Slovenský orloj v Starej Bystrici

Najväčšia drevená socha s prvým orlojom na Slovensku v Starej Bystrici

Redakcia - 14. marca 2021 - 2825. zobrazení

Kysuce nepatria medzi regióny s množstvom architektonických veľdiel. Zopár tamojších stavieb ale vzbudzuje pozornosť domácich aj zahraničných návštevníkov. Jednou z nich je veľká drevená socha v centre Starej Bystrice, ktorej súčasťou je jedinečný Slovenský orloj.

Práve Slovenský orloj, ako je toto unikátne dielo známe, zaradil malebnú kysuckú dedinku medzi obce, v ktorých sa ukrýva významná atrakcia. Stará Bystrica si vďaka nemu uchmatla hneď dve významné slovenské prvenstvá, s čím sa výrazne zvýšila aj návštevnosť tohto stále viac obľúbeného turistického strediska.

Najväčšia drevená socha na Slovensku

O jedno z dvoch slovenských prvenstiev Starej Bystrice sa postarala veľkosť diela, do ktorého bol Slovenský orloj zakomponovaný. Prepracované hodiny si našli svoje stabilné miesto rovno uprostred najväčšej drevenej sochy, akú je u nás možné vidieť. Tá bola zrealizovaná na základe návrhu akademického sochára Viliama Lovišku, ktorý prišiel s hlineným modelom celej stavby. Ten následne prekreslil Ivan Jarina, ktorý dal celému navrhovanému konceptu finálnu podobu.

Stará Bystrica - námestie

Dizajn pripomínajúci sediacu Madonu

Najväčšia drevená socha nevzbudzuje pozornosť len rozmermi. Príťažlivou ju robí aj samotný dizajn, ktorý bol navrhnutý v rytme slovenských tradícií. Zároveň má istý duchovný význam, pretože jej vzhľad pripomína sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu. Tá je patrónkou Slovenska, ktorá má symbolicky ochraňovať dedinku, čo bol ďalší dôvod, prečo sa pri návrhu kládol dôraz na veľkosť diela. Vďaka nej si návštevník už z diaľky všimne štýlovú šindľovú konštrukciu z 80 drevených ramien, na ktorej vyniká jedinečný Slovenský orloj.

Prvý a zatiaľ jediný Slovenský orloj

Slovenský orloj s elegantným a podľa odborníkov aj s jedným z najpresnejších ciferníkov v celej Európe zariadil Starej Bystrici druhé z celoslovenských prvenstiev. Ide o prvé slovenské dielo svojho druhu, ktoré si zároveň stále drží štatút jediného orloja u nás. Navyše, jeho prevedenie ho robí výnimočným dielom, ktorému by ďalšie podobné realizácie konkurovali len veľmi ťažko, či už svojím dizajnom alebo spomínanou časovou presnosťou.

Slovenský orloj

Srdcom celého orloja je elegantný astroláb

Presné meranie času má na svedomí elegantný astroláb, ktorého prevedenie sa prispôsobilo polohe Starej Bystrice. Astronomické ciferníky totiž k meraniu času potrebujú presnú polohu, inak môže dochádzať k výrazným odchýlkam. Tým sa Slovenský orloj v kysuckej dedinke vyhýba, takže návštevníci sa môžu spoľahnúť, že astroláb sfarbený podľa jednotlivých častí dňa im ukazuje reálny slnečný čas, čím sa radí medzi hŕstku orlojov z celého sveta, ktoré to dokážu. Časová presnosť ciferníka sa zároveň stará o načasované spustenie veľkolepej promenády osobností slovanskej a slovenskej histórie, ktorá začína po odbití celej hodiny.

7 slovanských apoštolov a 6 hrdinov dejín

Na pravidelnej promenáde, ktorá prebieha priamo v otvorených dverách orloja, sa zúčastňuje 7 slovanských apoštolov, ktorí sa výrazne zapísali do našej histórie. Okrem Cyrila a Metoda sa návštevníkom postupne ukazujú aj sošky ďalších svätcov, medzi ktorými nechýba Gorazd, Beňadik, Bystrík, Vojtech a Andrej-Svorad. Každú zo 7 sošiek vyrezal z pevného topoľového dreva tvrdošínsky rezbár Peter Kuník.

Súčasťou orloja sú aj ďalšie významné osobnosti slovenských dejín, ktorým sa ušlo miesto vo výklenkoch okolo samotných hodín. V tých sú umiestnené plastiky A. Bernoláka, Ľ. Štúra, M. R. Štefánika či A. Hlinku. Šesticu velikánov dopĺňa knieža Pribina a Svätopluk zobrazený ako panovník starých Slovanov s korunou na hlave. Všetkých 6 plastík bolo odliatych z bronzu, čo má zaistiť ich dlhodobú trvácnosť a čo najvyššiu odolnosť voči vetru a dažďu.

Slovenský orloj funguje za sprievodu zvukovej kulisy

Zážitok zo sledovania diania na orloji umocňuje zvuková kulisa, ktorá sa spustí každú hodinu. Za jej spustením je jeden z dvojice zvonov ukrytých vo veži, ktorý odliali na pamiatku dedín Riečnica a Harvelka, zatopených kvôli výstavbe neďalekej vodnej nádrže. Zvon, ktorý ovláda počítač, vytvára melodickú zvukovú kulisu počas krátkej promenády slovanských apoštolov. Druhý z dvojice zvonov zas slúži ako klasický „cimbal“, ktorého úlohou je odbíjanie hodín.

Mohyla M. R. Štefánika – národný symbol z bieleho travertínu

Viete, prečo je Štefánikova mohyla jedným z našich najkrajších národných symbolov? Čím je Štefánikova mohyla zaujímavá? M. R. Štefánik…

Štefánikova mohyla

Drevená socha je ozdobou útulného námestia

Za jedinečným orlojom netreba chodiť ďaleko. Najväčšia drevená socha na Slovensku bola vztýčená priamo na miestnom námestí známom ako Rínok sv. Michala Archanjela. Tomu pred niekoľkými rokmi vdýchli nový život a v rámci rozsiahlej rekonštrukcie pod taktovkou architekta Ivana Jarinu prebehla aj obnova okolitých budov, ktoré nesú typické prvky tzv. modernej secesie využívajúcej tradičné materiály a osvedčené remeselné techniky.

Stará Bystrica - Na námestí

V tomto štýle bola priamo na námestí vybudovaná aj Zbojnícka bašta, ktorá je ďalšou inšpiratívnou ukážkou architektúry v Starej Bystrici. Dedinka, ktorá sa do histórie zapísala ako prvá slovenská obec s orlojom, láka na návštevu aj kvôli svojmu okoliu. Podhorská kysucká príroda ponúka mnohé možnosti na turistiku, medzi ktorými by nemal chýbať výstup k rozhľadni Bobovec vypínajúcej sa nad obcou.

Milovníci vody a technických stavieb zas ocenia návštevu vodnej nádrže Nová Bystrica. Odtiaľ je už iba kúsok do skanzenu Vychylovka, ktorý okrem prehliadky tradičnej ľudovej architektúry ponúka aj jazdu na jednej z posledných zachovaných úvraťových lesných železníc v Európe.

Autor textu a fotografií: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články