Obľúbený mamahotel – so sťahovaním sa neponáhľame

Obľúbený mamahotel – so sťahovaním sa neponáhľame

Redakcia - 12. marca 2017 - 3630. zobrazení

Nemáme záujem o bývanie v prenájme a do kúpy bytu sa hrnieme neskôr. Akosi je nám dobre u rodičov, od ktorých sa sťahujeme stále starší. Otázne ostáva, či nám to vyhovuje alebo ide len o krajné riešenie a za iných okolností by sme do vlastného odchádzali skôr.

Za najobľúbenejším hotelom nemusíme ísť k moru ani do zasnežených hôr. Nájdeme ho totiž priamo doma u rodičov, kde sme prežili celé detstvo a nielen to. Mnohí ostanú v rodičovskom hniezde ešte dlhé roky po absolvovaní školy a zdá sa, že so sťahovaním si dávajú načas. Veď priemerný vek odchodu za svojim bývaním už pár rokov prekonáva kritických 30 rokov.

Mamahotel opúšťame priemerne okolo 31.roku

30,9 rokov, presne toľko nám v posledných štatistikách zameraných na odchod Slovákov do vlastného bývania vymeral Eurostat. Čo je horšie, toto číslo rastie už niekoľko rokov vkuse a to najmä vďaka mužom. Tí sa sťahovaním príliš netrápia a z hniezda vyletia priemerne až v 32 rokoch.

mama hotel

Z Európanov sa sťahujeme medzi poslednými

Dôvodov neskorého odchodu od rodičov je viac, no nič to nemení na nepriaznivej bilancii. Tá patrí k najhorším v Európe a odhliadnuc od Malty a Chorvátska (sťahujú sa po 32.roku), sme na starom kontinente poslední. Ako príklad by nám mohli ísť Severania, ktorí odchádzajú už pred 20-tkou.

V súvislosti s častým využívaním mamahotela súvisí mnoho paradoxov. Jeden z nich sa týka vysokej miery bývania vo vlastnom (jednej z najvyšších v EÚ), ktorá dosahuje skoro 90%, no naproti tomu patríme k tým, ktorí oslavujú 30.narodeniny u rodičov. Zdá sa, že kúpa bývania je našou prioritou, len sa na ňu musíme dlho pripravovať.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články