Vetrať dlho alebo krátko? A kedy?

Vetrať dlho alebo krátko? A kedy?

Reklamný článok - 29. februára 2016 - 3093. zobrazení

Tu sú tri riešenia pre efektívne vetranie.

Vnútri interiérov sa vytvára vlhkosť, pričom podľa noriem je malé množstvo kondenzátu na hliníkovom ráme a okennom skle prípustné. Vzniku vlhkosti je možné predchádzať viacerými spôsobmi. Ako vetrať, kedy a koľko prezrádza Peter Škvaril, odborník na okenné systémy spoločnosti Schüco, ktoré vďaka svojej vynikajúcej tesnosti zamedzujú prechodu vzduchu medzi interiérom a exteriérom.

Riešenie 1: Konvenčné manuálne vetranie

V čase teplých dní a v lete je vhodné vetrať krátko, nárazovo a mimo vykurovaciu sezónu aj dlhodobo tzv. ventilačkou a mikroventiláciou. V zimných mesiacoch však pri dlhodobom vetraní dochádza k neželanému vychladnutiu stien, najmä v okolí okien a ochladeniu interiéru.

Odporúčame dávkové nárazové vetranie, ktoré zaručuje optimálnu ochranu pred škodami spôsobenými vlhkosťou. Vetranie opakujte niekoľkokrát denne.

Aby bola výmena vlhkého vzduchu a vzduchu s vysokým obsahom CO2 účinná, je potrebné zohľadniť ročné obdobie a vonkajšie teploty. V zime je lepšie vetrať krátko 4-6 minút, samozrejme pri vypnutých termostatických ventiloch a úplne otvorenom okne, uvádza Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.

Efektívna dĺžka vetrania podľa mesiacov v roku

Január, február, december                4-6 minút

Marec, november                          8-10 minút

Apríl, október                               12-15 minút

Máj, september                            16-20 minút

Jún, júl, august                             25-30 minút

Zdroj: Schüco
Pozn.: Doba potrebná na výmenu vzduchu pri dávkovom vetraní (bezvetrie a úplne otvorené okno) je závislá na momentálnej vonkajšej teplote. Ide o orientačné údaje, ktoré je nutné individuálne prispôsobiť.

TipTronic-Oberlicht_002

Riešenie 2: Mechatronické kovanie TipTronic

Čo v prípadoch, keď sú okná ťažko dostupné napríklad na schodiskách alebo vysoko vo fasádach? Čo ak nie je vhodné alebo je príliš nákladné vybudovanie vzduchotechniky (klimatizácie)? „Veľmi efektívnym riešením optimalizácie vetrania a klímy je mechatronické kovanie Schüco TipTronic v kombinácii s  teplotnými senzormi. Riešením TipTronic možno vybaviť a kontrolovane ovládať okná pri rôznych typoch otvárania, napr. klasické, otváravo-sklopné alebo paralelne otváravé,“ hovorí Peter Škvaril. Motory kovania sú nainštalované do krídiel a pri pohľade zvonku aj zvnútra sú neviditeľné. Otváranie a zatváranie okien je automatické prostredníctvom senzorov, ktoré sledujú rozdiel exteriérových a interiérových teplôt.

Schueco_okno

Riešenie 3: Integrovaný okenný vetrací systém s rekuperáciou

Konvenčný spôsob vetrania má aj niektoré nevýhody. Okrem hluku sa do interiéru dostáva prach, hmyz, peľ a pri nesprávnom vetraní v zime uniká cenné teplo. Spoločnosť Schüco preto vyvinula VentoTherm, integrovaný systém prívodu a odvádzania vzduchu s peľovým filtrom, rekuperáciou a riadením pomocou senzorov. Plynulá výmena vzduchu s možnosťou automatickej prevádzky je zabezpečená pri zatvorenom okne. Jednotka je štandardne umiestnená v nadpraží okna a nijako nenarúša vonkajšiu fasádu, protihlukové a bezpečnostné vlastnosti okna. Ovládanie je integrované do rámu okna. Schüco VentoTherm možno využiť pri novostavbách aj rekonštrukciách, umožňuje horizontálnu aj vertikálnu inštaláciu a existuje i variant skrytej inštalácie. Systém znižuje energetické straty spôsobené odvetrávaním až o 35 %.

Schueco_vetranie

5 jednoduchých rád, ako správne vetrať

  1. Pri vetraní dodržujte čas a spôsob odporúčaný odborníkmi.
  2. V zime vetrajte krátko a nárazovo, vetranie opakujte.
  3. „Ventilačku a mikroventiláciu“ využívajte dlhodobo iba v mesiacoch mimo vykurovacej sezóny.
  4. Ak pri výbere okien viete, že k nemu nebudete mať prístup, zvoľte mechatronické kovanie v kombinácii s teplotnými senzormi.
  5. Zabráňte alergickým reakciám svojej rodiny pri vetraní pomocou okenného systému s peľovým filtrom.

Zdroj/foto: Schüco

  • Kategórie

Podobné články