Na čo sa pripraviť pri vybavovaní stavebného povolenia?

Na čo sa pripraviť pri vybavovaní stavebného povolenia?

Redakcia - 29. marca 2017 - 2186. zobrazení

Sen o pohodlnom bývaní vo vlastnom domčeku snívajú mnohí. Cesta za jeho splnením je však dlhá a okrem procesu výstavby na nej zažijete aj kopec administratívnych úkonov, medzi ktorými nechýba vybavenie stavebného povolenia.

Môžete mať neobmedzený rozpočet aj najlepšiu stavebnú firmu, pokiaľ chcete postaviť dom legálne, bez stavebného povolenia sa nikam nepohnete. Domáca legislatíva totiž hovorí jasne, v prípade každej výstavby je nutné získať stavebné povolenie. Znie to jednoducho, no opak je pravdou a my si povieme prečo.

vybavenie stavebného povolenia

Čakanie trvá zbytočne dlho

Žiadne vybavenie na počkanie, ale kopec trpezlivosti počas niekoľkodňového čakania. Na  povolenie sa u nás čaká týždne, aj to len v prípade, že sa nič nepredĺži. Po podaní žiadosti má totiž stavebný úrad 60-dňovú lehotu na vydanie rozhodnutia.

Prehnane veľa administratívy

Čakanie na rozhodnutie stavebného úradu je len zlomkom celého zdĺhavého procesu. Ešte predtým strávite pár týždňov prípravou žiadosti, ktorá vyžaduje mnoho príloh. Mnohé z nich stavebníkov iba obťažujú, nakoľko kvôli nim musia navštíviť pár úradov a každý z nich má 30 dní na vydanie požadovaných dokumentov.

Prehnane veľa administratívy

Otáznik menom stavebné konanie

Vyčerpávajúcim zháňaním potvrdení, formovaním žiadosti a jej podaním na stavebnom úrade nič nekončí. Na rad prichádza stavebné konanie, ktorého priebeh sa môže o pár dní natiahnuť. Stavebník je totiž povinný poslať všetkým účastníkom konania informáciu o jeho začatí a tí majú 7 dní na vyjadrenie. Ostáva len dúfať, že všetci budú súhlasiť a proces sa zas nepredĺži.

Praktické rady pri vybavovaní povolenia:

– vybavuje sa na stavebnom úrade miesta stavby

– správne poplatky sú rôzne podľa typu stavby

– platnosť nadobúda až 15 dní po jeho vydaní

– strata platnosti nastáva po 24 mesiacoch

Sen o výstavbe domu

Sen o výstavbe domu sa môže začať, ale nie skôr ako po získaní stavebného povolenia. Aj keď ide o komplikovaný proces, v snahe mať legálne postavenú stavbu sa mu nevyhnete. Držíme palce, aby všetko prebehlo bez problémov a čo najskôr ste povolenie držali v ruke.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články