Sedačky – kompletný sprievodca

Sedačky – kompletný sprievodca

Reklamný článok - 24. októbra 2017 - 5550. zobrazení

Ak vlastníte dom alebo byt, je dosť pravdepodobné, že máte aj obývačku. Ak zavriete oči a predstavíte si typickú obývačku, čo vidíte? V centre diania je pravdepodobne sedačka. Všetko ostatné je zariadené podľa nej. Je to veľký a masívny kus nábytku, ktorý symbolizuje pohodlie, rodinnú súdržnosť a leňošenie vo voľných chvíľach.

V kanceláriách sú zase zaužívané kožené a luxusnejšie sedačky, ktoré by mali odrážať profesionalitu a spoľahlivosť firmy, ktorá ju vlastní.

Sedačky, pohovky

Okolo sedačiek sa točí aj moderná kultúra. V anglicky hovoriacich krajinách sa zaužíval pojem „couch potato“, čo v preklade znamená niečo ako „povaľač“. Ľudia sa tak stotožnili s týmto pohodlným kusom nábytku, že sa im z neho nechce vstávať a radi na ňom trávia všetok svoj čas. Nenechajte sa však odradiť, týka sa to len extrémnych prípadov a sedačky sú stále nevinným kusom nábytku.

Svoje miesto má aj v pop kultúre. Sedačka je často centrom diania v populárnom americkom seriáli Simpsonovci, kde sa žltá rodinka často stretáva na ikonickom hnedom gauči. Na začiatku každej epizódy je „couch gag“, teda sedačkový vtip, ktorý rokmi získaval na originalite a rôznom prevedení.

Sedacie súpravy

Dá sa teda povedať, že okolo sedačiek sa točí svet. Kedy ale vznikli tie prvé?

História sedačiek

S prvými sedačkami sa ľudia mohli stretnúť už v starovekom Egypte- svedčia o tom dochované hrobky a ich obsah- obhliadajúc na posmrtný život dávali do hrobov nebožtíkov tento kus nábytku.

Tie sedačky ale vyzerali inak než tie, na ktoré sme zvyknutí. O prelom v pohodlnom sedení sa postarali pravdepodobne Francúzi v 17. storočí, ktorý prepychovými čalúnenými sedačkami zdobili luxusné paláce. Nie nadarmo sa ten vek označuje ako zlatý vek nábytkového dizajnu.

Pôvodne boli sedačky určené len pre jednu osobu, časom však robili väčšie pre vyšší počet osôb. Boli bohato zdobené a nie vždy sa prihliadalo na pohodlie. To sa našťastie časom zmenilo a dnes návrhári navrhujú sedačky a sedačkové súpravy, ktoré splnia aj tie najkomplexnejšie priania najnáročnejších zákazníkov.

Účel sedacích súprav

Ako vyplýva z názvu, sedacie súpravy slúžia primárne na sedenie. Tam to ale ani zďaleka nekončí a na sedačkách môžete aj ležať (najmä, ak ponúkajú možnosť rozloženia a pretvorenia sedačky na lôžko), používať ju za účelom cvičenia, ako úložný priestor alebo ako vkusný doplnok vášho interiéru.

Okrem sedačky je často súčasťou sedacej súpravy aj kreslo a taburety. Pekne spolu ladia a ponúkajú možnosť väčšieho využitia.

Pohodlné a moderné sedačky

Samotné sedačky prichádzajú v mnohých variantoch. Či už ide o klasickú dvojsedačku, trojsedačku, sedačku v tvare L, U alebo klasickú rovnú.

