Praktické tipy pre novú kúpeľňu

Praktické tipy pre novú kúpeľňu

Reklamný článok - 30. júla 2018 - 3368. zobrazení

Jednou z najdôležitejších miestností v domácnosti je kúpeľňa. Tá by mala zodpovedať základným potrebám a zároveň spĺňať všetky priania. Naplánovať kúpeľňu, každý jej detail, nie je jednoduché. Preto si odborníci z HORNBACHU pripravili zaujímavé tipy na tému kúpeľne, zariaďovanie a dizajn.

 „Pred samotným plánovaním kúpeľne je dôležité zamyslieť sa, koľko ľudí ju bude pravidelne používať a či sú medzi nimi deti, staršie alebo handicapované osoby, na ktorých špeciálne potreby treba brať ohľad,“ upozorňuje Marcela Bínová, odborníčka z oddelenia Kúpeľne a sanita v projektových marketoch HORNBACH. Pri plánovaní a zariaďovaní je podstatné priestor prispôsobiť ponúkaným možnostiam. Zároveň je možné použiť niekoľko trikov, ktoré malú kúpeľňu opticky zväčšia, bezbariérovú zútulnia, rodinnú kúpeľňu rozveselia a modernú oživia.

Veľké triky pre malú kúpeľňu

Kúpeľňu opticky zväčší základné zariadenie. Vyberajte vaňu alebo sprchu s malými rozmermi alebo rohovým riešením. Sprcha na úrovni podlahy zabráni optickým bariéram. Veľké kúpeľňové zrkadlá, zrkadlové skrinky a dômyselne umiestnené svetelné zdroje kúpeľňu opticky zväčšujú. Inštalácia praktického kúpeľňového nábytku v nikách poskytne viac miesta a úložného priestoru.

Veľké triky pre malú kúpeľňu

„Oblé tvary miestnosť zjemnia a veľkoformátové dlaždice ju opticky rozšíria. Použitím obkladových kameňov, mozaikových dlaždíc alebo bordúr miestnosť zvýrazníte a maximálne zhodnotíte priestor. Malej kúpeľni môžete dodať trochu luxusu aplikáciou kamenného koberca na stenu,“ radí Marcela Bínová z HORNBACHU a dodáva: „V malom priestore sa vyhnite veľkému množstvu zbytočných vecí, tie celú kúpeľňu stiesňujú a navyše bude pôsobiť neuprataným dojmom. Použite nástenné doplnky do kúpeľne ako držiak na mydlo, stojan na toaletný papier, armatúry.“ Potiahnuté stavebné dosky pomôžu optimálne využiť niky, tie môžete presne prirezať, naniesť, prípadne položiť ako dlaždice.

Tipy pro bezbariérovú kúpeľňu

„Počas plánovania bezbariérovej kúpeľne by ste mali začať dverami, ich šírka musí byť minimálne 90 cm a musia sa otvárať von alebo môžu byť posuvné. Kúpeľňa pre vozíčkarov by mala mať priestor s rozlohou aspoň 150 x 150 cm, ako plochu pre otáčanie. Pre ľudí, ktorí vozíček nepoužívajú, bude stačiť 120 x 120 cm. Umývadlo je ideálne ergonomicky tvarované, malo by byť dobre prístupné aj v sede, preto by pod ním mal byť dostatok miesta pre kolená a stehná. Montážna výška je individuálna podľa potreby, pri použití v sede je to obvykle 65 – 70 cm, pri použití v stoji asi 80 – 85 cm,“ vysvetľuje odborníčka z HORNBACHU.

Tipy pro bezbariérovú kúpeľňu

Sprcha v úrovni podlahy poskytuje slobodu sa v kúpeľni pohybovať samostatne a vďaka sklápaciemu sedadlu umožňuje sprchovanie v sede. Vane sú vhodné na relaxáciu a terapeutické účely. Bezbariérová vaňa umožní takmer bezbariérový prístup. Dvierka z jednoliateho bezpečnostného skla zasadené do vane sa otvárajú dovnútra a potom už je potrebné prekonať len výšku 20 cm. Kvalitný odtok a prepad sa po kúpeli postarajú o rýchly odtok vody v rozmedzí asi 2 minút. Sklopné úchytky a sedadlá v prípade potreby poslúžia k nutnému pridržaniu alebo sadnutiu. Povinnou výbavou bezbariérovej kúpeľne je protišmyková podlaha.

Radosť z kúpania v rodinnej kúpeľni

Ak jednu kúpeľňu používa celá rodina, je potrebné ju zariadiť tak, aby mal každý dostatok priestoru. Dvojité umývadlo vytvorí dostatok miesta pre všetkých. Tým najmenším uľahčí život nízko postavené umývadlo alebo stabilná nášľapná stolička. Kúpeľňová armatúra so senzorovou technikou alebo armatúra šetriaca vodu zabráni prebytočnému plytvaniu vody. WC nástavec so zápustnou automatikou ponúka praktické používanie. Pri výbere podlahovej krytiny, aj vo vnútri sprchy alebo vane, by ste nemali zabudnúť na protišmykový materiál alebo aspoň protišmykové podložky.

Radosť z kúpania v rodinnej kúpeľni

„Sprchový kút s horizontálne delenými dverami oceníte predovšetkým pri sprchovaní detí. Rodičovský diel sa nachádza mimo sprchy a naspodku utesnené sprchové dvere ochránia pred striekajúcou vodou,“ odporúča Marcela Bínová z HORNBACHU a dodáva, že zrkadlové skrinky a praktický kúpeľňový nábytok poskytujú množstvo úložného priestoru. Pestrofarebné doplnky a farebné steny vytvoria v kúpeľni radostnú, detskú atmosféru. Pokiaľ bude mať každý člen rodiny vlastnú farbu, je riziko zámeny uteráka, kefky alebo napríklad hubky, úplne vylúčené.

Nápady pre modernú kúpeľňu

„Ak vám to priestor dovolí, vyberte si do kúpeľne priestrannú sprchu v úrovni podlahy s rohovým vstupom alebo riešením niky. Sprchové panely s veľkou hlavicou a masážnou funkciou urobia z každého sprchovania zážitok. Moderné sprchové žľaby s nepriamou osvetľovacou funkciou dodajú efekt útulnosti. Parná sprcha spája funkčnosť s wellnessom. O relaxáciu sa postará aj vírivá vaňa,“ navrhuje Bínová z HORNBACHU.

Nápady pre modernú kúpeľňu

Voľne postavená alebo sklenená vaňa na seba strhnú všetku pozornosť. Osvetlená LED armatúra mení farbu podľa teploty vody. Sprchovací WC nástavec s diaľkovým ovládaním, vyhrievaným sedadlom a ventilátorom privádzajúci teplý vzduch sa postarajú o hygienické pohodlie. Dizajnové vykurovacie telesá sú funkčné a pekné. Sauna alebo zabudovaná infračervená kabína je v modernej kúpeľni hotovou čerešničkou na torte.

Zdroj/foto: Hornbach

  • Kategórie

Podobné články