Paprika

Pestovanie papriky na záhrade alebo na balkóne

Redakcia - 20. apríla 2020 - 986. zobrazení

Záhradu bez papriky si vie predstaviť len máloktorý záhradkár. Dobrou správou je, že na jej pestovanie záhrada ani nie je potrebná. S trochou šikovnosti sa budete tešiť zdravej a chutnej úrode aj pri pestovaní na balkóne.

Pestovanie papriky na záhrade

Pokiaľ máte možnosť sadiť na záhrade, výber miesta pre pestovanie papriky je jednoznačný. Záhrada vám ponúka optimálne podmienky, najmä viac priestoru a dostatok denného svetla. Mínusom je možnosť pestovať papriku vonku na záhrade výhradne len počas letnej sezóny.

Pestovanie papriky
 • Miesto pre pestovanie papriky – Každá odroda papriky miluje vlhšie a teplejšie prostredie s dostatkom denného svetla, čomu je potrebné prispôsobiť aj výber miesta na záhrade. Mnohí záhradkári preto využívajú skleníky či fóliovníky, kde má táto zelenina ideálne podmienky.
 • Aká pôda je pre papriku vhodná – Paprika sa rýchlo uchytí vo viacerých druhoch zeminy. K rýchlemu a zdravému rastu však potrebuje dostatočné množstvo humusu, ktorý jej dodáva potrebné živiny.
 • Kedy začať papriku vysádzať – Paprika sa na záhrade vysádza vždy z pripravených priesad. Tie si záhradkári pripravujú už v januári alebo vo februári. Na záhradu ich presádzajú, keď sú priesady väčšie a vonkajšie teploty vyššie, najlepšie v priebehu mája. Pri skorších odrodách, ktoré budú vysádzané v skleníkoch, je vhodným aj apríl.
 • Ako často hnojiť a polievať – Pravidelné hnojenie a častá zálievka je pre správne pestovanie papriky kľúčová. Hnojiť sa môže každé 3 – 4 týždne, čím sa rastlinkám pravidelne doplní obsah dusíka. Pri zálievke je dôležité dodržiavať pravidelný interval polievania, najlepšie raz za deň, resp. raz za 2 dni.

Pestovanie papriky na balkóne

Pestovanie papriky na balkóne alebo na terase prináša niekoľko plusov. Sadenice sú chránené pred poškodením kvôli búrke alebo vetru, pred slimákmi a inými škodcami či pred krádežami plodov. Za zmienku stojí aj jednoduchšia starostlivosť, ktorú zvládnete v pohodlí domova.

Pestovanie papriky - priesady
 • Kde papriku umiestniť – Výhodou je balkón orientovaný na južnú stranu. Dôležitejšia, ale bude poloha s dostatkom denného svetla. Priesady by nemali byť umiestnené nikde v tme ani v tieni.
 • Akú zeminu jej dopriať – Rovnako ako pri vysádzaní na záhrade, aj tu platí dôraz na pôdu, ktorá je výživná a hlavne bohatá na humus.
 • Kedy na balkóne sadiť – Postup je takmer identický s pestovaním papriky na záhrade. Počas januára si doma posadíte priesady a počas mája, keď sa oteplí, ich presadíte do kvetináčov na balkóne.
 • Intervaly hnojenia a zálievky – V porovnaní s pestovaním papriky na záhrade sa nemení ani frekvencia hnojenia a polievania. Hnojiť môžete každé 3 až 4 týždne, polievať podľa potreby a počasia, no hlavne pravidelne.

Pozor na choroby a škodcov

Či už uprednostníte pestovanie papriky na záhrade alebo na balkóne, škrt cez rozpočet vám môžu spôsobiť rôzne choroby alebo škodcovia. Náchylnejšie na hnilobu alebo pestrolistosť bývajú papriky vysadené na záhrade. Vošky a molice si však jednoducho nájdu cestu aj na balkón. Správnou prevenciou sa im však vyhnete aj bez investícií a vynaloženého úsilia.

Paprika - choroby a škodcovia

Preventívne tipy pri pestovaní

 • plesniam predídete správnym polievaním, pôdu však nepremáčajte
 • čím skôr odstráňte všetky poškodené listy alebo zhnité plody
 • proti voškám pomôžu prírodné postreky, sú účinné a neškodné
 • vysaďte okolo paprík „odpudzovače“, napríklad aksamietnice
Paprika

Pestovanie uhoriek: Užitočné TIPY ako na to

Ako zvládnuť pestovanie uhoriek a tešiť sa bohatej úrode? Kedy by ste mali presádzať uhorky vonku? Aké druhy uhorok sa pestujú u nás?

Uhorky - pestovanie uhoriek

Jeden z najobľúbenejších druhov zeleniny nie je príliš náročný. Ak teda nevlastníte záhradu, pestovanie papriky zvládnete hravo aj na balkóne. Stačí využiť roky osvedčené tipy a dopriať svojim sadeničkám správnu opateru. Výsledkom bude zdravá a bohatá úroda, ktorá rozvonia vašu kuchyňu a spestrí jedálny lístok.

Text: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články