Interiér v etno štýle

Etno štýl – exotický interiérový dizajn

Redakcia - 2. januára 2019 - 12599. zobrazení

Skratka „etno“ je predponou väčšiny slov odvodených od slova etnikum. Význam predpony "etno" sa teda vzťahuje ku ktorejkoľvek skupine ľudí, ktorá sa vyznačuje svojim vlastným jazykom, kultúrou a zvykmi. Túto predponu sme si však zvykli používať predovšetkým v súvislosti s rôznymi kultúrami Afriky a Ázie, ktoré sú pre nás niečím exotickým, nepoznaným, ale zároveň aj čarovným. A presne také sú aj "etno" interiéry a etno štýl.

Etno štýl - množstvo farieb a vzorov

etno interiéry

Ak vás však lákajú diaľky a vo voľnom čase nepoznáte lepšiu kratochvíľu, než akou je cestovanie, nebojte sa skočiť do toho rovnými nohami. Množstvo farieb, vzorov, kvalitných materiálov a predovšetkým dostatok priestoru na seba-realizáciu, presne to sú hlavné znaky etno štýlu.

etno nábytok

Exotický "etno" nábytok

Ak vás zlákali zvuky tamtamov a atmosféra slnkom prežiarených saván, exotický nábytok z tmavého dreva je presne to, čím by ste mali začať. Či už zvolíte nábytok z orientálneho dreva alebo jeho imitáciu, každopádne máte na čom stavať. Jednotlivé kusy nábytku pritom spolu nemusia striktne ladiť, žiadúcimi sú, naopak, kombinácie viacerých originálnych kusov. Teplé farby, akými sú terakotová, žltá, oranžová a červená, pomôžu interiér v štýle "etno" ľahko rozjasniť.

etno štýl bývanie

Váš interiér si môžete zariadiť buď v duchu jednej a pre vás najmilšej krajiny so všetkým, čo k nej neodmysliteľne patrí alebo sa môžete vydať cestou dobrodruha, kedy sa váš interiér stane ochutnávkou viacerých etno štýlov.

etno regál

Používajte prírodné a zvieracie motívy

Predložky z umelých koží a kožušín, rôzne doplnky so zvieracími motívmi alebo perkusné nástroje vás prenesú priamo do horúcej Afriky. Ak nechcete, aby vám v noci "niečo" rušilo vaše sny, nad posteľou sa osvedčí zavesená moskytiera, bez ktorej sa žiadny interiér v etno štýle nezaobíde.

drevená posteľ v etno štýle

Pokiaľ vás oslovila India so svojimi rušnými trhmi a s bohato zdobenými látkami a stovkami druhov korenín, vo vašom "etno" interiéri by sa mala určite nachádzať aspoň jedna drevená truhlica. Či už zvolíte jej menší variant ako bytový doplnok alebo preferujete veľkú truhlicu, ktorú môžete využívať na sedenie či úložný priestor, je už len na vašom uvážení.

drevená truhlica

Nebojte sa používať textil

Pri zariaďovaní interiéru v etno štýle sa nebojte používať textil. Či už to sú záclony, dlhé závesy, koberce, množstvo vankúšov umožňujúcich sedenie na zemi alebo baldachýn, to všetko neodmysliteľne patrí k etno štýlu. V takomto prípade vynikne kontrast tmavého dreva s výraznými pestrými farbami rôznych textilných doplnkov.

etno textil

Stenám môžu dominovať aj rôzne tapety s výraznými ornamentmi. Kráľovnou Indie je fuksiová farba, preto by v takomto interiéri chýbať určite nemala. Ak ste vyznávačmi hinduizmu, nezabudnite si vytvoriť samostatný kútik na jógu a meditáciu.

Dekorácie ďalekého východu

Japonsko a Čína sú krajinami ďalekého východu. Pokiaľ chcete mať interiér ladený v tomto duchu, postačí vám pár kusov jednoduchého nábytku, pretože hlavnými znakmi "východného" štýlu je minimalizmus a jednoduchosť.

feng-šuej

Nakoľko v Číne sa harmonickým bývaním zaoberá aj celá filozofia Feng – šuej, najvhodnejšie by bolo niečo sa o nej dozvedieť a riadiť sa jej odporúčaniami. Veď, keď už sa máme nechať inšpirovať inou kultúrou, tak poriadne!

interactive connectionUžitočný tip na záver: Pri zariaďovaní interiéru v etno štýle dbajte na to, aby použité bytové doplnky a dekorácie boli pestrofarebné a čo najviac autentické.

Text: Nina Kvasňovská    Zdroj foto: BigHome.sk

  • Kategórie

Podobné články