Každý spotrebič potrebuje pravidelnú údržbu. Výnimkou nie je ani žehlička. Zvýšenú pozornosť vyžaduje obzvlášť v prípade, keď ju pri používaní znečistíme. Znečistená žehlička stráca schopnosť naplno plniť svoju funkciu a požadovaný účel. Na rad prichádza čistenie, ktoré vráti spotrebič do top kondície.
Za znečistením žehličky zvyknú byť 2 hlavné príčiny. Každá z nich sa týka iného typu tohto spotrebiča. V prípade klasických modelov bez využitia pary sú najväčším problémom pripáleniny, resp. kusy pripálených látok. Naparovacie žehličky sú zas vystavované rizikám vzniku vodného kameňa. V obidvoch prípadoch existuje praktické a účinné riešenie, ako vyčistiť žehličku rýchlo, ľahko a bez zbytočných finančných nákladov.
Prečo je potrebné pravidelné čistenie žehličky?
Kedy a ako často je potrebné čistenie žehličky?
Vhodný čas na čistenie žehličky je kedykoľvek. Intenzita čistenia závisí od intenzity žehlenia aj od materiálov a textílií, ktoré žehlíme. Žehličku môžeme preventívne čistiť po každej práci. Platí to najmä o naparovacích modeloch, ktoré sú v dôsledku rýchlejšieho usádzania vodného kameňa náchylnejšie na znečistenie. Ak sa na žehliacu plochu neprilepia žiadne spálené kusy textílií, k čisteniu môžeme pristúpiť po 2 alebo 3 žehleniach. Indikátorom okamžitej potreby vyčistiť žehličku od pripálenín alebo vodného kameňa sú malé hnedé alebo čierne škvrny na žehliacej ploche. Tie nám napovedajú, že žehlička je znečistená a jej výkon aj kvalita práce sa znížila.
Ako vyčistiť žehličku bez chemických prípravkov?
Príležitosť kedykoľvek vyčistiť žehličku sa nám naskytá vďaka širokým možnostiam ponuky vhodných čistiacich prostriedkov. Celý proces sa zaobíde bez chemických prípravkov, ktoré nie sú potrebné pri čistení žehličky od pripálenín ani vodného kameňa. Oboch druhov nečistôt sa rýchlo a ľahko zbavíme pomocou domácich čistidiel na prírodnej báze. Čistiace prípravky sú dostupné v každej kuchyni alebo v kúpeľni a ich použitie nás nestojí viac ako niekoľko eur. Ich najväčším pozitívom je vysoká účinnosť čistenia bez toho, aby sme žehličku poškodili po funkčnej alebo estetickej stránke.
Ako vyčistiť žehličku od pripálenín?
K pripáleniu kúskov látky z oblečenia alebo bytového textilu na horúci povrch žehličky stačí chvíľka nepozornosti. Vo väčšine prípadov k tomu dochádza, keď máme nastavenú nesprávnu teplotu a žehlíme jemné textílie náchylné na pripálenie. Pripáleniny môžu takisto vzniknúť pri ponechaní horúcej žehličky na textílii. Akákoľvek pripálenina zíde zo žehliacej plochy po použití osvedčených domácich prostriedkov na čistenie. Tie si nachádzajú uplatnenie pri čistení klasických aj naparovacích modelov.
Zubná pasta
Čistiaci účinok zubnej pasty sa osvedčil najmä pri šperkoch. Klasická pasta s fluoridom sa dá využiť aj pri čistení pripálených škvŕn na žehliacej ploche. Hnedé alebo čierne škvrny nesmú byť veľmi zaschnuté, nakoľko zubná pasta patrí medzi menej účinné čistidlá ako iné čistiace prostriedky z kuchyne a z kúpeľne. Postup čistenia je celkom jednoduchý. Najprv počkáme, kým žehlička úplne vychladne. Na studenú žehliacu plochu nanesieme zubnú pastu. Tou krúžime po povrchu dovtedy, kým pripáleniny nezídu. Po ukončení práce žehliacu plochu opláchneme vlažnou vodou a necháme ju vyschnúť.
Ocot
Tam, kde sa nechytá zubná pasta, pomôže ocot. Na čistenie nám postačí klasický kuchynský ocot, ktorý je lacnejší a zároveň rovnako účinný ako vínny ocot. Tento čistiaci prostriedok má silný čistiaci účinok a svoju úlohu splní aj pri starých a zaschnutých pripáleninách. Na rozdiel od zubnej pasty pri čistení octom necháme žehličku nahriatu, no iba mierne, aby sme predišli popáleniu. Zopár kvapiek octu nanesieme na handričku a krúživými pohybmi opatrne vyčistíme všetky viditeľné škvrny na povrchu žehličky. Ďalšou možnosťou, ako vyčistiť žehličku od pripálenín, je zmiešanie octu s teplou vodou v miske, do ktorej spotrebič pomaly namáčame na miestach, kde sú škvrny. Pri čistení chránime elektroniku žehličky pred vodou.
