Ako si vybrať strechu na rodinný dom

Redakcia - 8. mája 2013 - 4609. zobrazení

Pri stavbe domu je strecha a jej správny výber kľúčovým bodom. Jej funkciou je nielen skrášliť dom, ale najmä chrániť ho pred rozmarmi počasia, únikom tepla, hlukom, prachom, nežiaducim hmyzom…

Už pri plánovaní stavby je potrebné sa rozhodnúť, či chceme strechu rovnú alebo šikmú.

Toto rozhodnutie ovplyvní celkový look budovy a samozrejme aj jej využiteľnosť. Pod šikmú strechu môžeme schovať podkrovie alebo úložné priestory, na rovnej streche môžeme mať terasu. Záleží od potrieb a fantázie a samozrejme aj od finančných prostriedkov, ktoré sme schopní alebo ochotní do strechy investovať.

Pozrime sa preto na ne z ekonomického hľadiska.

Konštrukčne najjednoduchšou a tým aj najlacnejšou strechou je strecha rovná. Jej uhol sklonu je do 10 stupňov, nie je potrebná žiadna ekonomicky náročná krytina, dáva sa na ňu špeciálne povrchovo upravovaná fólia, odporúča sa aj vrstva štrku, aby ju chránila pred slnkom či mrazom pretože táto strecha je najviac vystavená atmosférickým vplyvom a má najkratšiu životnosť. Dôležité je však pozrieť sa na ňu aj z vnútra. Je to strecha ideálna, nemá žiadne spoje, hrany, žiadne tepelné mosty,  ak je správne spravená, má najnižšie úniky tepla a tým nám šetrí  peniaze. Aby sa vám v lete neprehrievala, spravte ju dvojplášťovú.

Podobná plochej streche je strecha pultová. Jej sklon je väčší ako 10 stupňov, preto patrí medzi strechy šikmé. Sklon strechy je na jednu, a to slnečnú stranu. Využíva sa pri nízkoenergetických domoch a môžu sa do nej vkladať veľké sklenné tabule, cez ktoré dnu prúdi slnečná energia. Tak ako pri rovnej streche tu nie sú takmer žiadne úniky tepla.

Najbežnejšou strechou je sedlová. Má dve šikmé steny opreté o seba a na kratších stranách je uzatvorená štítovým múrom. Je vhodná na podkrovie so strešnými oknami či balkónom. Sú na ňu vhodné rôzne druhy krytín či už betónová, keramická, plechová alebo asfaltová. Záleží od vkusu.

strechy-691x461

Valbová strecha je zložitejšia svojou konštrukciou, keďže sa skladá zo štyroch šikmých plôch stretajúcich sa v jednej predĺženej línii. Tu tepelné straty patria medzi najvyššie, krytinu si vyberáme tak isto ako pri sedlovej streche, potrebujeme jej však omnoho viac, vzhľadom na štyri plochy, ktoré potrebujeme prikryť.

Podobne ako pri valbovej streche, aj strecha stanová má vysoké energetické úniky. Jej štyri zväčša rovnaké šikmé strany sa stretávajú v jednom bode a vytvárajú ihlan. Aj na túto strechu si môžeme vybrať akýkoľvek druh krytiny, no musíme počítať s jej vysokou spotrebou vzhľadom na jej veľkú plochu.

Technicky najnáročnejšou je strecha manzardová. Jej steny sú navrhované tak, aby spodná časť mala väčší a vrchná časť menší uhol. Táto strecha nám poskytuje najširší priestor pre podkrovné bývanie, na jej pokrytie však potrebujeme väčšie množstvo krytiny pre jej mohutnosť a obrovskú plochu, ktorou disponuje.

cottage-768890_960_720

Toto sú najbežnejšie typy striech, ktoré sa dajú kombinovať a vkladajú sa do nich rôzne veľké strešné  okná, sklenné tabule alebo vikiere. Nezabúdajme však, že čím je strecha jednoduchšia a má menej hrán a spojov, tým viac finančných prostriedkov ušetríme pri vykurovaní. Čím má strecha menšiu plochu, tým viac finančných prostriedkov ušetríme pri nákupe strešnej krytiny. Tie potom môžeme investovať do kvality, aby nám vydržala aj 100 rokov. Aj jednoduché veci sú krásne.

… a čo tak niečo netradičné a ekologické? Zelená strecha sa opäť vracia do módy…

 Text: MaKl

  • Kategórie

Podobné články