Nastavovanie pracieho programu

Ako vyčistiť práčku rýchlo, ľahko a na vlastnú päsť?

Redakcia - 19. júna 2019 - 3498. zobrazení

Vyššia spotreba energie, menej hebká bielizeň či dokonca technické výpadky pri praní? Nebude to náhoda. Ide o typické signály, že s vašou práčkou niečo nie je v poriadku. Nemusí to, ale znamenať žiadny vážny problém. Možno len vaša práčka potrebuje poriadnu očistu.

Každé zariadenie potrebuje občasnú údržbu a výnimkou nie sú ani práčky. Odborníci vravia, že ich čistenie by malo prebiehať v pravidelných intervaloch. Takisto prízvukujú, že k tomuto procesu nie je nutné volať profesionálov. Ak sa naučíte pár jednoduchých tipov, ako vyčistiť práčku, s touto prácičkou si kedykoľvek poradíte aj sami.

Ako vyčistiť práčku

Príčiny a dôsledky znečistenej práčky

 • zanesený filter znižuje účinok čistenia
 • vlhkosť v bubne spôsobuje vznik plesní
 • plesne plodia baktérie a spôsobujú zápach
 • zlé vetranie bubna podporuje vznik vodného kameňa

Náš TIP na kvalitné práčky

AEG

Samsung

Whirpool

AEG práčka - ako vyčistiť práčku
Hodnotenie

Cena: od 469.99 €

Samsung práčka - ako vyčistiť práčku
Hodnotenie

Cena: od 313.00 €

Whirpool práčka - ako vyčistič práčku
Hodnotenie

Cena: od 230.00 €

Ako vyčistiť práčku správne?

Postupov, ktoré nás dovedú k čistej a lepšie fungujúcej práčke, je niekoľko. Viacerí majitelia však vsádzajú na osvedčené ľudové metódy, ktoré sú rýchle, lacné a nenáročné na pomôcky. Vykonať sa dajú za jedno popoludnie, stačí ísť krok po kroku. Navyše, po absolvovaní celého postupu bude práčka ihneď pripravená na pranie.

Pomôcky potrebné k práci

 • zubná kefka
 • ocot a kuchynská sóda
 • uterák alebo suchá handra
 • Savo alebo iný účinný čistiaci prípravok
Práčka - ako vyčistiť práčku

Ako vyčistiť práčku krok po kroku

1. Bubon

 • Sódou proti pachom a nečistotám – Na vyhnanie pachov z práčky vám postačí obyčajná kuchynská sóda. Proces je jednoduchý. Priamo do bubna nasypte 2 až 3 poháre sódy, nastavte program a spustíte pranie. Do bubna môžete hodiť aj 1 čistý uterák, do ktorého vsiaknu všetky nečistoty.
 • Octom proti vodnému kameňu – Pri využití octu použite rovnaký postup ako so sódou, akurát zmeňte množstvo. V porovnaní so sódou je ocot menej „agresívny“, takže 2 poháre alebo 2 malé hrnčeky úplne postačia. Následne nastavte najdlhší program s najvyššou teplotou a začnite naprázdno prať.

2. Dávkovač

Po vyčistení bubna môžete prejsť k vyčisteniu priehradky určenej na dávkovanie. Na tú vám postačí handrička navlhčená obyčajným čistiacim prípravkom podľa vlastného výberu. Na miestach s usadenejšou špinou môžete použiť zubnú kefku, ktorou prípravok lepšie rozotriete. Pre vyššiu bezpečnosť pri čistení dávkovača sa riaďte informáciami v návode.

Bubon - ako vyčistiť práčku

3. Filter

Zanesený filter môže rýchlo skončiť nejakou technickou poruchou. Jeho pravidelné čistenie je dôležité obzvlášť v domácnostiach, kde sa doňho pri praní dostávajú vlasy a nite. Ich zvyšky je nutné čím skôr odstrániť. Podarí sa vám to vysprchovaním filtra pomocou teplej vody.

4. Tesnenie

Na záver celého postupu, ako vyčistiť práčku, prichádza na rad tesnenie v okolí dvierok. To sa najlepšie vyčistí zmesou Sava a vody aplikovanou na handre alebo uteráku. Nimi sa potom vyčistí guma na tesnení aj priestor pod ňou. Na miesta, na ktoré uterák nemá dosah, je dobré použiť zubnú kefku s touto zmesou.

Ako často vyčistiť práčku?

Ideálne je čistiť podľa potreby, čo závisí od intenzity prania a od typu bielizne, aká je praná. Všeobecne sa odporúča nastaviť pravidelné intervaly od 3 do 6 mesiacov. V prípade vzniku plesní alebo zanášania filtra je vhodné tieto intervaly podľa potreby skrátiť. O niečo častejšiu očistu potrebuje dávkovač, ktorý sa môže čistiť aj každý mesiac.

Ako odstrániť vodný kameň v kúpeľni a v kuchyni?

Viete ako odstrániť vodný kameň? Poradíme vám ako odstrániť vodný kameň v kúpeľni a v kuchyni. Rady a tipy na odstránenie vodného kameňa…

Vodovodná batéria - ako odstrániť vodný kameň

4 záverečné tipy, ako odolávať znečisteniu správnym praním

 • používajte kvalitné pracie prášky, preferujte tie tekuté
 • občas perte na vyšších teplotách, ktoré ničia škodcov
 • netlačte do bubna čo najviac bielizne, radšej perte viackrát
 • po praní nechajte dávkovač aj dvierka na bubne chvíľu otvorené

Text: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články