí Latinskej Ameriky, v našich domácnostiach a záhradách sa jej podarilo získať stabilné miesto. Už niekoľko rokov v nich slúži ako okrasná rastlina, ktorej kvety sú podľa viacerých pestovateľov jednými z najkrajších. Mandevila však nie je súčasťou bytov, domov, záhrad či kancelárií len kvôli elegantnému vzhľadu. Obľúbená je aj pre nenáročnú starostlivosť, vďaka ktorej ju dokážu vypestovať aj menej skúsení pestovatelia.
Mandevilla k nám prišla z Južnej Ameriky
Tropická rastlina, ktorá je niekde dodnes známa skôr pod starším názvom dipladénia, nemá iba jednu krajinu pôvodu. Spôsobené to je pestrou druhovou rozmanitosťou. Všetky druhy sú však pôvodom z Južnej Ameriky. Najznámejšie z nich pochádzajú z Brazílie. Práve brazílske odrody sa v Európe pestujú najviac. V zozname pestovaných druhov nechýba ani zopár odrôd z Ekvádora a Bolívie, kde má mandevila rastúca vo voľnej prírode takisto výborné podmienky na rýchly a zdravý rast.
Rod mandevila zahŕňa okolo 170 druhov
V rámci mnohých botanických expedícií v Južnej Amerike bolo doteraz nájdených okolo 170 druhov mandevily. Toto číslo však nemusí byť konečné. Pravidelné expedície zamerané na skúmanie tejto rastliny a jej života totiž pokračujú ďalej, takže je iba otázkou času, kedy budú objavené nové druhy. Zoznam známych odrôd postupne rozširujú aj nové hybridy a kultivary, ktoré sa šľachtia za účelom prispôsobenia mandevily špecifickým podmienkam vo vybraných častiach sveta.
Popínavé a kompaktné druhy mandevily
Pestrá druhová rozmanitosť ponúka pestovateľom tejto tropickej rastliny možnosť vybrať si odrodu podľa veľkosti, sfarbenia kvetov aj štýlu rastu. Práve spôsob, akým mandevila rastie, je hlavným kritériom pri výbere vhodného druhu. Niektoré totiž rastú ako popínavé rastliny, iné sa zaraďujú do kategórie tzv. kompaktných-nepopínavých druhov, často označovaných aj ako polopopínavé.
Popínavé druhy
Druhy patriace do tejto kategórie sa pestujú najmä na balkónoch a na terasách. Rastú popínavým spôsobom, pri ktorom sa v rámci svojho rastu ťahajú po stenách. Ich dĺžka môže dosahovať 3 až 5 metrov, takže kvôli zaisteniu lepšej stability potrebujú oporu v podobe nejakej tyče alebo malej drevenej či železnej konštrukcie.
Kompaktné druhy
Kým popínavé mandevily sú väčšinou pôvodnými druhmi, pri kompaktných sa jedná najmä o hybridy, ktoré boli vyšľachtené za účelom pestovania v izbách alebo vonku na záhradách. Keďže nie sú popínavé, ich pestovanie na rozdiel od popínavých druhov nevyžaduje oporu. Pre lepšiu stabilitu rastliny ju však môžeme použiť.
Ktoré druhy mandevily sú u nás najviac pestované?
Mandevilla splendens
Brazílsky popínavý druh dorastá do výšky 3 metrov. Patrí medzi menšie pôvodné druhy, medzi ktorými vyniká najmä ružovými kvetmi s bielym alebo bielo-žltým vnútrom.
Mandevilla sanderi
Aj táto mandevila pochádza priamo z Brazílie. Na rozdiel od vyššie spomenutého druhu je však vyššia zhruba o 2 metre. Typická je ružovými až bordovými kvetmi so žltým vnútrom.
Mandevilla boliviensis
Kvety bolívijskej mandevily majú tiež žlté vnútro. Ich farba však nie je ružová ani červená, ale snehovo-biela. Podobne ako väčšina druhov, aj táto mandevila rozkvitá počas leta.
Mandevilla laxa
Ďalší popínavý druh s bielymi kvetmi, ktoré však rozkvitajú bez žltého vnútra. Kvitnú na rastline, ktorej výška vo voľnej prírode dosahuje do 8 metrov. Kvety majú prenikavú vôňu, čo túto mandevilu predurčuje, aby bola pestovaná ako aromatická okrasná rastlina.
