Stolujem, stoluješ, stolujeme

Stolujem, stoluješ, stolujeme

Redakcia - 18. októbra 2013 - 9866. zobrazení

Jesť, to je nevyhnutnosť, ale správne jesť, to je umenie.

(François de La Rochefoucauld)

Ako má vyzerať „správna“ jedáleň, miesto, kde môžeme stravovanie pokojne povýšiť na spoločenskú udalosť, to si povieme v nasledujúcich riadkoch.

jedalensky-stol

Ak máme to šťastie, že sme v našom príbytku mohli vyčleniť samostatný priestor na spoločenské posedenia pri dobrom jedle a pohári vína, máme takmer vyhraté. Takýto priestor by však mal spĺňať niekoľko základných parametrov:

Minimálne rozmery miestnosti by mali byť odvodené od rozmerov stola a stoličiek, čiže tak, aby každý mohol stoličku pohodlne odsunúť a vzdialiť sa podľa potreby od stola bez toho, aby boli ostatní stolujúci obmedzovaní (aspoň 1 m medzi stolom a stenou z každej strany)

Jedáleň by mala mať pokojnú atmosféru a príjemné osvetlenie. Mala by byť vybavená vkusným nábytkom – jedálenským stolom, stoličkami, prípadne príborníkom a primeranými bytovými doplnkami. Farby volíme tlmené, v teplejších odtieňoch.

restaurant-449952_1280

Šírka dosky stola by mala byť minimálne 90 cm – tento rozmer je naozaj minimálny.

Na jednu osobu by mal totiž pripadať priestor o šírke 40 a dĺžke 60 cm. Keď teda oproti sebe posadíme dve osoby, uprostred nám ostáva priestor len na prípadnú kvetinovú výzdobu alebo svietnik. Kvôli pohodliu nás, hostiteľov je vhodné si nechať v strede stola dostatočný priestor aj na misy s jedlom a iný stolový riad, preto radšej volíme širší stôl– môžeme si pomôcť aj servírovacím stolíkom, ktorý nám tento priestor ušetrí.

Za stôl usádzame len toľko osôb, pre koľko je určený. V prípade, že by hostia za stolom nemali dostatok priestoru na pohodlné konzumovanie pokrmov, len ťažko môžeme očakávať, že im to pridá na nálade a chuti zotrvať v priestore, kde sa cítia utláčaní. Rozhodne nikoho neusádzame tak, aby noha stola spočívala medzi jeho kolenami.

stolovanie

Pre pohodlné sedenie je dôležité stôl a stoličky zladiť nielen z hľadiska dizajnu, ale tiež rozmerov. Ak je výška dosky jedálenského stola od podlahy napríklad 63 cm, potom výška sedacej časti stoličiek by mala byť 43 cm. 20 cm je optimálny priestor aj pre dlhonohých stolujúcich.

Želáme veľa hostiteľských úspechov a spokojných hostí!

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články