žeriav

Majitelia čiernych stavieb majú stále šancu na nápravu

Redakcia - 20. novembra 2017 - 8779. zobrazení

Stavebný sektor požadoval rýchle a rázne riešenie, načo kompetentní odpovedali sľubmi o zaistení poriadku. Skloňovanie netolerancie voči čiernym stavbám však neprinieslo bič potrebný na majiteľov nelegálnych budov, ktorí majú stále možnosť na nápravu. 

Výstrahy, pokuty, policajné obhliadky či dokonca vyhrážky, na niektorých majiteľov neplatí nič. Ich neochota zlegalizovať nehnuteľnosť postavenú načierno je neoblomná a pri mnohých prípadoch sa potvrdilo, že po dobrom to proste nejde. Napriek tomu sa im ponecháva šanca na nápravu, aj keď nie z dôvodu ústretovosti, skôr kvôli neschopnosti uzákoniť striktné pravidlá.

Poriadok mal priniesť stavebný zákon

Bič na majiteľov nelegálnych stavieb mal priniesť dlho očakávaný stavebný zákon, ktorému však schválenie uniklo o chlp. V znení jeho návrhu bolo zakomponované aj prísne trestanie čiernych stavieb. Tie nové mali byť okamžite zbúrané na náklady stavebníka, tie staršie by dostali 3-ročnú lehotu na dodatočnú legalizáciu.

čierna stavba

Čierne stavby sa búrajú, ale sporadicky

Schválenie stavebného zákona sa nakoniec nedotiahlo do konca, takže majitelia nelegálnych stavieb si môžu vydýchnuť, no nie všetci. Na niektorých si mestá či samosprávy našli spôsob a ich čiernu nehnuteľnosť zrovnali so zemou. Takýchto prípadov je však stále málo a mnohí stavebníci si môžu naďalej robiť, čo chcú.

Dodatočná legalizácia – šanca na nápravu

Podľa posledných údajov bude o boj o schválenie nového stavebného zákona pokračovať, no dovtedy sa budeme na čierne stavby pozerať ďalej s toleranciou. Tí serióznejší aspoň využijú možnosť dodatočnej legalizácie, ktorú im súčasná legislatíva umožňuje bez časového limitu. Ostatní si budú užívať neschopnosť našich zákonodarcov a beztrestne stavať načierno ďalej.

Majitelia čiernych stavieb

Štatistiky neevidujú presný počet čiernych stavieb, no napriek tomu by sa táto situácia mala riešiť. Rovné podmienky vrátane vybavenia všetkých povolení a dokumentov by mali platiť pre všetkých stavebníkov. Až potom sa môžeme ako krajina priblížiť k bežnému európskemu štandardu prinášajúcemu kvalitné a efektívne stavebníctvo.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články