Strecha na rodinnom dome

Ako si vybrať strechu na rodinný dom?

Redakcia - 16. júla 2019 - 8318. zobrazení

Pri stavbe alebo rekonštrukcii rodinného domu je strecha a jej správny výber kľúčovým bodom. Funkciou strechy nie je len skrášliť rodinný dom, ale najmä ho ochrániť pred rozmarmi počasia, únikom tepla alebo hlukom…

Rovná alebo šikmá strecha?

Už pri plánovaní stavby, resp. rekonštrukcie rodinného domu je potrebné sa rozhodnúť, aký typ strechy preferujete, tj. či bude vaša strecha rovná alebo šikmá. Toto rozhodnutie ovplyvní nielen celkový vzhľad rodinného domu, ale najmä jeho využiteľnosť.

Strechy v meste

Pod šikmú strechu môžete „schovať“ podkrovie a naopak na rovnej streche môžete mať napr. terasu. Výber strechy preto závisí len od vašich preferencií a finančných prostriedkov, ktoré ste ochotní do novej alebo rekonštrukcie starej strechy investovať.

Náš TIP na kvalitné strešné okná

Optilight

Velux GZL

Velux GLU

Optilight - strešné okno a prestavba podkrovia
Hodnotenie

Cena: od 179.00 €

Velux GZL 1051 - strešné okno a prestavba podkrovia
Hodnotenie

Cena: od 205.80 €

Velux GLU 0061 - strešné okno a prestavba podkrovia
Hodnotenie

Cena: od 326.00 €

Rovná strecha je z ekomického hľadiska najlacnejšia

Konštrukčne najjednoduchšou a tým pádom aj najlacnejšou strechou je strecha rovná. Uhol jej sklonu je do 10 stupňov. Tento typ strechy nevyžaduje žiadnu finančne náročnú strešnú krytinu. Dáva sa na ňu špeciálne povrchovo upravovaná fólia, odporúča sa aj vrstva štrku, aby ju chránila pred slnkom či mrazom, pretože rovná strecha je najviac vystavená atmosférickým vplyvom. Oproti ostatným typom striech má rovná strecha najkratšiu životnosť.

Dôležité je však pozrieť sa na ňu aj zvnútra. Možno ju považovať za ideálny typ strechy, pretože nemá žiadne spoje, hrany a tepelné mosty. Ak je správne urobená, má najnižšie úniky tepla a tým vám šetrí nemalé finančné prostriedky. Aby sa vám však v lete neprehrievala, spravte ju dvojplášťovú.

Rovná strecha

Podobná rovnej streche je strecha pultová. Jej sklon je však väčší ako 10 stupňov, preto patrí už medzi strechy šikmé. Sklon strechy je len na jednu stranu, a to tu slnečnú. Tento typ strechy sa využíva pri nízkoenergetických domoch a môžu sa do nej vkladať veľké sklenné tabule. Pultová strecha nemá takmer žiadne úniky tepla.

Aké vlastnosti by mala mať kvalitná strešná krytina?

Viete, aké vlastnosti by mala mať strešná krytina? Aké typy strešných krytín poznáte? Aká strešná krytina je tá najlepšia? Tipy v článku…

Strešná krytina oranžová

Najobľúbenejšou je klasická sedlová strecha

Medzi najbežnejšie sa vyskytujúce strechy zaraďujeme sedlové strechy. Tieto strechy majú dve šikmé steny opreté o seba a na kratších stranách sú uzatvorené štítovým múrom. Sú vhodné na podkrovie so strešnými oknami či balkónom. Na sedlovú strechu môžete zvoliť rôzne druhy strešných krytín, či už je to betónová, keramická, plechová alebo asfaltová strešná krytina. Výber strešnej krytiny závisí len od vášho vkusu a vlastností, ktoré by podľa vás strešná krytina mala spĺňať.

Sedlová strecha

Valbové a stanové strechy majú najväčšie tepelné úniky

Valbová strecha je zložitejšia svojou konštrukciou, keďže sa skladá zo štyroch šikmých plôch stretajúcich sa v jednej predĺženej línii. Tu tepelné straty patria medzi najvyššie. Strešnú krytinu si vyberáte rovnako ako pri sedlovej streche, budete jej potrebovať však omnoho viac, vzhľadom na štyri plochy, ktoré potrebujete pokryť.

Valbová a stanová strecha

Podobne ako pri valbovej streche, aj strecha stanová má vysoké energetické úniky. Jej štyri, zväčša rovnaké, šikmé strany sa stretávajú v jednom bode a vytvárajú ihlan. Aj na tento typ strechy si môžete vybrať akýkoľvek druh strešnej krytiny, no musíte počítať s jej vysokou spotrebou vzhľadom na jej veľkú plochu.

Technicky najnáročnejšou je strecha manzardová. Jej steny sú navrhované tak, aby spodná časť mala väčší a vrchná časť menší uhol. Tento typ strechy vám poskytuje najväčší priestor pre podkrovné bývanie. Na jej pokrytie však budete potrebovať väčšie množstvo strešnej krytiny kvôli jej mohutnosti a obrovskej ploche, ktorou disponuje.

Manzardová strecha

V tomto článku sme vám predstavili najbežnejšie typy striech. Nezabúdajte však, že čím je strecha jednoduchšia a má menej hrán a spojov, tým viac finančných prostriedkov ušetríte pri vykurovaní. Čím má strecha menšiu plochu, tým viac finančných prostriedkov zas ušetríte pri nákupe strešnej krytiny… a čo tak niečo netradičné a ekologické? Zelené strechy sa opäť vracajú do módy!

Text: MaKl

  • Kategórie

Podobné články