Retro a vintage štýl

5 tipov, ako svoj byt premeniť v retro kráľovstvo

Reklamný článok - 23. septembra 2021 - 1606. zobrazení

Zariaďujete si nový byt alebo rekonštruujete ten existujúci, ale chýbajú vám nápady? Inšpirujte sa obľúbeným retro štýlom, ktorý je hravý a elegantný. Poradíme vám, aký nábytok vo vašom interiéri nesmie chýbať, ako správne kombinovať farby a ktoré dekorácie vás prenesú späť v čase.

Vezmite to od podlahy

Ak chcete zmenu svojho bytu vziať skutočne od podlahy, vedzte, že v retro interiéri sa najlepšie vynímajú masívne drevené dosky, parkety alebo parketové vlysy. K dostaniu sú tiež drevené podlahové krytiny, ktoré môžu vyzerať, ako by už po nich niekto roky chodil. Ak sa vám na blšom trhu dostal do rúk pravý perzský koberec alebo iný kvalitný kúsok, neváhajte a umiestnite ho napríklad pod konferenčný stolík.

Mozaiková tapeta

Kombinujte sýte odtiene farieb

Pre retro interiér sú typické sýte, výrazné a pastelové farby, ktoré sa dajú kombinovať medzi sebou aj s neutrálnymi odtieňmi. Ktoré kombinácie farieb patria medzi tie osvedčené?

  • Svetlo šedá + tmavo šedá + horčicovo žltá.
  • Olivovo zelená + oranžová + modrá.
  • Jasne červená + tmavo čerešňovo červená.
  • Blankytne modrá + bledo fialová + pastelovo žltá + krémovo ružová.
  • Citrónovo žltá + jahodovo červená + trávovo zelená + sýto čiernošedá.

Pustite sa do tapetovania

K retro obdobiu neodmysliteľne patria nástenné tapety. Zabudnite ale na tie papierové a radšej zvoľte moderné tapety z vliesu alebo vinylu. Sú veľmi odolné, ľahko sa udržujú a nalepiť ich zvládnete aj bez pomoci. Za sedacou súpravou sa budú vynímať tapety s kvetinovým vzorom, zatiaľ čo za kuchynskú linku sa hodia umývateľné tapety s motívom mozaiky.

A aké tapety umiestniť do kúpeľne? Ak chcete zakryť nevzhľadné umakartové jadro, zvoľte vinylové tapety s vysokým stupňom vodeodolnosti. Ich inštalácii sa vyhnite iba bezprostredne okolo vane alebo sprchovacieho kúta.

Retro jedáleň

Retro nábytok hľadajte na povale

Retro nábytok spoznáte na prvý pohľad podľa oblých tvarov, sýtych farieb, kónických nožičiek a plastových či kovových prvkov. V obchodných domoch však zoženiete nábytok, ktorý sa retro dizajnom iba inšpiruje. Tie skutočné poklady sa ukrývajú v bazároch, v starožitníctve alebo na povale vašich starých rodičov. Potom už ich stačí len oprášiť, vyspraviť a prípadne opatriť novým náterom alebo ešte lepšie patinovaním.

Pre dekorácie vyrazte na blší trh

Zohnať retro doplnky v dnešnej dobe nie je žiadny problém. V štýle retro sa vyrábajú nielen tapety a nábytok, ale aj textilné dekorácie, osvetlenie, nástenné hodiny alebo napríklad kuchynské spotrebiče. Okrem toho môžete opäť zapátrať v starožitníctve alebo na blšom trhu, odkiaľ si domov prinesiete napríklad retro lampu s tienidlom, masívny drevený vešiak na bundy alebo napríklad ručne vyrezávanú misu na ovocie.

Kvetinová tapeta

Nepodceňte textilné doplnky

Dôležitú úlohu hrá v retro interiéri textil. Na oknách by preto nemali chýbať záclony a závesy, ktoré vás večer skryjú pred zvedavými pohľadmi zvonku. Sedaciu súpravu ozdobte dekoratívnymi vankúšikmi, prikrývkami a dekami, do ktorých sa v zimných mesiacoch s chuťou zaboríte.

Pri vytváraní textilných dekorácií majte ale na pamäti celkový koncept interiéru. Sýte farby a výrazné vzory k retro štýlu síce patrí, výsledný dojem by ale nemal pôsobiť nesúrodo ani príliš gýčovito.

Ako doma vypestovať nenáročný zelenec?

Viete, ako sa pestuje zelenec? Aké druhy zelenca poznáme? Najobľúbenejším a najpestovanejším druhom je zelenec chochlatý… Rozmnožovanie…

Zelenec chochlatý

Vždyzelené izbové rastliny

Aby interiér nepôsobil príliš stroho, oživte ho izbovými rastlinami. Prednosť dajte vždyzeleným rastlinám s nevýraznými kvetmi alebo sukulentom. Umiestnite ich na parapet alebo do rohu miestnosti tak, aby mala rastlina dostatok svetla. Pohrať sa môžete aj s popínavými rastlinami, ako je napríklad fikus, brečtan alebo mučenka. Poskytnite im vhodné prostredie a pravidelnú starostlivosť a potom len sledujte, ako sa doslova pred vašimi očami rozrastú.

  • Kategórie

Podobné články