Dajte svojmu domu spoľahlivú strechu

Dajte svojmu domu spoľahlivú strechu

Redakcia - 26. februára 2015 - 4713. zobrazení

Pri stavbe domu na nás čaká množstvo dôležitých rozhodnutí. Jedným z nich je aj výber strešnej krytiny. Okrem toho, že strecha dotvára celkový dojem z domu, plní aj nenahraditeľnú praktickú funkciu, čo je oveľa dôležitejšie.

kamenny-dom

Nesprávny výber strešnej krytiny negatívne ovplyvní celé fungovanie domu a našej domácnosti a dokáže spôsobiť mnohé komplikácie. Preto Vám prinášame pár postrehov, ktoré Vám môžu uľahčiť výber strešnej krytiny.

Na čo dbať pri výbere

Pokiaľ chceme mať na dome kvalitnú strešnú krytinu, ktorá má dlhú životnosť, potom musíte pri jej výbere dbať na technické parametre. Dôležitými ukazovateľmi kvality sú vysoká pevnosť a kvalita materiálu, ako aj povrchová úprava. Každý očakáva od kvalitnej strešnej krytiny, že bude odolná voči vode, vetru a mechanickému poškodeniu. Okrem toho aj chceme, aby dobre vyzerala a bola nenáročná na údržbu. Preto sa vždy pri výbere pýtajte na parametre danej krytiny.

Sklon je dôležitý

dom-bazen

Pri výbere krytiny treba brať ohľad aj na jej sklon. Každá krytina, či už betónová škridla, alebo pálená krytina, či krytina z plechu alebo bridlice si vyžaduje iný sklon. Pri každom druhu škridly výrobca udáva na, aký sklon strešných rovín je daná krytina vhodná. Niektoré sú vhodné do 7 stupňov, iné do 15 stupňov a niektoré až nad 30 stupňov – sem patria napríklad neprofilované betónové a keramické krytiny.

Aj hmotnosť zohráva významnú úlohu

altanok

Strešná konštrukcia musí byť navrhnutá tak, aby boli zohľadnené rôzne zaťaženia vonkajšími vplyvmi ako napr. vietor a sneh. Zároveň ich nosnosť musí byť dostatočne vysoká na to, aby uniesla váhu zvolenej strešnej krytiny. Medzi ťažšie strešné krytiny patria keramické, pálené krytiny, betónové a kamenné krytiny. Medzi ľahšie zase radíme plechové krytiny, bitúmenové šindle a fólie. Ďalšou dôležitou záležitosťou je ukladanie strešnej krytiny. Ťažšie krytiny sa spravidla ukladajú na latovanie a tie ľahšie na debnenie s hydroizolačnou fóliou.

stresna-krytina

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: projekcny-atelier.sk

  • Kategórie

Podobné články