Kuchynská soľ
Široké uplatnenie soli ako čistiaceho prípravku zahŕňa aj čistenie žehličky. Pri likvidácii pripálenín sa však nesmie používať vo veľkom množstve, pretože jej drsná konzistencia môže povrch žehličky poškriabať. Predísť poškriabaniu sa nám podarí, keď soľ nasypeme na handričku a tou budeme prechádzať po mierne nahriatom povrchu žehličky. Takýmto spôsobom vyčistíme aj staré a zaschnuté pripáleniny, na ktoré nestačí zubná pasta alebo ocot. Kvôli prenikaniu kryštálov do vnútra zariadenia sa soľ neodporúča používať pri naparovacích modeloch.
Sóda bikarbóna
Účinok sódy bikarbóny sa od kuchynskej soli veľmi nelíši. Podobný je tiež postup čistenia, ktorého cieľom je zlikvidovať staré a zaschnuté škvrny. Tých sa zbavíme, keď vrstvu sódy zmiešanej s vodou, s ktorou vytvorí penivú pastu, nanesieme handričkou alebo zubnou kefkou na zašpinený povrch žehličky. Škvrny následne čistíme krúživými pohybmi po povrchu. Sóda si nachádza uplatnenie aj pri čistení vodného kameňa na naparovacej žehličke. V takom prípade po ukončení čistenia prejdeme suchou vatovou tyčinkou naparovacie otvory a skontrolujeme, či v nich neostali čiastočky sódy.
Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa?
Vodný kameň býva klasickým problémom naparovacích žehličiek. Dochádza k nemu najmä vtedy, keď pri žehlení pomocou systému naparovania opakovane využívame vodu s vysokou tvrdosťou. S jeho odstránením netreba čakať. Vodný kameň sa počas žehlenia uvoľňuje a poškodzuje bielizeň alebo oblečenie, ktoré žehlíme. Navyše, jeho prítomnosť môže viesť k väčšiemu poškodeniu spotrebiča, ktorý následne stráca svoj výkon a prestáva pracovať naplno.
Ocot
Všestranný ocot sa dá využiť aj pri čistení vodného kameňa. V tomto prípade je postup úplne iný ako pri čistení pripálenín. Ocot je potrebné zmiešať s vodou a vytvoriť čistiaci roztok v pomere octu a vody 1:1. Pripravený roztok prelejeme do nádoby, kam ponoríme špinavý povrch žehličky. Účinné látky v octe začnú pôsobiť na vodný kameň a postupne ho uvoľnia. Roztok môžeme naliať aj do nádržky na vodu, ktorá je súčasťou naparovacej žehličky. Zmes v nej necháme pôsobiť, kým sa vodný kameň neuvoľní. Po jeho odstránení môžeme nádržku opakovane prepláchnuť vodou, aby sme ju zbavili octového zápachu.
Odvápňovač
S vodným kameňom si poradí aj špeciálny tekutý odvápňovač. Čistiaci prostriedok postačí aplikovať v malom množstve, obzvlášť v prípade produktov založených na čistení pomocou kyseliny citrónovej. V súčasnosti sa dajú zohnať aj kvalitné bio prípravky, ktoré bránia poškodeniu povrchu žehličky aj pri častom čistení. V ich zložení sú viaceré účinné látky, ktoré vodný kameň nielen rozpúšťajú, ale zároveň chránia žehličku pred jeho opätovným vznikom a usádzaním. Podobný účinok majú odvápňovacie prípravky vo forme čistiacich gélov alebo tyčiniek.
Voda
Ako čistidlo môže poslúžiť aj obyčajná voda. Čistiacu funkciu splní, ak máme naparovaciu žehličku s funkciou automatického samočistenia. Tá prebieha na princípe likvidácie vodného kameňa pomocou pary. Stačí naliať studenú vodu do tzv. odparovacej nádobky a nechať ju v žehličke nahriať. Voda v nádobke by mala byť nahriata na najvyššiu možnú teplotu, aby bol čistiaci efekt čo najúčinnejší. Vzniknutá vodná para potom začne pôsobiť na vodný kameň a postupne ho celý uvoľní. Žehlička bude kompletne vyčistená a ak jej doprajeme pravidelnú údržbu, udržíme ju v dobrom stave, čo sa odrazí aj na kvalite žehlenia.
Ako vyčistiť rúru účinne s chémiou, ale aj bez nej?
Viete, ako vyčistiť rúru účinne a jednoducho? Sú chemické čistiace prostriedky lepšími než domáce recepty? Ako vyčistiť rúru bez chémie?
5 tipov, ako udržiavať žehličku v dobrom stave
Autor textu: Róbert Bosák