Prerábka kúpeľne

Prerábka kúpeľne: Na čo všetko myslieť?

Redakcia - 17. augusta 2021 - 6353. zobrazení

Prichádza čas na rekonštrukciu, ktorej výsledkom má byť novšia, krajšia a pohodlnejšia kúpeľňa? K splneniu tohto cieľa však treba myslieť na všetky potrebné kroky, pomocou ktorých si budete prostredie a zariadenie prerobenej kúpeľne môcť naplno užívať. Čo vyžaduje prerábka kúpeľne?

Pustiť sa do rekonštrukcie kúpeľne je dôležitým rozhodnutím, ktoré vás pripraví o pár stoviek až tisícok eur. Navyše, prerábka kúpeľne sa robí raz za niekoľko rokov, v mnohých bytoch či domoch len raz za život, čo zvyšuje potrebu klásť dôraz na odvedenie kvalitnej práce vedúcej k 100 % výsledku. K tomu prispieva práve zodpovedná príprava, ktorej súčasťou je splnenie niekoľkých základných krokov začínajúcich každú prerábku kúpeľne.

Prerábka kúpeľne - vizualizácia

Jasná predstava o rekonštrukcii kúpeľne

Skôr, než sa pustíte do rekonštrukcie, ujasnite si, čo od prerábky očakávate. Pred začatím prác by ste mali čo najpresnejšie vedieť, ako má vynovená kúpeľňa vyzerať, aké materiály by v nej mali byť prítomné a v akom duchu má byť prevedený nový dizajn. Na základe tejto predstavy potom môžete vytvoriť návrh a naplánovať priebeh renovačných prác tak, aby výsledok splnil vaše nároky a prispôsobil novú podobu kúpeľne vašim individuálnym potrebám.

Vizualizácia kúpeľne - rekonštrukcia

Prerábka kúpeľne prispôsobená možnostiam

Predstavivosť vás pri prerábke kúpeľne môže priviesť k skvelým nápadom, ako dať tomuto priestoru novú tvár. Aj keď fantázii sa medze nekladú, tvorba tejto predstavy by mala vždy prebiehať v rámci vašich možností. Netýka sa to len financií, ale aj priestoru či dispozičného riešenia. Od týchto faktorov závisí, ako môžete kúpeľňu zariadiť a do akej miery sa vám v nej podarí vytvoriť komfort.

Prerábka kúpeľne: Ako sa na ňu pripraviť?

Finančný rozpočet

Neukončiť naplánované práce len kvôli nečakanému nedostatku financií by bola zbytočná chyba. Tvorba prehľadného rozpočtu, v ktorom si vyznačíte jednotlivé položky a náklady na ich financovanie, bude užitočnou pomôckou. Navyše, vďaka rozpočtu môžete na jednotlivých materiáloch alebo zariadení priestoru ušetriť nejaké peniaze, ktoré potom použijete na financovanie iných položiek prispievajúcich k zvýšeniu komfortu v kúpeľni.

Výber materiálov

Od výberu materiálov bude záležať kvalita, komfort aj dizajn. Aj keď výrobcovia ponúkajú stále viac možností, vyberať by ste mali len z tých, ktorým nepoškodí zvýšená vlhkosť a vodná para. Jednotlivé materiály môžete aj kombinovať, no vždy s dôrazom aj na ich kvalitatívnu, nielen estetickú stránku. Tým si zabezpečíte, že kúpeľňa nebude iba pekná a útulná, ale zároveň bezpečná a jej vybavenie dlhodobo trvácne.

Vhodné osvetlenie

Mnohé kúpeľne trpia nedostatkom denného svetla, takže výber vhodného osvetlenia bude zohrávať jednu z najdôležitejších úloh. Klasický luster sa do tohto priestoru nehodí. Radšej skúste bodové LED osvetlenie rozptýlené po celom strope. S takýmto osvetlením dokážete opticky rozšíriť priestor, vniesť doň zdravšie svetelné tóny a zároveň ušetriť na celkovej spotrebe energie.

Kúpa elegantných doplnkov

Nie je to len vaňa alebo umývadlo, ktoré sú súčasťou kúpeľne. Využívate v nej takisto skrinky, zrkadlá, vešiaky na uterák, práčku a mnohí aj WC. Kúpa doplnkov by sa tak mala zmeniť na premyslenú akciu, ktorá vám zaistí všetko potrebné. Zároveň sa postará o celkové estetické zladenie tvarov, materiálov a farieb využitých v tomto priestore.

Pozor na ergonómiu

Správna ergonómia nie je dôležitá len v bezbariérových bytoch, kde má pomáhať imobilným obyvateľom. Vďaka jej princípom dokážete šetriť priestor a zvýšiť bezpečnosť pri pohybe po kúpeľni. Osvedčené ergonomické riešenia vám pomôžu aj cielene zefektívniť rôzne činnosti, ktoré v nej vykonávate.

Revízia vodoinštalácií a elektroinštalácií

Súčasťou príprav na prerábku kúpeľne je aj zaistenie revízie rozvodov. Pri kontrole sa možno odhalia skryté poškodenia, ktoré budete môcť dať do poriadku, čím nielen zvýšite bezpečnosť bývania, ale zároveň aj ušetríte za nečakané neodkladné opravy v budúcnosti.

Plánujete prerábať bytové jadro? Ak áno, nezabudnite na…

Rozhodli ste sa, že váš byt chcete renovovať a chystáte sa prerábať bytové jadro? Prerábanie bytového jadra krok po kroku… Na čo nezabudnúť?

Bytové jadro - vizualizácia

S prípravou na prerábku kúpeľne súvisí ešte jeden krok. Tým je ohlásenie rekonštrukcie na stavebnom úrade. Pri väčších rekonštrukciách, pri ktorých dochádza k statickým zásahom, prípadne sú súčasťou nejakej prístavby, môže byť dokonca vyžadované stavebné povolenie. V rámci dobrých susedských vzťahov v bytovom dome sa takisto odporúča vyvesiť oznam o rekonštrukcii v spoločných priestoroch, prípadne na to susedov osobne upozorniť.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články