Omietky a stierky v interiéri

Omietky a stierky v interiéri

Redakcia - 25. mája 2015 - 5017. zobrazení

Na to, aby náš domov pôsobil príjemné a útulne a aby bol prvý dojem čo najlepší, potrebujeme mať kvalitné omietky a stierky. Steny dotvárajú celkový dojem interiéru, preto je ich kvalita skutočne dôležitá.

Omietky a ich využitie

Omietky sú najčastejšie využívaným materiálom slúžiacim na povrchovú úpravu stien. Ich výhoda je v tom, že sa hodia na takmer každý druh steny – tehlové, betónové, pórobetónové, sadrokartónové a slúžia na vyrovnanie rôznych nerovností stien.

omietka-na-stenu
Zdroj foto: (link)

Aké vlastnosti by mala mať omietka?

Pokiaľ ideme omietať steny v domácnosti, omietka by mala mať základné vlastnosti ako priedušnosť a schopnosť regulovať vlhkosť ovzdušia. Niektoré druhy omietok dokonca dokážu pohltiť určité škodlivé látky nachádzajúce sa v ovzduší.

Aké druhy omietok použiť?

Najčastejšie používanými omietkami sú vápenné alebo vápenno-sádrové omietky. Tieto materiály majú veľmi dobré dezinfekčné a klimatizujúce účinky, takže ich môžeme použiť na väčšinu stien v domácnosti.

Vápenno-cementové omietky sa používajú do priestorov, kde je vysoká vlhkosť ako napr. kúpelňa, práčovňa či kuchyňa.

Tieto omietky sú v porovnaní s vápennými alebo vápenno-sádrovými oveľa pevnejšie a odolnejšie voči vlhkosti. Pokiaľ idete na ne klásť obklad sú ideálnym riešením. Ďalším druhom sú cementové omietky, ktoré sa využívajú do technických miestností. Čiže všade tam, kde je možnosť mechanického poškodenia, či vysoká vlhkosť.

stukova-omietka
Zdroj foto: (link)

Ekologické omietky

Tak ako všetko okolo nás aj oblasť stavebníctva sa neustále vyvíja a napreduje. V súvislosti s nástupom ekologického myslenia v spoločnosti sa do popredia dostávajú hlinené omietky. Pokiaľ si myslíte, že ide o novinku, ste na omyle. Tieto omietky sú známe už z dávnych dôb minulých. Ich počiatky siahajú až do prvých stavebných pokusov. Hlinené omietky majú viacero výhod. Sú priedušné, majú schopnosť akumulovať teplo, majú výborné zvukovo-izolačné vlastnosti a regulujú vlhkosť v domácnosti.

hlinena-omietka
Zdroj foto: (link)

Ak idete omietať steny ešte pred samotným omietaním nezabudnite na dôkladnú prípravu steny. Ak sú na nej tapety, všetko strhajte. Ak je na stene viacero vrstiev náterov je potrebné zoškrabať ich až kým sa nedostanete k pôvodnej omietke až potom môžete začať s prácami.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články