Farebné kombinácie v izbách

Farebné kombinácie v izbách

Redakcia - 30. apríla 2013 - 4708. zobrazení

Mnohých z nás trápi dilema ako vhodne skombinovať farby v jednotlivých izbách, aby spolu navzájom ladili a zároveň, aby sme sa v nich aj my cítili dobre. Je potrebné poznať, v akých odtieňoch zvoliť nábytok a jednotlivé doplnky, aby to vyvážilo celkový dojem, no zároveň, aby každý jeden doplnok mal svoje miesto a dokázal vyniknúť.

Predstavuje vám najčastejšie kombinácie:

1. Obľubujete jasné a veselé farby ako je žltá, oranžová, či zelená? Pri takto zvolených farbách sa neodporúča voliť tmavý nábytok, s ktorým by boli vo veľkom kontraste. Najlepšou voľbou môže byť napríklad dub, ktorý sa svojím kontrastom perfektne hodí k oranžovej či k zelenej. Ak ešte len zariaďujete izbu, snažte sa väčšinu väčších doplnkov voliť v oranžovej a žltej, zatiaľ čo v zelenej farbe vyberajte len hlavné dekorácie, ktoré chcete nechať vyniknúť popri ostatným.

2. Sú vašou obľúbenou kombináciu jesenné farby – hnedá, oranžová? V takomto prípade vám dávame voľnú ruku a môžete tieto odtiene kombinovať akokoľvek sa vám zachce. Výhodou je, že perfektne ladia s každým odtieňom dreva, takže či už uprednostňujete mahagón, javor či ďalšie, je to len na vašej voľbe. Ak by ste chceli oživiť izbu, môžete experimentovať a zvoliť ďalšiu farbu, ktorá nebudem celkom odlišná, no zvýrazní danú časť nábytku – napríklad to môže byť čierna či žltá.

farby v izbe

3. Uprednostňujete len jednu farbu? Ak holdujete len jednej farbe a snažíte sa mať izbu zariadenú len v tom odtieni, robíte veľkú chybu. Nikdy sa neodporúča voliť si len jednu farbu, treba nájsť vhodnú kombináciu prinajmenej dvoch farieb a potom sa snažiť kombinovať doplnky. Občas to však môže byť veľmi náročné. Ružová farba je veľmi ťažko kombinovateľná s inými farbami, keďže sama je veľmi výrazná, preto treba zvyšné farby voliť v nenápadnejších odtieňoch, aby ju nechali vyniknúť. Čo sa týka neutrálnych farieb ako je sivá, hnedá či aj oranžová, pri nich môžete zvoliť opačný prístup.  Môžete vybrať doplnky, ktoré budú odlišnej farby a ktoré výborné vyniknú v takom neutrálnejšom prostredí.

4. Ste fanúšikom odtieňov čiernej a podobných tmavých farieb? Pri takejto kombinácií sa neodporúča drevo nafarbené na čierno, mohlo by to pôsobiť až príliš pochmúrnym dojmom, no ani bledé drevo, ktoré by bolo vo výraznom kontraste. Najvhodnejšou voľbou je preto mahagón, ktorý svojou tmavšou farbou perfektne zapadne k tejto kombinácií. Ak by ste chceli rozjasniť miestnosť, stačí zvoliť niekoľko svetlejších doplnkov a dosiahnete rovnováhu.

Dúfame, že sme vám svojím krátkym a stručným návodom pomohli a že vďaka nemu viete, ako jednoducho môžete skombinovať svoje obľúbené odtiene a zároveň dodať svojej izbe jedinečný vzhľad. Nepotrebujete na to žiadneho bytového odborníka, každý z nás vie presne, čo sa mu páči a pri správnom dodržiavaní našich pravidiel ľahko docieli želaný výsledok.

  • Kategórie

Podobné články