Vankúše ako doplnok interiéru

Vankúše ako doplnok interiéru

Redakcia - 10. júla 2016 - 2226. zobrazení

Vankúšmi sa dá interiér ľahko a efektívne doplniť. Že neveríte? Vyskúšajte a sami uvidíte ako priestor vašej domácnosti ožije. Môžeme použiť vlastnú fantáziu a vytvoriť si tak interiér podľa nášho vkusu a predstáv. K najväčším výhodám vankúšov patrí najmä to, že sa ich poťah dá kedykoľvek vymeniť za iný. Vymeniť ho môžeme hneď ako nás začne nudiť a ľahko ich tiež premiestnime z miesta na miesto. Pri samotnom tvorení využívame:

  • Farebnosť
  • Vzor
  • Tvar

Už dávno neplatí to, že vankúš musí mať klasický tvar obdĺžnika, či štvorca. V novodobých trendoch sa fantázii naozaj medze nekladú. Práve ich tvar nám umožní experimentovať. Moderné sú tvary zvierat, srdca, rôznych rozprávkových postavičiek, či zeleniny a ovocia, dokonca predmetov. Položiť ich môžeme na posteľ, ale aj na sedačku do obývačky, či do kuchyne. Dokonca môžeme veľké formáty vankúšov  položiť len tak na podlahu a poslúžia nám aj ako lehátko v rámci oddychu. Obľúbené sú aj vankúše pre kojace matky, či pre tehotné ženy na spanie, ktoré sú tiež rôznych tvarov.

vankúše-dekor

Ak túžite po nejakom nezvyčajnom kúsku, tak potom si ho môžete ušiť samy doma. Nie je to nič ťažké a všetky materiály na výrobu si vieme kúpiť. Tu sa nám kladie otázka – aký materiál voliť ako výplň? Náplň volíme podľa funkcie vankúša. Najčastejšie používame duté vlákno v tvare tyčiniek, či guličiek. Takáto výplň je ľahká, vzdušná a vhodná aj pre alergikov. Ďalším typom sú polyesterové výplne, ktoré sú tiež mäkké, dobre držia tvar a ľahko sa perú. Ak obľubujeme tvrdšie náplne, zvoľme polystyrénové guličky, ktorými sa plnia najmä dekoratívne vankúše. Známou variantou je aj molitanová drť, je tvrdšia a nie je určená na spanie. Skôr na dekoráciu a nemala by sa často prať. Asi najznámejšou výplňou je perie. Je mäkké, ľahké ale nevhodné pre alergikov.

pillow-

Vankúšmi sa dá oživiť interiér, ktorý môžete meniť podľa ročných období, či nálady, nakoľko poťahy môžeme kedykoľvek vymeniť za iné. Na jar vieme použiť rôzne kvetinové vzory, na zimu mnohé vianočné a zimné motívy. Do detskej izby zase vzory s obrázkami zvieratiek alebo postavičiek z rozprávky. Moderné sú v súčasnosti aj vankúše s potlačou, napr. s nejakým vtipným či pozitívnym nápisom, alebo s fotkou. Milovníci klasiky a romantiky si určite nájdu radosť v štrikovaných a pletených návlečkách na vankúše. Variácií je neskutočne veľa, všetko záleží od nášho vkusu.

  • Kategórie

Podobné články