Smútivky síce nepatria k najnebezpečnejším škodcom, no ich vyčíňanie dokáže narobiť neplechu. Dobrou správou je, že riešení, ako sa tohto otravného hmyzu zbaviť, je hneď niekoľko. Pri niektorých dokonca nie sme odkázaní na chémiu ani iné zásahy, ktoré by mohli ohroziť našu úrodu alebo zdravie.
S drobným čiernym hmyzom, ktorý nám znepríjemňuje život svojím neustálym poletovaním, sa stretávame najmä tam, kde sú izbové a skleníkové rastliny. Čím viacej rastlín v domácnosti alebo v skleníku, tým väčšia šanca prítomnosti tohto škodcu. Smútivky si totiž za prechodný domov vyberajú kvetináče, z ktorých vyrážajú na pravidelné nálety. Byty a skleníky však nie sú jedinými miestami, kde zvyknú prežívať. Niektoré druhy sa cítia dobre aj na záhrade.
Podľa čoho smútivky rozoznáme?
Ako sa k nám smútivky dostávajú?
V drvivej väčšine prípadov je prenos smútivky spôsobený kúpou substrátu. Šikovný drobný hmyz doň kladie vajíčka, z ktorých sa veľmi rýchlo vyliahnu larvy a z nich po zhruba 2 až 3 týždňoch vylietajú dospelé jedince. Smútivky si tak nevedomky prinášame domov sami. Pri vhodných podmienkach, akými je napríklad vyššia vlhkosť, ich môžeme nechtiac prilákať aj bez kúpy substrátu. Najskôr priletia do domácnosti, kde sa pestuje mnoho izbových rastlín.
Kde sa smútivkám darí najlepšie?
Škody páchajú larvy aj dospelé jedince
Poletovanie dospelých jedincov nie je ani zďaleka jediný problém, ktorý smútivky spôsobujú. Napriek tomu, že poletovaním dokážu na rastliny prenášať patogény rôznych škodlivých húb, v porovnaní s larvami nie sú také nebezpečné. Práve mladé larvy ukryté v hline sa dostávajú ku korienkom rastlín, ktoré vytrvalo obhrýzajú. Poškodiť ich môžu až natoľko, že k rastlinám prestane prúdiť výživa, kvôli čomu sú omnoho náchylnejšie na vznik plesní a iných ochorení.
Ako zlikvidovať smútivky bez chémie?
Nechemických riešení, ako zlikvidovať smútivky, je viacero. Ich účinok ale nemusí byť 100%. Smútivky sa totiž likvidujú dosť ťažko a vo väčšine prípadov opúšťajú prechodný domov až vtedy, keď nemajú k dispozícii žiadne kvetináče s hlinou a rastlinami, kde by sa mohli aj ďalej rozmnožovať.
Použitie parazitických hlístic
Nasadenie parazitických hlístic patrí k najosvedčenejším biologickým metódam likvidácie smútivky. Celá metóda spočíva v napadnutí lariev týmito hlísticami. Tie sa dostanú cez dýchacie alebo tráviace otvory do ich tela a postupne ich usmrtia.
Vysušenie substrátu v rúre
Kým parazitické hlístice sú využívané pri už identifikovanej prítomnosti smútiviek, k sušeniu substrátu sa pristupuje v rámci prevencie pred nimi. Urobiť sa tak dá ohriatím zeminy v rúre na pečenie alebo v mikrovlnnej rúre, kde budú larvy ukryté v hline zabité. Zároveň tým substrát trochu preschne, čím bude pre smútivky menej lákavý.
Polievanie lúhom zo žihľavy
Žihľavový lúh sa dá využívať rôzne. V prípade aplikácie na substrát v kvetináči slúži ako biologická dezinfekcia. Výťažky zo žihľavy v takomto lúhu sú totiž pre larvy smútivky silno toxické. Zároveň pôsobia odpudivo aj na dospelé jedince, ktoré sa tak budú posadeným rastlinám alebo priesadám vyhýbať.
Lepiace štítky na hmyz
Lapače v podobe lepiacich štítkov nie sú celkom nechemické, no zároveň ich nemožno radiť ani medzi škodlivé metódy založené na báze chémie. Ich cieľom je prilákať smútivky na zavesený alebo voľne položený štítok natretý vrstvou lepidla, na ktorú sa prilepia a viac neodletia.
Ako na smútivky chemickým postrekom?
Ani použitie chemických postrekov nie je 100% účinné, no v prípade premnoženia smútivky sa stáva poslednou možnosťou. Navyše, pri výrobe kvalitnejších postrekov sa už dlhšiu dobu dbá na zloženie použitých látok. Jednotlivé prípravky sú tak z roka na rok pre rastliny menej škodlivé.
Netradičné metódy likvidácie
Okrem vyššie uvedených metód existujú aj menej známe ľudové triky, ktoré takisto prinášajú požadovaný efekt. V niektorých prípadoch nie sú najzdravšie, pri iných je zas kladený dôraz na čo najzdravšiu a najšetrnejšiu likvidáciu na báze „bio“.
Pri spozorovaní smútivky v byte alebo v skleníku sa odporúča zasiahnuť čím skôr. V priestore totiž budú aj ďalšie jedince a je iba otázka času, kedy začnú vylietať. Konať okamžite je nutné najmä kvôli ich rýchlemu rozmnožovaniu. Samičky síce žijú iba zopár dní, no aj za krátky čas stihnú naklásť desiatky nových vajíčok.
Ako sa starať o lopatkovec?
Akú starostlivosť vyžaduje lopatkovec? Viete, prečo by ste mali byť opatrní s pestovaním lopatkovca, ak máte domáce zvieratá? Lopatkovec…
Preventívny TIP na záver…
Vyhnúť sa prenosu smútivky v zakúpenom substráte sa dá voľbou vhodného druhu pôdy. Otravnému hmyzu totiž nevyhovujú všetky substráty. Takmer vôbec sa nezdržiavajú napríklad v organickom kokosovom substráte. Problém vydržať majú aj v pôde s vyššou koncentráciou rašeliny. Celkom účinným v ochrane zeminy pred smútivkami je tiež klasický maštaľný hnoj, no len v prípade, že nie je príliš vlhký.
Autor textu: Róbert Bosák