Obývačka

Tipy a triky ako zariadiť malú obývačku

Reklamný článok - 3. októbra 2019 - 6264. zobrazení

Aj malá obývačka, najmä ak je spojená s kuchyňou či jedálňou, môže pôsobiť vzdušne. Pri jej zariaďovaní však treba dodržať určité pravidlá.

Zariadenie malej obývačky by malo byť v prvom rade viacúčelné a nemalo by ho byť priveľa. Pohovka nemusí byť veľká, zbytočne by len zabrala väčšinu voľného priestoru. Mala by však byť pohodlná, určite rozkladacia a s úložným priestorom vo vnútri.

Ak sa zmestí, k rozkladacej sedačke pridajte aspoň jedno menšie kreslo či taburetku. V prípade väčších návštev treba siahnuť po skladateľných stoličkách, ktoré môžu čakať na svoju príležitosť schované napríklad v skrini na chodbe.

Priestorové triky

Sedenie by zároveň nemalo byť natlačené na stene. Keď sa posunie do priestoru, malá obývačka bude pôsobiť vzdušnejšie. Prípadne možno pohovkou opticky rozdeliť priestor – ak je napríklad malá obývačka spojená s kuchyňou. Menej stiesnene bude pôsobiť izba zariadená nábytkom na vyšších nožičkách.

Namiesto jedného veľkého konferenčného stolíka je lepšie zvoliť dva alebo tri menšie konferenčné stolíky, ktoré sa môžu v prípade potreby presúvať. Najlepšie, ak majú rôznu výšku a dajú sa schovať „do seba“.

Moderná obývačka

Ako vyriešiť stolovanie

Malá obývačka s jedálňou môže vzniknúť aj pomocou vyklápacieho stola, pričom ako stoličky sa použijú obývačkové kresielka. Ďalšou možnosťou – v prípade, že je malá obývačka spojená aj s kuchyňou – je využiť ako jedálenský stôl kuchynský ostrovček alebo barový pult. Prípadne môže na stolovanie slúžiť predĺžená pracovná doska kuchynskej linky.

Ak zvyknete mať spoločné raňajky aj večere a cez víkend rodinné obedy, potrebujete „naozajstný“ stôl. Vtedy je praktické siahnuť po štvorcovom či okrúhlom stole, ktorý sa dá v prípade potreby roztiahnuť.

Stoličky treba vybrať menšie a ľahšie, s nižším operadlom. Prípadne treba do zostavy zapojiť lavicu, na ktorú sa potlačí viac ľudí. Ako lavica môže slúžiť napríklad aj pevnejšia opierka na ruky z gauča – ak je v blízkosti stola. Pozrite si ďalšie inšpirácie na zariadenie malej obývačky.

Textil a osvetlenie

Útulná malá obývačka sa nezaobíde bez dekoratívnych vankúšov, ktoré môžu byť rôznych farieb, rozmerov aj z rôznych materiálov. Ak chcete koberec, v malej miestnosti radšej zvoľte veľký, ktorý izbu vizuálne zjednotí.

Dôležité je tiež správne osvetlenie. Moderná malá obývačka potrebuje lampy, ktoré sa dajú pripevniť na stenu a nezaberú tak priestor na podlahe.

Dekorácie a steny

Atmosféru doladíte v izbe doplnkami v podobe kvetov, obrazov či rodinných fotografií. Vyhnite sa však veľkým kvetom, radšej ozdobte parapet alebo poličku viacerými menšími.

Izba bude vyzerať väčšia, ak jej steny budú biele alebo aspoň čo najsvetlejšie. Ak sa vám zdá byť biela maľovka nudná, doplňte ju svetlou vzorovanou tapetou.

Zdroj foto: iStock

  • Kategórie

Podobné články