Vitrum Pure

Poznáte sklenený štrk Vitrum Pure?

Reklamný článok - 22. decembra 2021 - 4467. zobrazení

Premýšľate nad tým, čím skrášlite vašu záhradu? Zvažujete, či prístupové chodníky, záhradné dekorácie a oddychové zóny dekorovať klasickým štrkom alebo mulčovacou kôrou? Ak áno, v dnešnom článku vám predstavíme alternatívu voči týmto tradičným možnostiam. Predstavujeme vám sklenený štrk Vitrum Pure od firmy VYDRUS spol. s r.o., ktorý oživí vašu záhradu, dodá jej moderný nádych a ponúkne vám rovnaké kvalitatívne vlastnosti ako klasický štrk alebo mulčovacia kôra.

Sklenený štrk - Vitrum Pure

Čo je to vlastne sklenený štrk Vitrum Pure?

Sklenený štrk Vitrum Pure je recyklovaný materiál, ktorý sa vyrába z odpadového skla. Jeho vzhľad a technické vlastnosti ho predurčujú k širokému využitiu, pričom uplatnenie si nenachádza len ako dekoratívny prvok v domácnostiach. Stabilné miesto má aj v priemysle, kde sa dá naplno zužitkovať aj jeho praktická funkcia.

Vitrum Pure spĺňa okrem vysokého kvalitatívneho štandardu aj prísne ekologické a bezpečnostné normy. Keďže sa jedná o recyklovaný materiál, jeho použitie je šetrné voči prírode a životnému prostrediu. Sklo je pri výrobnom procese zbavované ostrých hrán, takže manipulácia s ním je maximálne bezpečná. Navyše, sklenený štrk je nehorľavý, netoxický a nijako neohrozuje zdravie.

Vitrum Pure - sklenený štrk

Využitie skleneného štrku v domácnostiach

Mulčovanie

Opracovaný sklenený štrk Vitrum Pure má ako mulčovací produkt vynikajúce využitie pri pestovaní zeleniny aj ovocia. Jeho využitie zvyšuje celkovú efektivitu pestovania plodín, prispieva k ich zdravšiemu stavu a urýchľuje ich dozrievanie. Umožňuje to využívanie odrazu svetla, ktoré sa dostáva aj na spodnú časť listov a plodov. Sklenený štrk využitý ako mulčovací prostriedok zároveň chráni pôdu pred vysychaním a vytvára priaznivú mikroklímu pre tvorbu korienkov.

Pozitívom tohto materiálu je aj jeho schopnosť výrazne obmedzovať klíčenie semien a rast buriny. Vitrum Pure slúži aj ako účinný ekologický prostriedok proti slizniakom a slimákom. Oproti klasickej mulčovacej kôre sa môže pochváliť aj dlhodobou životnosťou. Mulčovaciu vrstvu nie je potrebné meniť ani dopĺňať, nakoľko štrk sa neničí ani nezmenšuje svoj objem.

Návod na správny spôsob mulčovania skleneným štrkom Vitrum Pure nájdete na stránke www.vitrum.sk.

Mulčovanie skleneným štrkom

Bazénová filtrácia

Filtračné sklo Vitrum Pure sa používa ako filtračná náplň do bazénových filtrácií najmä kvôli jeho unikátnym vlastnostiam. Špeciálna úprava filtračného skla účinne zamedzuje zachytávaniu baktérií a vytváraniu tzv. biofilmu. Oproti iným filtračným náplniam má omnoho dlhšiu životnosť a jeho použitím sa výrazne znižuje potreba aplikácie ďalších dezinfekčných prostriedkov. Pri dlhodobom používaní tohto druhu filtrácie sa výrazne zníži aj zákal vody, ktorý bude nižší až o 30 %.