Druhy sedačiek

Medzi najčastejšie druhy sedačiek patria kožené, luxusné a moderné. Každá sa líši nie len cenou, ale aj kvalitou, prevedením a výzorom. Každý druh je ideálny pre iného spotrebiteľa a aj ten najnáročnejší zákazník nájde sedačku, ktorá ulahodí jeho potrebám a vkusu. V nasledujúcich bodoch sú v skratke popísané všetky tri druhy sedačiek:

  • Kožené

Majú s luxusnými veľa spoločného, avšak nemožno ich spájať do jednej kategórie. Luxusné sedačky môžu byť kožené, ale aj nemusia. Kožené sedačky takisto nemusia byť luxusné. Aj keď si za prémiový materiál určite priplatíte. Výhodou je napríklad dlhá životnosť. Ak jej poskytnete správnu starostlivosť, môže vás prevádzať takmer celým životom.

  • Luxusné

Jednoznačne patria medzi tie najdrahšie, ale aj najkvalitnejšie. V prípade kože sa používajú len tie najlepšie, pri konštrukcii sa používa masív a prvotriedne materiály. Látky sú nadštandardné a budia dojem luxusu a prepychu. Ideálny vzor pre luxusné sedačky je tvar U a V, ak je sedačka rovná, skvelo dotvoria pocit luxusnosti napríklad kreslá a taburety. Dajte si pozor aj na umiestnenie, aby nezanikla, alebo naopak, nevyčnievala.

  • Moderné

Tvoria ideálny kompromis medzi luxusnými a koženými sedačkami. Berú si niečo z oboch a vytvárajú tak veľmi vkusné kusy, ktoré sú aj cenovo dostupné. Dávajú do popredia farbu a dizajn sedacej súpravy a prinášajú majiteľovi komfort, kvalitu a pohodlie za prijateľnú sumu.

Lacné vs drahé sedačky

Nie každý si môže dovoliť sedačku za 2000€ a siahajú radšej po lacných sedačkách. Neuvedomujú si, že lacná cena je výsledkom šetrenia na materiáloch. Sedačka z tej najnižšej cenovej kategórie je pravdepodobne vyrobená z drevotriesky, poťah je nekvalitne zošitý a celková konštrukcia veľa nevydrží. Suma sumárum, po niekoľkých rokoch budete musieť investovať do novej sedačky. Robte to takto každé 3-4 roky a utratíte viac peňazí, než keby ste si hneď na prvom mieste kúpili kvalitnú sedačku, aj keď za viac peňazí.

Na kvalitné sedačky na mieru si počkáte možno dlhšie ako na sedačku z nábytkárstva, ale obetovať trošku času nie je naozaj na škodu. Odplatí vám to verným slúžením a kvalitnou aj na niekoľko dlhých rokov denného užívania. Vydržia bláznenie malých detí, domácich miláčikov, rodinné oslavy a mnoho ďalších jedinečných momentov vo vašom živote.

Dôraz na kvalitu

Sedačky by mali spĺňať určitý štandard. Nemali by ste si kúpiť sedačku, ktorá by vás mohla ohroziť nekvalitným spracovaním a nesprávnymi materiálmi. Ak chcete kvalitnú sedaciu súpravu a neviete s pri kúpe rady, mali by ste sa pozrieť na vyhotovenie a zloženie. Pri použití dreva si dajte pozor, aby malo vyhovujúcu hrúbku, aby bolo dostatočne vysušené a za každú cenu by ste sa mali vyhnúť spomínanej drevotrieske. Drevo je zaťažované niekoľkými desiatkami kíl a hrúbka dreva by mala byť adekvátna. Dva až tri centimetre preto nestačia.

Pri železných častiach si tiež dávajte pozor. Ideálna je oceľ so správnou tvrdosťou. Plast je materiál, ktorého by malo byť použitého v rámci možností čo najmenej. Možno len na kolieska. V tom prípade by mal byť dostatočne pevný a pohyblivý.

Aj materiály spadajú pod určité normy. Sú veľmi namáhané a nemali by sa tak ľahko potrhať alebo v prípade kože popraskať. Či už ide o látku, koženku alebo kožu.

Zdroj/foto: idealsedacky.sk

  • Kategórie

Podobné články