Žeriav

Čierne stavby: Majú ich majitelia šancu na nápravu?

Redakcia - 18. februára 2020 - 9766. zobrazení

Stavebný sektor požadoval rýchle a rázne riešenie, načo kompetentní odpovedali sľubmi o zaistení poriadku. Skloňovanie netolerancie voči čiernym stavbám však neprinieslo bič potrebný na majiteľov nelegálnych budov, ktorí majú stále možnosť na nápravu. Budú čierne stavby na Slovensku minulosťou?

Výstrahy, pokuty, policajné obhliadky či dokonca vyhrážky… Na niektorých majiteľov neplatí nič. Ich neochota zlegalizovať nehnuteľnosť postavenú načierno je neoblomná a pri mnohých prípadoch sa potvrdilo, že po dobrom to proste nejde. Napriek tomu sa im ponecháva šanca na nápravu, aj keď nie z dôvodu ústretovosti, skôr kvôli neschopnosti uzákoniť striktné pravidlá.

Čierne stavby? Poriadok mal priniesť stavebný zákon!

Bič na majiteľov nelegálnych stavieb mal priniesť dlho očakávaný stavebný zákon, ktorému však schválenie uniklo o chlp. V znení jeho návrhu bolo zakomponované aj prísne trestanie čiernych stavieb. Nové čierne stavby mali byť okamžite zbúrané na náklady stavebníka, tie staršie by dostali 3-ročnú lehotu na dodatočnú legalizáciu.

Čierne stavby

Čierne stavby sa búrajú, ale sporadicky…

Schválenie stavebného zákona sa nakoniec nedotiahlo do konca, takže majitelia nelegálnych stavieb si môžu vydýchnuť, no nie všetci. Na niektorých si mestá či samosprávy našli spôsob a ich čiernu nehnuteľnosť zrovnali so zemou. Takýchto prípadov je však stále málo a mnohí stavebníci si môžu naďalej robiť, čo chcú.

Na čo sa pripraviť pri vybavovaní stavebného povolenia?

Vybavenie stavebného povolenia je zdĺhavý proces. Aké máte povinnosti a na čo nesmiete zabudnúť? Praktické tipy a rady nájdete v článku…

List vlastníctva a jeho vybavenie

Dodatočná legalizácia? Šanca na nápravu…

Podľa posledných údajov bude o boj o schválenie nového stavebného zákona pokračovať, no dovtedy sa budeme na čierne stavby pozerať ďalej s toleranciou. Tí serióznejší aspoň využijú možnosť dodatočnej legalizácie, ktorú im súčasná legislatíva umožňuje bez časového limitu. Ostatní si budú užívať neschopnosť našich zákonodarcov a beztrestne stavať načierno ďalej.

Majitelia čiernych stavieb

Štatistiky neevidujú presný počet čiernych stavieb, no napriek tomu by sa táto situácia mala riešiť. Rovné podmienky vrátane vybavenia všetkých povolení a dokumentov by mali platiť pre všetkých stavebníkov. Až potom sa môžeme ako krajina priblížiť k bežnému európskemu štandardu prinášajúcemu kvalitné a efektívne stavebníctvo.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články