Hydropónia

Sklenený štrk má špecifické praktické využitie pri hydroponickom pestovaní – pestovaní rastlín bez pôdy. Klasická zemina je v tomto prípade nahradená tzv. keramzitom. Ten sa vyrába z ílu, ktorý sa pri vysokej teplote mení na hydroponický substrát. Ak sa pri tejto technike pestovania použije sklenený štrk, rastliny budú odolnejšie voči hubovým infekciám. Minimálna miera uhlíkoveho znečistenia totiž bráni uvoľňovaniu oxidov, ktoré sú pôvodcom týchto infekcií ohrozujúcich rastliny.

Využitie skleneného štrku

Dekorácia

Kľúčovú úlohu pri používaní skleneného štrku zohráva aj estetické využitie. Mulčovacia drvina sa dá použiť ako elegantná náhrada za klasický štrk alebo mulčovaciu kôru. Využiteľná je kdekoľvek v okolí rodinného domu od prístupových chodníkov až po oddychové zóny na záhrade. Sklenený štrk si nachádza široké uplatnenie aj v interiéri. Hodí sa ako náhrada piesku do akvária či terária, ako podstielka pre vášho domáceho miláčika, pri aranžovaní alebo na dekoráciu biokrbov.

Pieskovanie

Sklenený štrk má využitie aj pri aerifikácii trávnika. V podobe tzv. pieskovacej drviny sú využívané pozitívne vlastnosti jemnej frakcie skleneného štrku. Vďaka tomuto materiálu sa zlepšuje vzdušnosť a nasiakavosť trávnika, čo automaticky vedie k lepšiemu zadržiavaniu vlahy a živín.

Náš TIP na obľúbený sklenený štrk Vitrum Pure

Mulčovacia drť

Pieskovacia drť

Filtračné sklo

Vitrum Pure - mulčovacia drť
Hodnotenie

Cena: od 4.95 €

Vitrum Pure - pieskovacia drť
Hodnotenie

Cena: od 4.95 €

Vitrum Pure - filtračné sklo
Hodnotenie

Cena: od 4.95 €

Využitie skleneného štrku v priemysle

Pri výrobe pracovných dosiek

Jedným z najčastejších spôsobov priemyselného spracovania skleneného štrku je jeho použitie pri výrobe pracovných a kuchynských dosiek. Uplatnenie si nachádza ako estetický prvok, ktorý sa stará o moderný a atraktívny vzhľad rôznych modelov z rôznych materiálov.

Ako prísada do betónových zmesí

Sklenený štrk Vitrum Pure nechýba ani v betónových zmesiach. Ako prísada do betónu slúži najmä pri výrobe dlažieb, ktoré sa vyrábajú s dizajnom v tzv. Terrazzo štýle. Vedecké štúdie dokazujú, že betónové zmesi, do ktorých sa pridávajú agregáty z recyklovaného skleneného štrku, majú lepšie izolačné a kvalitatívne vlastnosti ako klasický betón bez tejto prísady.

Sklenený štrk Vitrum Pure

Ako prísada do strešných krytín

Vitrum Pure má podobné využitie ako v prípade betónových zmesí aj pri výrobe strešných krytín. Zakomponovanie skleneného štrku do zmesí, z ktorých sa tieto krytiny vyrábajú, nemá iba estetický význam. Prínosom je aj praktický úžitok. Plusom je najmä tvorba účinnej tepelno-izolačnej vrstvy. Strešná krytina, ktorej súčasťou je tento materiál, zároveň získava patričný reflexný efekt.

Na opieskovanie kovov

Sklenený štrk Vitrum Pure poslúži aj pri opieskovaní kovov, najmä pri opieskovaní hliníka a nerezu. Neobsahuje žiadne ťažké kovy a toxické látky, takže jeho použitie je celkom bezpečné a zdraviu neškodné. Výsledok bude rovnako kvalitný ako v prípade klasického opieskovania, pričom celý proces sa vďaka použitiu ekologického materiálu zaobíde bez negatívneho dopadu na životné prostredie.

Vitrum

Zdroj fotografií: Vitrum

  • Kategórie

Podobné články