Lepší spánok, vyrovnanejšia psychika, viac energie do každodenných činností. Nielen to je výsledkom pravidelného užívania rastliny známej ako valeriána lekárska. Tá nechýba v zozname najobľúbenejších bylín už od čias stredoveku, kedy boli takisto využívané jej silné liečivé účinky.
Valeriána lekárska je typickou európskou liečivou rastlinkou. Rastie bežne vo voľnej prírode na mnohých miestach v rôznych výškových polohách, vďaka čomu je dostupná pre každého. Počiatky jej spracovávania na liečebné účely sa datujú až do 11. storočia, no podľa všetkého bola využívaná ešte skôr. Zhruba pred 500 rokmi už plnila úlohu prírodného všelieku. Pestré liečivé účinky sa jej pripisujú aj dnes, takže aj po rokoch sa využíva pri rôznych ťažkostiach.
Čím je valeriána lekárska typická?
Na lekárske účely sa využíva koreň
Pestrým zložením prospešných liečivých látok sa môže pochváliť skoro celá rastlina. Napriek tomu sa z nej využíva hlavne koreň, ktorý je najväčším zdrojom živín. V jeho zložení nechýba celá rada vitamínov a minerálnych látok, ktorých kombinácia robí z obľúbenej bylinky skvelé prírodné liečivo. Obsah živín v koreni dopĺňajú aj viaceré druhy silíc a trieslovín. Prítomné sú aj alkaloidy, ktoré majú výrazné antibakteriálne a protizápalové účinky. Plusom je tiež vysoký obsah organických kyselín, ktoré takisto prispievajú k upokojujúcim účinkom valeriány.
Liečivé účinky valeriány lekárskej
Upokojuje nervovú sústavu
Nie náhodou je valeriána lekárska označovaná aj ako prírodné Valium. Jej užívanie totiž pôsobí úplne rovnako. Po užití začne ihneď pôsobiť na vegetatívny nervový systém, ktorý rýchlo upokojí. To vedie k eliminácii stresu, napätia alebo úzkostných stavov.
Tlmí psychosomatické bolesti
Upokojenie nervovej sústavy má za následok aj utlmenie rôznych psychosomatických bolestí. Týka sa to hlavne bolestí hlavy, brucha či svalov, ktoré spúšťa stres alebo pretrvávajúce nervové vypätie. Okrem týchto príznakov dokáže utlmiť aj silné menštruačné bolesti či bolesti spôsobované zápalmi v tele.
Rieši problémy s nespavosťou
So sedatívnymi účinkami sa spája aj blahodarný vplyv na spánok. Valeriána lekárska sa odporúča užívať najmä tým, ktorých trápi nespavosť, prípadne trpia inými pretrvávajúcimi poruchami spánku.
Má silné antioxidačné účinky
Popri upokojujúcich až sedatívnych účinkoch je tiež dobrým antioxidantom. Konzumácia valeriány štartuje v organizme biologické procesy, pri ktorých sa z tela vyplavujú toxíny. Tým posilňuje imunitný systém a chráni telo pred vznikom rôznych ochorení.
Kvôli sedatívnym účinkom sa valeriána lekárska nesmie užívať pri činnosti, ktorá vyžaduje sústredenie a silnú koncentráciu. Platí to pri ktorejkoľvek forme využitia jej koreňa.
Možnosti využitia koreňa rastliny
Veronika lekárska: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania
Viete, aké liečivé účinky má veronika lekárska? Pri akých zdravotných ťažkostiach sa odporúča užívať čaj alebo tinktúru z veroniky lekárskej?
TIP na prípravu čaju z valeriány
Pokiaľ chceme čistý valeriánový čaj, potom si pripravíme jednu čajovú lyžičku sušenej zmesi z koreňa a dáme ju lúhovať do hrnčeka s 2 dl vody. Dĺžka lúhovania môže byť 15 až 20 minút. Práve takýto silnejší čaj bude mať upokojujúce účinky.
Autor textu: Róbert Bosák