Prerábame kúpeľňu – na čo všetko myslieť ?

Prerábame kúpeľňu – na čo všetko myslieť ?

Redakcia - 26. novembra 2016 - 2954. zobrazení

Prichádza čas na rekonštrukciu, ktorej výsledkom má byť novšia, krajšia a pohodlnejšia kúpeľňa. K splneniu tohto cieľa však treba myslieť na všetky potrebné kroky, pomocou ktorých si budeme prostredie a zariadenie prerobenej kúpeľne môcť naplno užívať.

Pustiť sa do renovácie kúpeľne je dôležité rozhodnutie, s ktorým súvisí aj istá predstava o jej novej podobe. Ak sa snažíme spraviť maximum pre dôkladnú realizáciu, potom nezabudneme na zopár základných krokov potrebných pre zabezpečenie komfortu a kvality. Poďme sa teda spoločne pozrieť, na čo všetko by sme mali myslieť už pred zahájením rekonštrukcie.

výmena podláh a obkladov

Finančný rozpočet – Nedokončiť naplánované práce len kvôli nečakanému nedostatku financií by bola dosť zbytočná chyba. Tvorba rozpočtu, v ktorom si vyznačíme jednotlivé položky a náklady na ich financovanie, bude užitočnou pomôckou.

Výber materiálov – Od výberu materiálov bude záležať kvalita, komfort aj dizajn. Aj keď  výrobcovia ponúkajú stále viac možností, vyberať by sme mali len z tých, ktorým nepoškodí zvýšená vlhkosť a vodná para.

Vhodné osvetlenie – Kúpeľne zvyknú trpieť nedostatkom denného svetla, takže vhodné osvetlenie bude zohrávať jednu z najdôležitejších úloh. Klasický luster sa tu určite nehodí, radšej skúsme bodové LED osvetlenie rozptýlené po celom strope.

Kúpa elegantných doplnkov – Nie je to len vaňa či umývadlo, ktoré sú súčasťou kúpeľne. Využívame v nej takisto skrinky, zrkadlá, vešiaky na uterák, práčku a mnohí aj WC. Kúpa doplnkov by sa tak mala zmeniť na premyslenú akciu, ktorá nám zaistí všetko potrebné. 

Pozor na ergonómiu – Správna ergonómia nie je dôležitá len v bezbariérových bytoch, kde má pomáhať imobilným obyvateľom. Vďaka jej princípom dokážeme šetriť priestor a cielene zefektívniť rôzne činnosti, takže pomoc dizajnéra pri návrhu sa určite zíde.

Revízia vodoinštalácií a elektroinštalácií – Pokiaľ už pristúpime k rozsiahlej rekonštrukcii a súčasťou renovácie je výmena podláh a obkladov, potom si dajme skontrolovať aj rozvody. Možno odhalíme skryté poškodenia a budeme ich môcť dať do poriadku, čím nielen zvýšime bezpečnosť bývania, ale ušetríme za nečakané neodkladné opravy v budúcnosti.

Revízia vodoinštalácií a elektroinštalácií

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články