Alergiu samotnú asi ťažko odstránite, čo ale odstrániť ide, sú jej pôvodcovia – v tomto prípade roztoče a ich výlučky. Roztoče najčastejšie nájdete v matracoch, lôžkovinách, kobercoch, ale aj v chuchvalcoch prachu na pevných podlahách.
Znížiť počet roztočov môžete pravidelným vysávaním, praním obliečok pri teplote 60°C aspoň po dobu 1 hodiny, v zime ich vymrazovaním. Môžete použiť aj špeciálne prestieradlá a obliečky.
Ďalšou, a veľmi účinnou metódou je používanie UV lampy, ideálne v kombinácii s vysávaním výlučkov. Ideálne sú pre tieto účely vysávače doplnené o spomínanú UV lampu.
Špecialistom na tomto poli je značka Raycop. Ponúka ako špecializovaný ručný vysávač v tvare raje určený pre likvidáciu roztočov, tak aj batériový tyčový antialergénny vysávač, ktorý použijete ako na bežné vysávanie, tak na odstránenie roztočov – stačí vymeniť hubicu s UV svetlom.
Ako postupovať pri ničení roztočov UV svetlom?
Ak s touto činnosťou práve začínate, bude potrebné jej venovať viac času.
Obliečky, perinu a vankúše, vrátane matraca vysávajte ihneď po tom, čo opustíte posteľ. V tejto dobe sú roztoče vďaka teplote perín najviac aktívne a najbližšie povrchu.
Plynulým pohybom dopredu a dozadu po dobu aspoň desať sekúnd vysajte vankúš z oboch strán.
Rozložte prikrývku na posteľ a opäť ju pomalými ťahmi vysajte z oboch strán.
Odstráňte vankúš a perinu a pomalými ťahmi vysajte prestieradlo s matracom – aspoň 10 krát dopredu a dozadu.
Toto opakujte prvých 14 dní každý deň, potom môžete znižovať frekvenciu vysávania – zo začiatku každý druhý deň, potom 2 krát týždenne.
Ako odstrániť mole v byte?
Viete, ako účinne a rýchlo vyhubiť mole v byte? Aké chemické a prírodné prostriedky sú tie najúčinnejšie? Aký druh molí je najhorší a prečo?
Vysávač je vybavený UVC lampou – v prípade vysávača Raycop je lampa široká skoro ako vysávač samotný, čo značne urýchľuje prácu a zvyšuje záber ožiarenia. Ultrafialové žiarenie ničí ako roztoče, tak aj baktérie a vírusy, ktoré spôsobujú alergie a astmu.
V prednej časti vysávača sú umiestnené vibračné motorčeky – tie svojím pohybom uvoľňujú prilepené častice alergénov a strasú aj samotné roztoče.
Hneď za motorčekom je umiestnená rotačná kefa, ktorá uvoľnené častice vyčesáva, roztvára vlákno látky a posúva ich k saniu vysávača.
Optimálny sací výkon vysávača zabezpečuje, aby boli alergény odsaté bez toho, aby sa vysávač prisal k obliečkam, alebo ich vtiahol do seba.
Nakoniec sa alergény zachytia v odpadovej nádobe a ich ďalšiemu šíreniu zabráni dvojstupňová filtrácia.
Za kefou a saním vysávača je umiestnená UVC germicídna lampa. Svetlo z nej poškodzuje DNA prachových roztočov a tým ničí ich schopnosť sa množiť a spôsobiť ochorenie, zároveň zabíja baktérie, vírusy, plesne a iné patogény.
Preto, aby svetlo pôsobilo čo najdlhšie, odporúča sa vysávať dlhými a pomalými ťahmi a túto činnosť vykonávať opakovane, aby bolo zneškodnených čo najviac roztočov, baktérií a vírusov.
Samotné svetlo by mohlo ublížiť aj vám – preto v prípade, že vysávač nakloníte alebo otočíte, sa lampa automaticky vypína.