Tuzemské domácnosti, ktoré kúria elektrinou či plynom sa musia pripraviť na rast nákladov na teplo. Majitelia nehnuteľností využívajúci kotle na tuhé palivá 1. a 2. emisnej triedy sa v priebehu budúceho roku nevyhnú zákazu ich používania. Do toho môžeme v západnej Európe sledovať trendy ako zákaz používania kotlov na zemný plyn či sťažené financovanie nehnuteľností, ktoré nespĺňajú minimálne nároky na energetickú náročnosť. Aj v tuzemsku tak výber zdroja tepla pre domácnosti ovplyvňujú častejšie a s väčšou intenzitou plány krajín Európy na znižovanie emisií skleníkových plynov, pričom pre majiteľov majú tieto zmeny aj pozitíva.
Štáty Európy motivujú domácnosti k prechodu k obnoviteľným zdrojom na jednu stranu zákazmi alebo zvýšením cien, na druhú stranu však ponúkajú dotácie na zníženie energetickej náročnosti budovy či obstaranie ekologického zdroja tepla, napr. tepelného čerpadla.
V prípade tepelných čerpadiel sa domácnostiam stáva viac dostupný zdroj tepla, ktorý…
Univerzálne riešenie neexistuje
Nezávislosť na dodávkach paliva dáva domácnostiam istotu toho, že ich náklady na teplo budú v nasledujúcich rokoch rovnaké, resp. nedôjde k ich výraznému navýšeniu, tak ako je tomu napr. pri elektrine či zemnom plyne.
Tepelné čerpadlá sú vhodné pre všetky typy budov, neexistuje však univerzálne vhodné čerpadlo. Pri výbere nového zdroja tepla je potrebné vziať do úvahy:
Európa zaraďuje vyššiu rýchlosť v prechode k obnoviteľným zdrojom! Čo to znamená pre tuzemské domácnosti a podniky?
1.1.2021 nadobudnú platnosť nové pravidlá obchodovania s emisiami, ktoré počítajú s priebežným zvyšovaním ceny emisií oxidu uhličitého…
Predstavu o vhodnosti jednotlivých typov čerpadiel pre vašu nehnuteľnosť si môžete urobiť na stránkach spoločnosti IVT Tepelné čerpadlá s.r.o., tj.:
Ak vám nie je ľahostajné, koľko každý rok miniete na teplo a teplú vodu, začnite sa ešte dnes zaujímať o výhody, ktoré vám prinesú tepelné čerpadlá.
Zdroj obrázku: malaha3 / Shutterstock.com