Kompostujete, prípadne chcete začať kompostovať? Hurá do toho! Kompostu sa totižto nie nadarmo hovorí aj zelené zlato. Pre permakultúrnych záhradkárov, a nielen pre nich, je kvalitný kompost naozaj na nezaplatenie. V dnešnom článku si povieme, prečo…
Princíp kompostovania spočíva v zhromažďovaní organického materiálu a následnom rozkladnom procese, pri ktorom vzniká humus ako zdroj živín pre ďalšie využitie v záhrade. Nie je však kompost ako kompost a kým sa naučíte správne kompostovať, nezaškodí trochu teórie.
Náš TIP na obľúbené kompostéry
Kam umiestniť kompostovisko?
Aby kompost nevysychal, je vhodné mať kompostovisko umiestnené v tieni, ideálne pod listnatým stromom. Kompost neumiestňujte do najodľahlejších častí záhrady, situujte ho bližšie k domu, ideálne blízko kuchynského okna.
Rastlinný odpad z kuchyne tak môžete pohodlne kompostovať bez toho, aby ste ho predtým museli zhromažďovať v interiéri. Ak dodržíte správny postup a zloženie, určite sa nemusíte obávať zápachu.
Kompostovať voľne či v ohrádke?
V tomto prípade je voľba len na vás. Voľné kompostovisko sa dá jednoducho zamaskovať, napríklad vysadením tekvice, ktorej veľké listy kompost dostatočne zatienia a kvety spolu s plodmi pridajú kompostovisku estetickú hodnotu.
Ak ste sa rozhodli pre ohrádku, ideálna je drevená, s odnímateľnou prednou stenou. Existujú však rôzne materiálové varianty a ich výhody a nevýhody sa rôznia, preto si pri výbere dajte záležať a vyberte si to, čo vám bude najlepšie vyhovovať.
Čo môžete kompostovať?
Kompostovať vám odporúčame pokosenú trávu, rozdrvené konáre, lístie, zvyšky zeleniny a ovocia (primeraný podiel môžu tvoriť aj zvyšky exotického ovocia). Ďalej je to mletá káva, čaj, odumreté izbové rastliny vrátane koreňového balu (pozor na jedovaté druhy!) alebo zvyšky vlny a popol (ten však len z dreva a menšie množstvo).
Čomu sa radšej vyhnúť?
Vyhnúť sa odporúčame zvyškom varených jedál, kostiam, lístiu napadnutému ochorením, burine s tendenciou invázneho šírenia, odpadom z mäsa a rýb, kostiam, kožiam, obsahu vrecúšok do vysávača, nerozdrvenému drevu alebo fekáliám.
Jednotlivé vrstvy kompostu môžete prekladať vrstvami pilín alebo novinového papiera. Kompost čas od času prevzdušňite vidlami.
Správne založený kompost nezapácha a humus, ktorý zo správneho kompostovania vzniká by mal dokonca voňať po hubách. Tak ako? Chystáte sa investovať svoju energiu a čas do zeleného zlata?
Text: Nina Kvasňovská