Mnohé podoby titanzinku v exteriéri

Mnohé podoby titanzinku v exteriéri

Redakcia - 11. mája 2017 - 5463. zobrazení

Nezničiteľná odolnosť, netradičný dizajn, nenáročná údržba či nulový dopad na životné prostredie. To sú len niektoré z atribútov, na ktoré predajcovia titanzinkových prvkov určených na využitie v exteriéroch upozorňujú.

Na dnešnom trhu nájdeme niekoľko stavebných materiálov, ktoré sa napriek svojim skvelým vlastnostiam nevedia presadiť. Dôvodov je viacero, či už ide o vysokú cenu, slabú dostupnosť alebo neznalosť materiálu. Platí to aj v prípade titanzinku, čo je veľká škoda, pretože ten dáva exteriérom novú tvár a to hneď v niekoľkých podobách.

Titanzinok ako netradičný

Titanzinok ako netradičný, no kvalitný materiál

Myšlienka vzniku tohto materiálu prišla nečakane, no časom sa ukázala ako prospešný krok. Stavebníci hľadali spôsoby ako využívať vlastnosti zinku pri výstavbe, pričom riešením bolo spojiť zliatiny titanu a zinku. K tomu sa ešte pridala slabá konzistencia medi a netradičný, no o to viac kvalitný materiál zdobiaci budovy bol na svete.

Využitie titanzinku v exteriéri:

Využitie titanzinku v exteriéri

Fasády – Tu sa zatiaľ využíva pri výstavbe väčších priemyselných a obchodných budov. Jeho krása a farebná flexibilita však najviac vynikne ako vonkajší obklad rodinných domov.  

Strešné krytiny Dokonca už aj strechy sa dajú obkladať titanzinkovými „plechmi.“ V tomto prípade si majitelia volia obloženie titanzinkom na celý dom vrátane fasády.

Zábradlia a schodiská Aj keď nie ste stotožnení s titanzinkom na streche a fasáde, môžete ho využiť aspoň v malom pomere. Zábradlia a externé schodiská v takomto prevedení vás svojou vysoko odolnou kvalitou nezradia.

Dekoračné prvky Popri kamenných a keramických dekoráciách sa začali predávať aj tie titanzinkové. Hodia sa na každú záhradu a jej atmosfére dajú celkom nový rozmer.

 podoby titanzinku

Dva hlavné druhy využívaného titanzinku:

1.Valcovaný Ide o zliatinu v surovom stave, ktorej vzhľad určuje patina vytváraná časom pod vplyvom poveternostných podmienok.

2.Predzvetraný – Kvalita a vzhľad tohto druhu sa určuje už pri samotnom procese výroby.

 budúcnosť titanzinku

Nie sú to len exteriéry, kde si tento materiál postupne vydobýja svoje miesto. Kombináciu jeho skvelých vlastností, najmä tých estetických, začínajú využívať tak majitelia domácností ako aj správcovia komerčných budov. Každopádne, budúcnosť titanzinku môže byť sľubná, stačí objaviť jeho čaro a jedinečný charakter.

Text: Róbert Bosák    Zdroj/Foto: Rheinzink.com

  • Kategórie

Podobné články