Podobne ako iné spotrebiče, aj žehlička potrebuje občasnú údržbu. Obzvlášť, keď ju pri žehlení akokoľvek znečistíme. V takom prípade bude jej schopnosť naplno slúžiť svojmu účelu oslabená. Ostáva len pustiť sa do čistenia a opäť ju vrátiť do top kondície.
Za znečistením žehličky zvyknú byť 2 hlavné príčiny, pričom každá z nich sa týka iného typu tohto spotrebiča. V prípade klasických modelov sú problémom hlavne pripáleniny, resp. kusy pripálených látok. Naparovacie žehličky sú zas vystavované rizikám vzniku vodného kameňa. V obidvoch prípadoch však existuje účinné riešenie, ako vyčistiť žehličku rýchlo, ľahko a bez zbytočných finančných nákladov.

Ako vyčistiť žehličku od pripálenín?
K pripáleniu kúskov látky na horúci povrch žehličky nám postačí chvíľka nepozornosti. Vo väčšine prípadov k tomu dochádza, keď máme nastavenú nesprávnu teplotu a žehlíme jemné textílie, ktoré sú na pripálenie najnáchylnejšie. Akákoľvek pripálenina zíde, keď použijeme osvedčené domáce prostriedky, či už pri klasických alebo naparovacích modeloch.
Zubná pasta
Čistiaci účinok zubných pást sa osvedčil najmä pri šperkoch. Túto úlohu však splní aj pri čistení pripálených škvŕn na žehličke. V takomto prípade však škvrny nesmú byť príliš zaschnuté. Postup je jednoduchý. Počkáme, kým žehlička vychladne, a potom krúžime zubnou pastou po jej povrchu dovtedy, kým pripáleniny nezídu.
Ocot
Tam, kde sa nechytá zubná pasta, pomôže ocot. Ten má o niečo silnejší účinok, takže účinkovať bude aj pri starších pripáleninách. V tomto prípade necháme žehličku nahriatu, no len mierne, aby sme sa nepopálili. Ocot nanesieme na handričku a opatrne ňou čistíme všetky škvrny na povrchu.
Kuchynská soľ
Široké uplatnenie soli ako čistiaceho prípravku zahŕňa aj čistenie žehličky. So soľou ale opatrne, pretože jej drsná konzistencia môže povrch žehličky poškriabať. To sa nestane, pokiaľ soľ nasypeme do handričky a tou prechádzame po mierne nahriatom povrchu. Využitie soli sa kvôli prenikaniu kryštálov do vnútra neodporúča pri naparovacích modeloch.

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa?
Vodný kameň býva klasickým problémom naparovacích žehličiek. Dochádza k nemu najmä vtedy, ak pri žehlení pomocou systému naparovania opakovane využívame vodu s vysokou tvrdosťou. S jeho odstránením netreba čakať. Vodný kameň sa totiž počas žehlenia uvoľňuje a poškodzuje bielizeň alebo oblečenie, ktoré žehlíme.
Ocot
Všestranný ocot sa dá využiť aj pri čistení vodného kameňa. V tomto prípade je však postup čistenia úplne iný. Ocot je potrebné zmiešať s vodou a vytvoriť z nich roztok. Potom ho preliať do nádoby, kam ponoríme povrch žehličky. Účinné látky v octe začnú pôsobiť na vodný kameň a postupne ho celý uvoľnia.
Odvápňovač
S vodným kameňom si poradí aj špeciálny tekutý odvápňovač. Ten postačí aplikovať v malom množstve, obzvlášť v prípade produktov založených na čistení pomocou kyseliny citrónovej. V súčasnosti sa dajú zohnať aj bio prípravky, ktoré bránia poškodeniu povrchu žehličky aj pri častom čistení.
Voda
Ak máme naparovaciu žehličku s funkciou samočistenia, vyššie uvedené prostriedky nebudú potrebné. O vodný kameň sa postará studená voda. Stačí ju naliať do tzv. odparovacej nádobky a nechať ju v žehličke nahriať. Vzniknutá para postupne začne odstraňovať všetok vodný kameň.

Ako vyčistiť rúru účinne s chémiou, ale aj bez nej?
Viete, ako vyčistiť rúru účinne a jednoducho? Sú chemické čistiace prostriedky lepšími než domáce recepty? Ako vyčistiť rúru bez chémie?

5 tipov, ako udržiavať žehličku v dobrom stave
Autor textu: Róbert Bosák