Slonia noha

Ako sa pestuje exotická slonia noha v interiéri?

Redakcia - 9. septembra 2022 - 22003. zobrazení

Konský chvost, fľaškový strom či slonia noha. Každý z týchto ľudových názvov pomenúva rovnakú rastlinu, ktorá nechýba v zoznamoch najkrajších a najobľúbenejších izbových druhov v rôznych kútoch Európy. Pod tretím z uvedených názvov je dlhodobo známa aj u nás, kde sa pestuje najmä ako malá izbová náhrada za palmy, ktorá vnáša do bytov a domov živé exotické osvieženie.

Miniatúrna „palma“ do každého interiéru

Rastlina s latinským názvom Beaucarnea recurvata je obľúbená práve kvôli vzhľadu, ktorý pripomína palmu, no v omnoho menšej verzii. Môže za to tvar a spôsob rastu listov, ktoré sa spolu s kmeňom prispôsobili tvrdým podmienkam suchých mexických oblastí, odkiaľ k nám slonia noha prišla. Ako náhrada paliem sa začala dostávať do mnohých interiérov, v ktorých nie je dostatok miesta na pestovanie vyšších odrôd. Nižší vzrast, ktorý z nej robí rastlinu ako stvorenú na izbové pestovanie, však nie je jediným pozitívom. Za najväčšie plusy sa považuje aj odolnosť, minimálne nároky a schopnosť prispôsobiť sa tunajším podmienkam, čo tomuto sukulentu umožňuje prosperovať v akomkoľvek slovenskom interiéri.

Ako slonia noha vyzerá a čím je typická?

  • Vo voľnej prírode v pôvodných podmienkach dorastá do výšky 8 až 10 metrov.
  • U nás sa pestuje len v interiéroch, kde dosahuje maximálnu výšku 1 až 2 metre.
  • Rastlina je typická hnedým dreveným kmienkom, ktorý pripomína sloniu nohu.
  • Spodná časť dreveného kmeňa je široká, smerom k vrcholu sa postupne zužuje.
  • Spodok kmeňa je širší najmä kvôli plneniu funkcie zásobníka vody pre rastlinu.
  • Na vrchole kmeňa rastie hustý chochlatý porast so zelenými ovísajúcimi listami.
  • Listy s dĺžkou do 90 centimetrov sú úzke a ich zelený povrch má lesklý vzhľad.
  • Slonia noha pestovaná v izbe nekvitne, doma v Mexiku máva smotanové kvety.
Slonia noha v interiéri

Ako a kde sa u nás pestuje slonia noha?

Aj keď slonia noha je známa dobrou prispôsobivosťou, vzhľadom na jej teplomilný pôvod v mexických a texaských polopúšťach so špecifickými klimatickými podmienkami sa nemôže pestovať hocikde. V našich končinách nie je schopná prežiť zimu, preto je pestovaná len ako okrasný izbový druh. V teplejších obdobiach môže byť na balkóne alebo na terase, no počas jesene, keď ubúda slnečné svetlo a teploty postupne klesajú, je nutné premiestniť ju niekam do interiéru. V tom vynikne ako stolová rastlina, ako živá zelená dekorácia na poličke alebo ako miniatúrna palma umiestnená na zemi vo viditeľnej časti izby.

Podmienky na pestovanie slonej nohy

Poloha

Výber miesta hrá pri pestovaní slonej nohy zásadnú úlohu. Podobne ako iné sukulenty, aj slonia noha potrebuje k životu dostatok denného svetla. Nevadí jej ani priame slnko v niekoľkohodinových intenzívnych dávkach. Pestovať sa môže aj priamo pri okne.

Zemina

Pôda, do ktorej bude slonia noha posadená, by sa mala čo najviac podobať zemine v pôvodných polopúštnych podmienkach. Odporúča sa vytvoriť kombinovaný substrát zložený z piesku a ílu, prípadne použiť hlinitú pôdu a zamiešať do nej piesok. Aby mala zemina dostatok živín, môže sa doplniť trochou kvalitnej rašeliny.

Kvetináč

Pri pestovaní slonej nohy je smerodajný aj typ a tvar vhodného kvetináča. Vzhľadom na tvar jej kmeňa je potrebný väčší kvetináč, v ktorom bude široký spodok kmeňa vyzerať estetickejšie. Dno nemusí byť príliš hlboké, nakoľko rastlina má krátke korene. Ocení však kvetináč z hliny, v ktorom sa jej na rozdiel od bežných plastových nádob lepšie dýcha.

Čas výsadby

Vhodným termínom na výsadbu slonej nohy je jar. Pestovatelia, ktorí majú s touto rastlinou bohaté skúsenosti, ju ani neodporúčajú vysádzať v inom ročnom období. To isté platí aj o presádzaní do väčšieho kvetináča, ktoré sa odporúča vykonať v mesiacoch apríl alebo máj.

Slonia noha

Starostlivosť o sloniu nohu po výsadbe

Zálievka

Nie všetky sukulenty si vystačia s občasnou dávkou vody, čoho príkladom je aj slonia noha. Tá sa polieva vždy po vyschnutí substrátu, ktorý je nutné nepretržite udržiavať v mierne zvlhčenom stave. Zemina však nesmie byť premočená a miska pod kvetináčom by nikdy nemala byť plná vody. V takom prípade hrozí zmäknutie kmeňa a s tým spojené oslabovanie rastliny, ktorá bude náchylnejšia na choroby.

Hnojenie

Na hnojenie slonej nohy je najlepšie tekuté hnojivo. To stačí primiešať do bežnej zálievky a aplikovať ho s cieľom dodať rastline potrebné živiny. Hnojí sa vždy len počas vegetačného obdobia, najviac dvakrát za mesiac. Častejšie hnojenie môže byť kontraproduktívne a vyústiť do rôznych ochorení.

Ošetrovanie

Rastlina je dostatočne odolná a len výnimočne ju napádajú vošky či iní škodcovia. Tým sa dá predísť práve správnou starostlivosťou a občasným ošetrovaním zahŕňajúcim odstrihávanie suchých a poškodených listov, ktoré môžu odoberať živiny zdravým častiam rastliny. V rámci ošetrovania môžeme listy pravidelne rosiť vlažnou vodou. Suchý vzduch im neprospieva a môže viesť k ich hnednutiu.

Orchidea: Najobľúbenejšie druhy a spôsob ich pestovania

Viete, akú starostlivosť vyžaduje orchidea? Kde všade môžete orchidey pestovať? Ako často orchideu hnojiť? Aké druhy orchideí poznáme?

Orchidea

Dôraz na vytvorenie vhodných podmienok a následná správna starostlivosť o rastlinu vytvára predpoklad, že slonia noha bude úspešne rásť a prosperovať. Pri jej pestovaní je však potrebná značná dávka trpezlivosti. Rastlina sa ťahá do výšky aj do šírky pomalým tempom. Spočiatku vyrastie len o pár centimetrov za rok. Zhruba po 10 rokoch, kedy má dostatočne hrubú stonku, sa rast zrýchľuje. Následne dosiahne maximálnu výšku, s ktorou pri ideálnych podmienkach dokáže prežiť až niekoľko desaťročí.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články