Skrátka „etno“!

Skrátka „etno“!

Redakcia - 12. mája 2014 - 7085. zobrazení

„Etno“ znamená predponu slov odvodených od slova etnikum. Mohlo by teda pojednávať o ktorejkoľvek skupine ľudí, ktorá sa vyznačuje svojim špecifickým jazykom, kultúrou a zvykmi. Toto slovo sme si však zvykli používať predovšetkým v súvislosti s kultúrou Afriky a Ázie, ktoré sú pre nás niečím exotickým, nepoznaným a čarovným. A presne také sú aj etno interiéry.

hotel-pierre_du_calvet
Zdroj foto: (link)

Ak vás lákajú diaľky a vo voľnom čase nepoznáte lepšiu kratochvíľu, než je cestovanie, nebojte sa skočiť do toho rovnými nohami. Množstvo farieb, vzorov, kvalitné materiály a dostatok priestoru pre všetky vaše zhmotnené zážitky, presne to sú hlavné znaky tohto štýlu. Svoj interiér môžete zariadiť buď v duchu jednej, pre vás najmilšej krajiny so všetkým, čo k nej neodmysliteľne patrí, alebo sa vydajte cestou dobrodruha a váš interiér sa stane ochutnávkou krás všetkých kútov našej planéty.

bali
Zdroj foto: (link)

Ak vás zlákali zvuky tamtamov a atmosféra slnkom prežiarených saván, nábytok z tmavého dreva je presne to, čím by ste mali začať. Či už zvolíte exotické originály, alebo aspoň imitáciu tmavého dreva, máte na čom stavať. Jednotlivé kusy nábytku pritom spolu nemusia striktne ladiť, žiaduce sú, naopak, kombinácie originálnych kusov. Teplé farby akými sú terakota, sýta žltá, pomarančová a červená, pomôžu takýto interiér ľahko rozjasniť.

nosorozec-hlava

Predložky z umelých koží a kožušín, doplnky so zvieracími motívmi a perkusné nástroje vás prenesú priamo do horúcej Afriky. A aby v noci nič nerušilo vaše sny, poslúži vám nad posteľou zavesená moskytiera, bez ktorej sa žiadny Afričan nezaobíde.

india
Zdroj foto: (link)

Pokiaľ vám zavoňala India so svojimi rušnými trhmi s nádhernými, bohato zdobenými látkami a stovkami druhov korenín, vo vašom interiéri by sa mala určite nachádzať aspoň jedna drevená truhlica. Či už zvolíte jej menší variant ako bytový doplnok, alebo budete veľkú truhlicu využívať na sedenie či úložný priestor, je na vašom uvážení.

Nebojte sa v interiéri využiť textil. Záclony, dlhé závesy, koberce a behúne, množstvo vankúšov umožňujúcich sedenie na zemi a v spálni, samozrejme, baldachýn. Opäť tu vynikne kontrast tmavého dreva s výraznými pestrými farbami. Stenám môžu dominovať aj tapety s výraznými ornamentmi. Kráľovnou Indie je fuksiová farba, preto by v takomto interiéri chýbať nemala. Nezaostáva ani tyrkysová a sýta žltá. Ak ste vyznávačmi hinduizmu, nezabudnite si vytvoriť samostatný kútik na jógu a meditáciu.

china
Zdroj foto: (link)

Japonsko a Čína sú krajinami ďalekého východu. Pokiaľ chcete mať interiér ladený v tomto duchu, postačí vám pár kusov jednoduchého nábytku, pretože hlavnými znakmi sú vzdušnosť a ľahkosť. Nakoľko v Číne sa „umením bývania“ zaoberá aj celá filozofia Feng – šuej, najvhodnejšie by bolo niečo sa o nej dozvedieť a riadiť sa jej odporúčaniami. Veď, keď už sa máme nechať inšpirovať inou kultúrou, tak poriadne!

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články