Ako vybrať matrac

Ako vybrať matrac?

Redakcia - 8. augusta 2020 - 1579. zobrazení

Základom úspešného vstupu do nového dňa je zdravý a vyvážený spánok. Ten závisí od viacerých faktorov, medzi ktorými nechýba zaistenie pohodlia pri spaní. O to sa postará práve kvalitný matrac.

Ponuka matracov, ktoré nám počas spánku dokážu vytvoriť maximálne pohodlie, sa neustále rozširuje. Na trhu sú modely z rôznych materiálov, ktoré disponujú rôznymi vlastnosťami. Tie najlepšie z nich však aj napriek rozdielom spája schopnosť prispôsobiť sa anatómii tela a tým výrazne zlepšiť spánok. Ako vybrať matrac, ktorý splní všetky naše preferencie?

Ako vybrať matrac podľa typu?

Aj keď pri výbere matraca je potrebné sledovať viacero faktorov, tým kľúčovým je práve jeho typ. Kritériá vplývajúce na parametre matraca a jeho funkčné vlastnosti sú totiž skoro rovnaké pri všetkých typoch. Z hľadiska materiálu, ktorý ovplyvňuje, aké má daný model antistatické schopnosti, akú údržbu vyžaduje alebo ako je odolný voči roztočom, sa však každý typ líši.

Matrac - Ako vybrať matrac

Najpredávanejšie typy matracov

Penové matrace

Pôvodne sa takéto matrace vyrábali prevažne z klasickej polyuretánovej peny, no postupne ich začala nahrádzať tzv. studená pena. Tá sa vyrába vo vode, čo ju robí trochu pevnejšou a tým zvyšuje kvalitu penového matraca.

Latexové matrace

Latex využívaný pri výrobe matraca môže byť buď prírodný z pravého kaučuku, alebo umelý, pri ktorom sa použijú syntetické náhrady. V oboch prípadoch zaručí celkom dobré pohodlie a slušnú kvalitatívnu stránku. Pri výrobe niektorých matracov tohto typu sa využíva aj vodný latex, ktorý je kombináciou latexu a polyuretánovej peny.

Pružinové matrace

Tretí typ je charakteristický vytvorením siete pružiniek, ktoré vypĺňajú vnútro matraca. Spojené sú tenkou oceľovou cievkou, pričom v závislosti od tvaru a veľkosti týchto pružín sa delia na taštičkové a bonnellové pružinové matrace.

Náš TIP na kvalitné matrace

Benab King 1 + 1

Dormeo Ergo

Benam Multi S7

Benab King - ako vybrať matrac
Hodnotenie

Cena: od 259.00 €

Dormeo Ergo - ako vybrať matrac
Hodnotenie

Cena: od 278.00 €

Benab Multi S7 - ako vybrať matrac
Hodnotenie

Cena: od 228.00 €

Ako vybrať matrac

Čo sledovať pri výbere matracov?

Tvrdosť matraca

Od tvrdosti závisí kvalita spánku aj samotná kvalita a trvácnosť matraca. Každému môže vyhovovať iná tvrdosť, takže výrobcovia kvôli orientácii pri výbere zaraďujú vybrané modely do 5 tried. Tie podľa stupnice tvrdosti začínajú triedou H1, do ktorej patria najmäkšie matrace, pričom s rastúcou tvrdosťou triedy stúpajú až po H5.

Poloha pri spánku

Akou tvrdosťou má nový matrac disponovať, to určuje aj najčastejšia poloha pri spánku. V závislosti od nej si môžeme vybrať z tvrdších modelov vhodných pre ľudí, ktorí spia najčastejšie na chrbte alebo bruchu. Mäkké a stredne tvrdé matrace zaradené do tried H2 až H4 sú zas vhodné pri spávaní na boku.

Váha majiteľa

Dôležitým kritériom je aj váha majiteľa matraca. Čím je človek ťažší, tým skôr sa matrac pod ním „vyleží“. V takýchto prípadoch môžu byť vhodnejšie tvrdšie, prípadne stredne tvrdé matrace.

Veľkosť matraca

Postup, ako vybrať matrac, zahŕňa aj sledovanie výšky majiteľa. Matrac by mal byť aspoň o pár centimetrov dlhší ako výška osoby, ktorá na ňom bude spať. V rámci rozmerov je dôležité sledovať aj veľkosť postele a jej roštu, aby doň matrac správne zapadol.

Typ roštu

V súvislosti s roštom postele nie je dôležitá iba jeho veľkosť. Zohľadniť je nutné aj jeho tvar alebo materiál, z ktorého je zhotovený. Na základe toho mu dokážeme prispôsobiť matrac s vhodnou úrovňou tvrdosti a splniť vyššie spomenuté ortopedické nároky, ktoré sa naň kladú.

Ako vybrať matrac - kritéria

Chcete zdravý spánok? Odborníci odporúčajú polohovateľné postele!

Chcete mať kvalitný a zdravý spánok? Odborníci odporúčajú polohovateľné postele. Prečo sú polohovateľné postele natoľko obľúbenými?

Práve uvedené kritériá nám uľahčujú výber matraca, ktorý sa prispôsobí našim individuálnym potrebám. Problém s tým, ako vybrať matrac, tak nebudú mať ani najnáročnejší zákazníci. Na trhu sú zároveň modely v atypických veľkostiach či špeciálne matrace pre deti, ktoré doprajú zdravý a pohodlný spánok každému z nás.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články