Zamilujte sa do koloniálneho štýlu

Zamilujte sa do koloniálneho štýlu

Redakcia - 10. mája 2017 - 5687. zobrazení

Izby plné dobrodružstva, nekonečnej fantázie a duchaplnej kreativity. Presne takto vystihneme koloniálny štýl, ktorý si zamilovali všetci priaznivci jedinečných interiérov zariadených v duchu spojenia domácich tradícií s cudzími exotickými vplyvmi.

Už názov samotného smeru nám napovedá, odkiaľ bude dizajn v koloniálnom štýle čerpať.  Jeho príchod na scénu sa spája s nástupom kolonializmu, ktorý vyniesol viacero západných krajín na vrchol. Napriek všetkým nešťastným míľnikom nám toto sporné obdobie zanechalo minimálne jedno plus a tým je elegantný štýl, ktorý si zamilujete hneď na prvý pohľad.

dizajn v koloniálnom štýle

Spojenie domáceho štýlu s exotickými prvkami

Hlavná idea tohto interiérového štýlu má rovnaký princíp ako samotný kolonializmus. Cieľom je spoznať niečo nové, cudzie, netradičné a následne to preniesť do toho domáceho. V prípade kolónií išlo hlavne o nerastné bohatstvo, interiérový dizajn sa zameriava na exotické doplnky, ktoré sa vhodne kombinujú s domácim charakterom príbytkov.

Hlavné črty koloniálneho štýlu

Hlavné črty koloniálneho štýlu:

– exotické drevo v tmavších prevedeniach nesmie chýbať v žiadnej miestnosti

– nábytok býva zložený zo starožitných políc a stoličiek doplnených vitrínami

– kvôli výraznému vplyvu hnedého dreva sa preferujú biele alebo krémové steny

– miesto farebných textílií sa odporúčajú rôzne vlnené koberce a imitácie kožušín

– ako dekorácie sa používajú sošky, talizmany alebo postavičky exotických zvierat

Dizajn nielen pre cestovateľov

Koloniálny štýl sa často prezentuje výhradne ako dizajn pre cestovateľov, no opak je pravdou. Jeho eleganciu založenú na prírodných materiáloch s exotickým nádychom ocenia milovníci histórie, odporcovia moderného gýču aj veselé letné typy vyhľadávajúce tropickú atmosféru. Ideálne je, keď sa návrh interiéru zladí s rustikálnymi doplnkami obohatenými trochou retra.

Izby plné dobrodružstva

V súčasnosti sa koloniálny štýl presadzuje vo viacerých moderných podobách, pričom zopár z nich má s tradičným dizajnom dosť málo spoločného. Napriek značnej inovácii je smer plný historických prvkov bohatých na farby a materiály stále milovaný. Pokiaľ ste ho nevyskúšali, vrelo odporúčame, no pamätajte, stačí ho raz okúsiť a už ho neprestanete milovať.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články