Podmienky na pestovanie mandevily
Poloha
Nech si vyberieme ktorýkoľvek druh, každá mandevila sa cíti najlepšie v polotieni. Ten vyhovuje rastline viac ako priame slnko, ktoré môže spáliť jej listy. Pri výbere polohy je potrebné myslieť aj na precitlivenosť mandevily na prievan, ktorý by mohol rastlinu zlomiť. Popínavé odrody vyžadujú dostatok voľného priestoru, aby sa mohli ťahať do šírky.
Substrát
Na pestovanie mandevily sa najviac hodí bežný záhradnícky substrát. V ponuke je viacero produktov, ktoré obsahujú dostatok živín potrebných pre jej zdravý rast. Takýto druh substrátu je zároveň dostatočne ľahký a vzdušný, vďaka čomu sa korene rýchlejšie zakorenia a budú chránené pred hnilobou.
Teplota
Mandevily ako tropické rastliny potrebujú k zdravému rastu vyššie teploty. Vonku vysadené druhy vydržia aj v horúčavách do 35 °C. Pri poklese denných teplôt pod 12-15 °C je potrebné ich presunúť do interiéru, kde prezimujú pri bežnej izbovej teplote na úrovni od 18 do 21 °C.
Pestovanie mandevily po vysadení
Zálievka
Mandevila dokáže vydržať niekoľkodňové sucho, no ideálne je udržiavať zeminu, v ktorej je vysadená, neustále zvlhčenú. Zálievka by mala byť pravidelná, no nie príliš častá, aby korene rastliny nezačali hniť. Polievať sa odporúča vždy až po preschnutí zeminy.
Hnojenie
Pokiaľ je rastlina zasadená do záhradníckeho substrátu s vysokým obsahom živín, v prvých týždňoch po výsadbe hnojenie nebude nutné. Po uplynutí 2-3 mesiacov od výsadby už môžeme raz mesačne aplikovať tekuté hnojivo vo forme zálievky.
Strihanie
Súčasťou starostlivosti o mandevilu je aj pravidelné strihanie. To sa nevykonáva kvôli estetickej úprave. Pravidelné strihanie plní ozdravnú funkciu. Jeho cieľom je likvidácia poškodených častí rastliny, čo chráni zdravý zvyšok mandevily pred šírením rôznych chorôb.
Ako sa dá mandevila rozmnožiť?
Obľúbenú tropickú krásku rozmnožíme jednoducho pomocou odrezkov. K rozmnoženiu stačí odstrihnúť 4 až 8-centimetrový odrezok a vložiť ho do pripravenej zeminy. Aj na vysádzanie odrezkov sa využíva bežný záhradnícky substrát ľahšieho typu s vyšším obsahom živín. Ak kvetináč umiestnime na vhodné miesto s rozptýleným svetlom a pôdu v ňom budeme neustále udržiavať mierne navlhčenú, zhruba po 3 týždňoch sa odrezok zakorení. Urobiť tak môžeme kedykoľvek počas vegetačného obdobia rastliny, ktoré prebieha od jari do polovice jesene.
Kde a ako sa pestuje exotická aglaonéma?
Viete, ako sa pestuje exotická aglaonéma? Aké sú ideálne podmienky na jej pestovanie? Ako často polievať a hnojiť aglaonému? Aglaonéma je…
Ochrana mandevily pred chorobami
Všetky druhy mandevily sa vyznačujú dobrou odolnosťou voči škodcom alebo chorobám. Tie postihujú mandevilu väčšinou vtedy, keď o ňu nie je správne postarané. Problémom sa stávajú najmä hubovité ochorenia, ktoré vznikajú pri prelievaní pôdy. Niektoré druhy občas napadnú aj vírusy a infekcie, ktoré sa zvyknú prejaviť žltnutím listov. Proti antraknóze a škvrnitosti listov, ktoré sú najčastejšími vírusovými a infekčnými ochoreniami mandevily, sa dá brániť pravidelnými preventívnymi postrekmi. Tie účinkujú aj ako ochrana pred rôznymi škodcami, z ktorých na mandevilu najčastejšie útočia vošky, roztoče a molice.
Najlepšou ochranou pred škodcami a chorobami je zdravá rastlina v dobrej kondícii. K tej jej pomáha práve vytvorenie optimálnych podmienok na pestovanie a následná starostlivosť. Jej výsledkom bude aj rýchlejší rast a hojnejší rozkvet prinášajúci bohaté a plnofarebné kvety. To všetko vedie k dlhšej životnosti rastliny, ktorá si vďaka dôkladnej starostlivosti udrží pekný a zdravý vzhľad.
Autor textu: Róbert Bosák