Hliníkové okná

Hliníkové okná: Záruka kvality a bezpečnosti!

Redakcia - 23. júla 2021 - 4166. zobrazení

Ak si budete vyberať nové okná podľa materiálu, predajcovia vám ponúknu 3 základné predávané typy. Okrem najdostupnejších plastových a štýlových drevených okien môžete vsadiť aj na hliníkové okná, ktoré sú zárukou najvyššej kvality a maximálnej bezpečnosti.

Hliníkové okná nie sú žiadnou novinkou. Na trhu majú dlhodobo stabilné miesto aj napriek tomu, že firmy zaoberajúce sa ich predajom a montážou musia čeliť slabšiemu dopytu. Ten je spôsobený viacerými faktormi. Okrem toho, že okná s hliníkovým rámom sú pomerne menej známe, ich rýchlejší predaj brzdí najmä vyššia cena. Tá je dôsledkom vysokej kvality, ktorou sa môžu pochváliť všetky budovy, kde sú hliníkové okná osadené.

Hliníkové okná - zimná záhrada

Hliníkové okná v minulosti a dnes

Prvé hliníkové okná boli súčasťou budov ešte v čase, kedy o plastových oknách nebolo ani zmienky. V 50. rokoch 20. storočia začali konkurovať dreveným oknám, v porovnaní s ktorými ponúkali viacero výhod. Jednou z nich bola vtedy ešte pomerne nízka cena, ktorá však nedokázala konkurovať cene nastupujúcich plastových okien. Hliníkové okná sa tak na kratší čas dostali do úzadia. Ich výrobcovia však prišli s viacerými zmenami, ktorými z nich urobili kvalitné, bezpečné a flexibilné okná. Vďaka vyššej kvalite sa vrátili do hry, spočiatku len ako súčasť priemyselných budov, neskôr aj ako okná v rodinných domoch a kanceláriách.

Čím sú hliníkové okná typické?

  • Majú klasickú sklenenú výplň vloženú do hliníkového rámu.
  • Hliníkové rámy sú tenšie, sklená plocha je tak o niečo väčšia.
  • Stavebná hĺbka hliníkových rámov dosahuje od 65 do 75 mm.
  • Väčšina hliníkových okien je typická kovaním ukrytým v ráme.
  • Najnovšie modely sa ovládajú ručne alebo diaľkovým ovládaním.
Hliníkové okná

Hliníkové okná a ich najväčšie výhody

Pevné a odolné

Práve pevnosť a odolnosť sú hlavné atribúty, pre ktoré sú hliníkové okná žiadané. Bez väčších problémov odolajú drobným mechanickým poškodeniam. Problémy im nespôsobuje ani silný vietor a dážď. Staré modely boli známe slabšími tepelnoizolačnými vlastnosťami, kvôli čomu do interiérov prenikal chlad, no tie sú minulosťou. Nové okná majú minimálne také isté tepelnoizolačné vlastnosti ako plastové modely.

Bez starostlivosti

Hliníkové okná dosahujú nadpriemernú kvalitu a dlhoročnú životnosť bez toho, aby ste sa o nich museli starať. Okná nevyžadujú žiadne ochranné nátery alebo iné vonkajšie zásahy. Údržbu je potrebné vykonávať len v rámci preventívnych kontrol ich funkčnosti, prípadne vtedy, keď nefungujú na 100%.

Ohňovzdornosť

Hliník je na rozdiel od plastových alebo drevených komponentov nehorľavý, takže v prípade požiaru môžu byť okná dosť veľkou zábranou pri jeho prenikaní do interiéru. Silný požiar ich síce zničí, no v porovnaní s inými oknami to bude trvať pomerne dlhšie, nakoľko šírenie ohňa značne spomaľujú.

Odolné voči vlámaniu

S kvalitou, odolnosťou a bezpečnosťou hliníkových okien súvisí aj ich schopnosť odolávať pokusom o vlámanie. Darí sa im to vďaka pevným konštrukciám, rámom a špeciálnym bezpečnostným kovaniam. Vysoká miera bezpečnosti ich predurčuje, aby boli osadené vo všetkých typoch budov, kde je riziko vlámania či iného spôsobu poškodenia majetku vyššie.

Dizajnová variabilita

V súčasnosti sa hliníkové okná nemontujú len v priemyselných halách alebo obchodných prevádzkach. Využívajú sa aj v rezidenčných objektoch a kanceláriách, čomu bolo potrebné prispôsobiť ich estetický vzhľad. Hliník ako materiál ponúka výbornú tvarovateľnosť, takže výrobcovia môžu prichádzať so širokou ponukou modelov.

Hliníkové okná neškodia zdraviu

Za pomalším predajom týchto okien sčasti môže byť aj zlá povesť hliníka ako materiálu. Tú si získal už v minulosti kvôli svojim nepriaznivým účinkom na zdravie. V prípade hliníkových okien však neboli zaznamenané žiadne zdravotné problémy obyvateľov a zamestnancov, pri ktorých by sa potvrdil priamy súvis s prítomnosťou hliníkových rámov v domácnosti alebo na pracovisku. Moderné výrobné postupy sa postarali o to, aby hliníkové okenné rámy neprodukovali žiadne škodlivé látky, čo z nich robí bezpečný a zdravotne neutrálny produkt.

Mínusom je teplotná rozťažnosť

Spomínaná vyššia cena, ktorú si výrobcovia za vyššiu kvalitu a bezpečnosť okien pýtajú, nie je jediným mínusom týchto okenných modelov. Za istých okolností sa ako problém ukazuje aj teplotná rozťažnosť, ktorá je najintenzívnejšia pri prudkých teplotných výkyvoch. Pre menej kvalitné modely to môže znamenať, že konštrukcia rámov sa roztiahne alebo stiahne až o pár milimetrov. Pri častých konštrukčných pohyboch to môže viesť k oslabeniu tepelnoizolačných vlastností.

Prečo sa okná začínajú rosiť zvnútra?

Viete, ako odstrániť rosenie okien zvnútra? Prečo sa okná vôbec rosia? Je to chyba okien alebo vlhkosti vo vašom byte? Rosenie okien…

Rosenie okien

Nie je to tak dávno, čo sa výroba hliníkových okien opäť posunula na vyššiu úroveň. Nové modely totiž umožňujú, aby sa na okná doinštalovali ďalšie bezpečnostné doplnky, ktoré ich robia odolnými proti streľbe zo zbraní nižšieho kalibru alebo proti poškodeniam v dôsledku slabších explózií.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články