Ako správne položiť dlažbu na balkóne

Ako správne položiť dlažbu na balkóne

Redakcia - 9. februára 2015 - 3502. zobrazení

Máte doma balkón, ktorý je využívaný nielen v lete, ale aj v zime? Ak ste sa rozhodli pre jeho rekonštrukciu, konkrétne pre pokládku novej dlažby, potom Vám prinášame pár tipov, ktoré Vám pomôžu vyhnúť sa nečakaným situáciám.

balkony
Zdroj foto: (link)

Čo spraviť ako prvé

Ešte pred samotnou pokládkou dlažby je nevyhnutné, aby ste svoj balkón, môže ísť aj o terasu, poriadne odizolovali. Na to Vám poslúži vonkajšia hydroizolácia, ktorú nájdete v každých stavebninách. Ak svoj balkón neodizolujete je možné, že pod vplyvom vonkajších poveternostných podmienok Vaša krásna nová dlažba popraská alebo sa jednoducho „oduje“ a začne sa odlepovať. Ďalším závažným problémom je zatekajúca voda. Neraz sa stane, že obvodový múr začne zamokať kvôli tomu, že balkón je zle alebo dokonca vôbec nie je zaizolovaný. Okrem izolácie by sme mali myslieť na to, že balkón by mal byť správne vyspádovaný. Možno sa budete diviť, ale zlé spádovanie lodžie nie je ničím ojedinelým.

izolacia
Zdroj foto: (link)

Flexibilné lepidlo

Ak je balkón správne vyspádovaný a máme ho odizolovaný, môžeme začať s pokládkou dlažby. V prípade lodžie je potrebné myslieť aj na lepidlo. Predsa len výkyvy teplôt si vyžadujú plne flexibilné lepidlo, ktoré vydrží nielen horúčavy, ale aj mráz. Určite by ste nechceli, aby Vám po pár rokoch, možno už po prvej zime, Vaša dlažba začala praskať. Preto je najlepším riešením zvoliť lepidlo s označením C2TE – značenie vyjadruje flexibilitu lepidla. Ďalšou dôležitou vecou je nezabudnúť použiť flexibilnú špárovaciu hmotu. Cez klasickú špárovaciu hmotu by prechádzala voda a vlhkosť, čo by malo zasa zlý vplyv na dlažbu.

C2TE
Zdroj foto: (link)

Na záver by sme ešte radi zdôraznili, že pri výbere dlažby zohráva dôležitú úlohu jej protišmykovosť a farba. Ak využívate balkón aj v zime, zvoľte radšej vyšší protišmyk. Na základom protišmyku totiž stačí, že na dlažbu poprší a môžete sa na nej šmyknúť jedna radosť. Čo sa týka farby dlažby je vhodnejšie vyberať svetlejšie farby, pretože pri tmavých odtieňoch sa počas leta dlažba veľmi nahreje, čo môže byť až zdraviu nebezpečné. Verili by ste tomu, že tmavá dlažba pod pôsobením slnka môže dosiahnuť teplotu až 80 stupňov Celzia? Určite by ste nechceli, aby si Vaše dieťa spálilo nožičku. Na odvod vody z balkónu používajte buď odtokové žľaby alebo odkvapové lišty. Potom sa nemusíte obávať žiadnych neželaných prekvapení.

Text: Martina Zvolanská      Zdroj foto: (link)

  • Kategórie

Podobné články