Okrasné jazierko v zimnej záhrade

Okrasné jazierko v zimnej záhrade

Reklamný článok - 3. marca 2015 - 7888. zobrazení

Interiérové záhradné jazierko, integrované ako súčasť zimnej záhrady, je asi snom každého milovníka koi kaprov. Poskytne celoročné potešenie a relax počas dlhých zimných dní.

Mnoho rokov sme uvažovali o zimnej záhrade a jej využití. Keďže medzičasom vznikla potreba zimovať naše japonské KOI kapre, padlo rozhodnutie postaviť zimnú záhradu a pokúsiť sa vytvoriť v nej okrasné jazierko v japonskom štýle.

Základný tvar jazierka sme vytvorili z tenkých tvárnic, medzi-priestor ukryl rozvody filtrácie a následne sme ho zaliali armovaným betónom.

1
Začiatok výstavby jazierka pripomína obyčajné stavenisko (foto: Ing. Dalibor Katreniak)

Po dôkladnom vyzretí betónu a zastrešení zimnej záhrady sme aplikovali náter tekutou vodeodolnou fóliou, pričom sme zvolili sivú farbu ktorá by neskôr pôsobila čo najmenej rušivo medzi skalami.

2
Hydroizolácia vyriešila aj budúce črepníky na výsadbu bonsaj (Foto: Ing. Dalibor Katreniak)

Potom prišla jedna z najťažších úloh – ako dopraviť a vhodne uložiť ťažké skaly privezené z Japonska z ostrova Shikoku, ktoré spolu vážili viac ako tonu. Najviac nám dala zabrať studnička tsukubai a lampa, ktoré sú najťažšie a tvoria dominantu aranžmánu zo skál.

Našťastie sa to podarilo „bez ujmy“ a po niekoľkonásobných úpravách, premiestňovaní a otáčaní menších skál bolo rozhodnuté, že pôjde o konečné usporiadanie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Bez vody a rastlín jazierko vyzerá stroho a umelo (foto: Ing. Dalibor Katreniak)

Prišiel rad na inštaláciu filtrácie jazierka. Tá pozostáva z 5-komorového biologického filtra a štrbinovej odstredivky umiestnenej do vortexu, ktorá zabezpečuje mechanickú predfiltráciu. Čistú hladinu zabezpečuje nerezový stenový filter. Cirkulácia vody je pomocou úsporného nízkotlakového čerpadla, ktorým voda prechádza z filtra cez UV-lampu s ozonizátorom späť do jazierka dvomi vstupmi. Jeden je tesne pod hladinou a druhý pri dne. Tým sme dosiahli dokonalé premiešanie a cirkuláciu vody.

Filtrácia je šikovne ukrytá pod mólom a neruší tak atmosféru jazierka (foto: Ing. Dalibor Katreniak)

Ďalším krokom bolo dlho očakávané napustenie vody cez vodomer, a tak sme vzhľadom na nepravidelný tvar nakoniec zistili objem jazierka – 5520 litrov pri hrubých rozmeroch 3×3 metre s hĺbkou 80 cm. To úplne postačuje vzhľadom na to, že interiérové záhradné jazierko celoročne nezamŕza.

Po nekonečných troch týždňoch, kedy sme testovali spoľahlivosť systému, vodotesnosť náteru a čakali na nábeh biologickej filtrácie, nadišiel finálny krok – vypustenie koi kaprov do ich nového domova. V jazierku je aktuálne 11 rýb veľkosti od 55 do 85 cm.

Originálny nábytok Tatami z Japonska umocňuje atmosféru celej realizácie (foto: Ing. Dalibor Katreniak)

Po dvoch rokoch od vypustenia koi kaprov do jazierka môžem povedať, že zimná záhrada splnila všetky očakávania. Vyskytli sa aj problémy s vlhkosťou, ktoré sme efektívne vyriešili neplánovanou investíciou do priemyselného odvlhčovača. Podarilo sa nám ho však umiestniť do šachty ku filtrácii, a tak nepôsobí v zimnej záhrade rušivo a umožňuje udržať v miestnosti požadovanú vlhkosť.

Na moju radosť sa počiatočné „umelé prostredie“ postupne mení vďaka sile prírody ktorá si našla cestu aj do zimnej záhrady. Po pár mesiacoch sa na skalách, najmä na studničke tsukubai, do ktorej jemne nateká voda z bambusového pítka, usadili machy. Po roku nám dokonca vyrástlo papradie (Athyrium filix-femina), ktoré zrejme vyklíčilo z výtrusu zachyteného na skale.

Zimná záhrada s jazierkom už má za sebou dve tuhé zimu (foto: Ing. Dalibor Katreniak)

Medzi skaly sme pred rokom osadili japonskú trávu Ophiopogon japonicus ktorej sa darí v pobrežných zónach medzi skalami. Posledným krokom bude zasadenie interiérového bonsaj vpravo za studničku. Zatiaľ sa však nepodarilo nájsť exemplár, ktorý by bol druhom, veľkosťou a tvarom vhodný na dané miesto.

V zimnej záhrade je v lete teplota okolo 27 stupňov (voda 25 °C) a v zime sa vďaka slnku udržiava okolo 23 stupňov (voda 20 °C). Poskytuje tak skutočne celoročný relax v príjemnom prostredí nielen nám, ale aj našim miláčikom – koi kaprom v jazierku.

Text a foto: Ing. Dalibor Katreniak, NUMA s.r.o.

  • Kategórie

Podobné články