pleseň

Plesne v domácnosti

Redakcia - 25. marca 2015 - 4895. zobrazení

Každý z nás sa už aspoň raz v živote stretol s plesňami, ktoré dokážu v našej domácnosti narobiť poriadnu šarapatu. Okrem toho, že narúšajú celú estetiku domácnosti, môžu spôsobiť aj mnoho zdravotných komplikácií. Preto je potrebné, aby ste sa ich čím skôr zbavili.

Zdravotné problémy, za ktorými stoja plesne

Plesne v podobe tmavých škvŕn, či zatuchnutého pachu škodia stenám, nábytku, ale hlavne nášmu zdraviu. Plesne často stoja za rôznymi zdravotnými problémami ako napríklad bolesti hlavy, môžu spôsobiť rôzne alergie, ale dokonca aj nádchu či astmu. Práve preto je dôležité, aby sme sa ich zbavili raz a navždy.

plesen
Zdroj foto: (link)

Čo spôsobuje plesne?

Aj Vy sa pýtate, čo plesne spôsobuje? Ak si myslíte, že napádajú iba staré domy a byty, potom ste žiaľ na omyle. Nie je ničím výnimočným, že plesne napadnú aj novostavbu alebo čerstvo zateplené byty či domy. Najlepším priestorom pre tvorbu plesní sú nevetrané miestnosti s vysokým stupňom vlhkosti. Najčastejšie sa plesne objavujú v kúpelni. Je to ideálne miesto na ich tvorbu, ale často sa objavujú aj v kuchyni alebo inej časti bytu. Na množenie plesní úplne stačí ak napríklad v miestnosti často, resp. pravidelne sušíte bielizeň. Avšak, aj proti tejto pliage sa dá účinne bojovať.

plesen-sadrokarton
Zdroj foto: (link)

Zbavte sa nepríjemností

Pokiaľ Vašu domácnosť napadli plesne, najlepším riešením je vetranie. Ide o najjednoduchšiu a najlacnejšiu radu. Ak budete svoju domácnosť pravidelne vetrať, potom udržíte vlhkosť bytu v norme a plesne Vás nehrozia. Dôležité však je, aby ste nevetrali počas dažďa. Dôležité je tiež v rámci možností nesušiť bielizeň vo vnútri bytu a nechávať otvorené dvere na kúpelni. Ako prvú a akútnu pomoc v boji proti plesniam môžete tiež použiť dostupné prostriedky proti plesniam, ktoré nájdete vo všetkých drogériách ako Savo proti plesniam. Veľmi dobrým riešením sú napríklad tiež Ceresit, tablety na pohlcovanie vlhkosti. Ale tak či onak, najdôležitejšie je vetranie.

vetrajte
Zdroj foto: (link)

Plesne dokážu narobiť množstvo neplechy v každej domácnosti, preto sa im snažte vyhnúť oblúkom. Ak náhodou proti nim už bojujete, nemajte obavy so správnym prístupom sa ich určite zbavíte a Vaša domácnosť bude zase Vašou oázou pokoja a pohody.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články