Stropné svietidlá

Stropné svietidlá sú stále základom osvetlenia. Aké vybrať?

Reklamný článok - 1. februára 2019 - 3367. zobrazení

V zimnom období sú dni krátke a svetla málo. To má vplyv nielen na náš zrak, ale aj na psychické rozpoloženie. Svetlo, respektíve jeho absencia, výrazne ovplyvňuje našu psychickú aj fyzickú pohodu. Nedostatok svetla môže dokonca vyvolať závažné zdravotné ťažkosti. Samozrejme, človek potrebuje na vyvážené fungovanie aj tmu, pokiaľ však neplánuje spať alebo relaxovať, dostatočné osvetlenie je nutnosťou. A základom tohto osvetlenia sú stále stropné svietidlá.

Doprajte svojmu bytu dostatok svetla

Už pri sťahovaní do nového bytu alebo navrhovaní vlastného príbytku riešime, kde bude stáť pohovka a kam postavíme jedálenský stôl. V mnohých prípadoch sa však zabúda na dostatočné osvetlenie príbytku. Napríklad realitní agenti často ponúkané byty opisujú veľmi vágne – ako slnečné, vzdušné alebo dýchajúce. To vám však povie len pramálo o tom, koľko svetla môžete v byte skutočne očakávať.

Aj pri výstavbe nového domu mnohí ľudia neuvažujú nad tým, ako dom čo najlepšie „svetelne optimalizovať“. Výsledkom je množstvo pomerne tmavých obydlí, kde sa naplno nevyužíva potenciál prirodzeného svetla. Na scénu musia nastúpiť iné svetelné zdroje – a tie stropné sú ideálnou voľbou. Ako jednotlivé typy stropných svietidiel dokážu ovplyvniť prostredie, v ktorom sa nachádzajú?

Krištáľový luster

Honosne pôsobiaci luster osvetlí všetko

Luster je nenahraditeľná klasika. Ak potrebujete veľa svetla a zároveň dizajnový doplnok, nič lepšie nevymyslíte. Luster môže byť z rôznych materiálov a v rôznych štýloch, ale najkultovejší status dosiahol elegantný krištáľový luster. Lustre majú svoj pôvod už v hlbokom stredoveku, kedy osvetľovali meštianske a šľachtické príbytky.

Pred objavením elektriny alebo plynového svietenia sa na lustre osádzali sviečky, ani s elektrickými žiarovkami však nestratili nič na svojej pôsobivosti – a schopnosti osvetliť celú miestnosť. Ak potrebujete dostať svetlo do veľkých miestností, ktoré pôsobia alebo majú pôsobiť reprezentatívne – hala, obývačka, jedáleň – luster vám určite poslúži.

Niečo jednoduchšie? Skúste závesné svietidlá

Závesné svietidlá, rovnako ako lustre, visia zo stropu na reťazi, šnúre alebo tyči. Od lustrov ich odlišuje to, že majú len jednu žiarovku. Ich dizajn však môže byť rovnako odvážny a provokatívny ako pri lustroch.

Je jasné, že jedna žiarovka toho osvetlí menej ako luster, jej centrálna pozícia v strede miestnosti však aj napriek tomu umožňuje osvetliť celú miestnosť – detská izba, spálňa alebo pracovňa sú miestnosti, ktoré veľkosťou a účelom závesné svietidlá skvele využijú.

Jednoduché prevedenie závesných svietidiel sa vám bude hodiť aj pri zariaďovaní domácnosti v škandinávskom, industriálnom, minimalistickom alebo retro dizajne.

Závesné svietidlá

Zapustené svietidlá

Moderne pôsobiace zapustené svietidlá majú množstvo výhod, vďaka ktorým ich často ľudia uprednostňujú pred inými svietidlami. O aké výhody ide? Sú schované v strope, takže ich v podstate nevidieť. To je výhoda v príbytku zariadenom v minimalistickom dizajne. Navyše, nezaberajú žiadne miesto, takže ak bojujete s nízkymi stropmi, sú rozumnou voľbou. Čo sa týka ich osvetľovacej schopnosti, pri dobre rozvrhnutom rozmiestnení poskytujú kvalitné a rovnomerné osvetlenie po celej ploche miestnosti.

Posledný spomínaný bod, ale zároveň odhaľuje aj jeden z ich nedostatkov – pri väčších plochách je nutné ich nainštalovať väčšie množstvo, aby sa osvetlila celá výmera miestnosti. Ich najväčšia výhoda je teda súčasne aj ich slabinou – tým, že sú zapustené v strope, väčšinou dostatočne osvetľujú len kruhovú oblasť priamo pod sebou.

Stropné svietidlá sú základ, ale pri ňom by ste ostať nemali

Stropné svietidlo je základný typ osvetlenia, ktorý by sa mal nachádzať v každej miestnosti. Nemalo by však ostať len pri ňom. Jeden zdroj svetla totiž nevyhnutne zapríčiňuje vytváranie tieňov. Navyše, efektívne eliminuje možnosť nastaviť si také osvetlenie, aké je v daný moment potrebné.

Ideálnym riešením je rozvrstvenie osvetlenia – ústredné stropné svietidlo by určite malo ostať, je dobré ho však doplniť aj inými svetelnými zdrojmi – stolnou či stojacou lampou, prípadne iným osvetlením v podobe sviečky, svietnika alebo ozdobnej lampy.

Zdroj/foto: pexels.com

  • Kategórie

Podobné články