Balkónové terasy so zeleňou.

Ako správne položiť dlažbu na balkóne?

Redakcia - 19. apríla 2019 - 9968. zobrazení

Máte doma balkón, prípadne terasu, ktoré využívate nielen v lete, ale aj v zime? Premýšľate nad ich rekonštrukciou, resp. položením novej dlažby? Ak áno, máme pre vás dobrú správu. Dnes vám predstavíme pár užitočných rád a tipov ako bezproblémovo a svojpomocne položiť dlažbu na balkóne. Aká dlažba na balkón, prípadne terasu, je tá najvhodnejšia a čo všetko musí predchádzať jej položeniu?

Balkóny - dlažba na balkón

Čo spraviť ako prvé?

Ešte pred samotnou pokládkou novej dlažby je nevyhnutné, aby ste z balkónu alebo terasy odstránili starú dlažbu, resp. pripravili si povrch na položenie novej dlažby. Ak to úspešne zvládnete, ďalším krokom je izolácia podlahy. Na to vám najlepšie poslúži vonkajšia izolácia, ktorú nájdete v každých stavebninách, prípadne na internete. Ak svoj balkón alebo terasu poriadne neodizolujete, je možné, že pod vplyvom vonkajších prírodných podmienok vám vaša nová dlažba popraská alebo sa jednoducho „oduje“ a začne sa odlepovať.

Náš TIP na najkvalitnejšie izolácie

Izolácia Siga Pro

Izolácia Canada Rubber

Izolácia Den Braven

Siga Pro tekutá lepenka - dlažba na balkón
Hodnotenie

Cena: od 16.40 €

Canada Rubber tekutá guma - dlažba na balkón
Hodnotenie

Cena: od 21.60 €

Den Braven tekutá lepenka - dlažba na balkón
Hodnotenie

Cena: od 21.55 €

Ďalším závažným problémom, ktorý na vás číha je zatekajúca voda. Neraz sa stane, že obvodový múr začne zamokať kvôli tomu, že balkón alebo terasa sú zle, ba dokonca vôbec nie sú zaizolovanými. Okrem izolácie by ste mali myslieť na to, že balkón a terasa by mali byť správne vyspádovanými. Možno sa budete diviť, ale zlé spádovanie nie je ničím neobvyklým. Dlažba na balkón musí byť pokladaná vždy na zaizolovaný a vyspádovaný povrch!

Dlažba na balkón

Dlažba na balkón? Nezabudnite na flexibilné lepidlo!

Ak sú balkón alebo terasa správne vyspádovanými a odizolovanými, môžete začať s pokládkou dlažby. Nezabudnite však myslieť na to, že potrebujete vhodný typ lepidla. Predsa len výkyvy teplôt si vyžadujú flexibilné lepidlo, ktoré vydrží nielen horúčavy, ale aj mráz. Určite by ste nechceli, aby vám po pár rokoch, možno už po prvej zime, vaša nová dlažba začala praskať.

Práve preto je najlepším riešením zvoliť lepidlo s označením C2TE – toto značenie vyjadruje flexibilitu lepidla. Ďalšou dôležitou vecou je nezabudnúť použiť flexibilnú škárovaciu hmotu. Cez klasickú škárovaciu hmotu by totižto prechádzala voda a vlhkosť, čo by malo negatívny vplyv na novo položenú dlažbu.

Dlažba na balkón a jej pokládka

Dlažba na balkón by mala mať…

Na záver by sme ešte radi zdôraznili, že dlažba na balkón by mala mať dôležité vlastnosti ako sú protišmykovosť a farba. Ak využívate balkón, prípadne terasu aj v zime, zvoľte radšej dlažbu s vyššou protišmykovosťou. Dlažba na balkón, ktorá má len tzv. základnú protišmykovosť je z hľadiska bezpečnosti rizikovejšou, pretože sa na nej môžete veľmi jednoducho pošmyknúť, ak na ňu napr. naprší.

Dlažba na balkón by mala mať svetlejší farebný odtieň, pretože pri tmavých odtieňoch sa počas leta dlažba veľmi nahreje, čo môže byť veľmi nepríjemné. Na odvod vody z balkónu používajte buď odtokové žľaby alebo odkvapové lišty. Potom sa už nemusíte obávať žiadnych neželaných prekvapení…

Ikona žiarovkaVedeli ste, že? Tmavá dlažba na balkóne alebo terase môže pod pôsobením slnka dosiahnúť teplotu až 80 stupňov Celzia?

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články