Zelené strechy – ako vrátiť prírode, čo sme si požičali

Redakcia - 18. novembra 2013 - 5958. zobrazení

Ešte donedávna boli v našich končinách zelené strechy celkom novým a nič nehovoriacim pojmom. Vlastne, nie tak celkom nič nehovoriacim. Takmer každému sa totiž vybavila strecha s obyčajnou krytinou zelenej farby. Tajomstvo zelených striech sa však neskrýva len v ich farbe. Ide skutočne o revolučný nápad z hľadiska ekológie a celkového prístupu k prírode.

Rastúca populačná krivka si vyberá svoju daň, zastavané územia sa rozrastajú na úkor zelených plôch. Nepriepustné povrchy, akými strechy sú, spôsobujú, že dažďová voda v meste má len akýsi rýchloočistný význam. Spláchne so sebou časť zachytených nečistôt a stratí sa v kanalizácii. O čo lepšie by sa však dýchalo, keby sa časť dažďovej vody v meste zadržala čo najdlhšie, pomaly sa vyparovala, krásne čistila vzduch a upravovala mikroklímu? Jedným z riešení sú práve zelené strechy.

roof-55208_1280

Vo svete už zďaleka nejde len o pojem a aj u nás pomaly nachádzajú uplatnenie. Zelené strechy sa delia na extenzívne a intenzívne využívané. Tie extenzívne majú najmä esteticko – ekologický prínos a nevyžadujú si ani intenzívnejšiu údržbu. V jednotlivých prípadoch dokonca nie je nutná žiadna údržba. Intenzívne strechy sú pre ľudí najväčším lákadlom, nakoľko tvoria strešné parky a záhrady, kde si človek môže posedieť, dať si obed a pobehať bosý po tráve – pokojne na streche biznis centra. Tieto však predstavujú naozaj veľkú investíciu jednak zo strany založenia ale aj samotnej údržby, preto zatiaľ nachádzajú uplatnenie len v naozaj veľkých mestách.

roof-terrace-1423897_1920

Už aj na slovenskom trhu sa niekoľko firiem zaoberá realizáciou zelených striech. Tí odvážnejší sa do toho môžu pustiť aj sami, technologické postupy je možné dohľadať na internete, odporúčame však začať strechou na psej búde, kuríne, kôlni a podobne. Strechy domov je najideálnejšie prenechať profesionálnej firme, ak si však na zelenú strechu trúfate aj sami, určite nepodceňujte význam oslovenia statika a počkajte si na jeho vyjadrenie. Zelená strecha má pomerne vysokú hmotnosť už sama o sebe, nehovoriac o vode, ktorú je schopná v sebe zadržať.

Zrejme ešte pár rokov potrvá, kým sa aj naše mestá budú pýšiť desiatkami či stovkami zelených striech. Podstatné však je, že človek už našiel cestu, ako aspoň sčasti splatiť dlh prírode.

  • Kategórie

Podobné články