Späť do minulosti – po stopách ľudovej architektúry

Späť do minulosti – po stopách ľudovej architektúry

Redakcia - 12. februára 2017 - 2332. zobrazení

Zapísala sa do sŕdc domácich, patrí k pokladom UNESCO a chodia ju obdivovať turisti až z Japonska. Ľudová  architektúra je stále vrcholom domácej kultúry a aj v 21.storočí má čo ponúknuť.

Malé domy pomaľované tradičnými vzormi, skromné drevené kostolíky a praktické budovy na hospodárske účely. Práve tieto objekty sa starajú o jedno z našich najcennejších dedičstiev a delia sa oň s tisíckami zvedavých turistov. Aj keď ich príchod na scénu sa v závislosti od jednotlivých regiónov datuje rôzne, spája ich história, po ktorej stopách kráčame dodnes.

Historické drevené kostolíky

drevený kostol

Tie najstaršie sú tu už niekoľko storočí vkuse a práve vďaka špeciálnemu spracovaniu dreva dokázali prežiť. Nájdeme ich v mnohých dedinkách od severovýchodu Slovenska až po Oravu a Liptov. Väčšina z nich je navyše zapísaná v zozname UNESCO.

Drevené a hlinené chalúpky

Drevené a hlinené chalúpky

Ak si chceme predstaviť rozprávkové perníkové chalúpky, môžeme začať vizualizáciou ľudových domčekov z dreva a hliny. Malé drevené okenice, skromné izbičky a dekoratívne pomaľované fasády sú typické pre domčeky, ktoré sú briliantom historickej architektúry.

Hospodárske budovy

Ľudová architektúra, to nie sú len domy a kostoly. Jej súčasťou sú aj hospodárske budovy ako mlyny, humná, salaše či sýpky. Najvyužívanejšími materiálmi boli opäť hlina a drevo, ktoré boli schopné zvládnuť pracovné nároky vtedajšej doby.

budova

Zážitok z pohľadu na krásu ľudovej architektúry nenahradia ani tisícky slov. Jej charakteru pochopíme až pri osobnej návšteve, kde pocítime, ako žili naši predkovia. Najlepšie je, že sa nachádza v lákavých kútoch Slovenska, takže to môžeme spojiť s dobrou dovolenkou.

Text: Róbert Bosák      Zdroj foto: FotkyZadarmo.sk

  • Kategórie

Podobné články